تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

آشنایی با حالت وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم در جهت افزایش امنیت حریم خصوصی

وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم

اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنید، حتما می‌دانید که این مرورگر به صورت پیش‌فرض و در حالت عادی تاریخچه‌ی وب‌گردی‌های شما را ذخیره می‌کند. در این مطلب قصد داریم شما را با قابلیت Incognito در این مرورگر آشنا کنیم که با استفاده‌ی همیشگی از آن می‌توانید حریم خصوصی خود را بهبود ببخشید و از ذخیره شدن وب‌گردی‌های خود در این مرورگر جذاب جلوگیری کنید.

تعریف Incognito یا حالت ناشناس

ویژگی Incognito یا حالت ناشناس در واقع حالتی است که در مرورگر گوگل کروم امکان وب‌گردی شخصی را برای کاربر خود فراهم می‌کند. روش کار این قابلیت به این ترتیب است که از ذخیره شدن داخلی تاریخچه‌ی وب‌گردی، کوکی‌ها، داده‌های سایت و همچنین اطلاعات وارد شده در فرم‌ها جلوگیری می‌کند. در صورت بستن پنجره‌های باز مرورگر کروم این قابلیت غیر فعال خواهد شد. البته بوک‌مارک‌ها و دانلود‌های شما تا زمانی که به صورت دستی آن‌ها را پاک نکنید ذخیره خواهند شد.

البته باید در نظر داشته باشید که استفاده از قابلیت Incognito هیچ مصونیتی برای شما در برابر ردیابی شخصی دیگر در پی نخواهد داشت.

چگونه به طور دائمی از قابلیت Incognito گوگل کروم استفاده کنیم

به منظور استفاده‌ی دائمی از این قابلیت روی مروگر کروم خود باید در خط دستوری میانبر اجرای گوگل کروم تغییراتی را به وجود بیاورید. با انجام این تغییرات قابلیت مذکور به صورت پیش‌فرض در گوگل کروم لحاظ می‌شود.

با پیدا کردن میانبری که از طریق آن برنامه‌ی گوگل کروم را اجرا می‌کنید روی آن راست کلیک کرده و روی گزینه‌ی Properties کلیک کنید.

xchrome click properties.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic . 18UoyDzFR 300x181 - آشنایی با حالت وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم در جهت افزایش امنیت حریم خصوصی

پنجره‌ای در این قسمت روی نمایشگر خود مشاهده می‌کنید که خصوصیات میان‌بر مورد نظر را نشان می‌دهد. از قسمت زبانه‌ی Shortcut گزینه‌ی Target را مطابق تصویر زیر بیابید.

xchrome properties 1.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .Py7SBXnmE3 300x193 - آشنایی با حالت وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم در جهت افزایش امنیت حریم خصوصی

روبه‌روی گزینه‌ی Target یک کادر متنی مانند «C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe» مشاهده می‌کنید.

این متن در واقع آدرس محلی است که برنامه‌ی گوگل کروم در سیستم شما نصب شده است و باید متن مورد نظر را با اضافه کردن عبارتی در انتها تغییر دهید. به این ترتیب که روی کادر روبه‌روی گزینه‌ی Target کلیک کرده و نشانگر موس خود را به انتهای متن داخل کادر ببرید. در این مرحله نیاز است که با فشار دادن کلید Space عبارت «incognito-» را به انتهای آدرس مورد نظر اضافه کنید. پس از انجام این مراحل مطابق با تصویر زیر مکان نصب مرورگر کروم داخل علامت نقل قول قرار خواهد گرفت. همچنین عبارت اضافه شده توسط شما نیز باید در انتهای متن درون کادر و خارج از علامت نقل قول قرار گرفته باشد.

xchrome incognito path.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .82heE0eVdq 300x193 - آشنایی با حالت وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم در جهت افزایش امنیت حریم خصوصی

در آخرین مرحله نیاز است تا بر روی گزینه‌ی OK کلیک کنید. به این ترتیب پنجره‌ی Properties بسته خواهد شد. در صورتی که روی گزینه‌ی Apply کلیک کنید، ممکن است اخطاری روی صفحه نمایشگر شما ظاهر شود که بدون توجه به آن گزینه‌ی OK را انتخاب کنید. در این قسمت مراحل انجام کار به پایان می‌رسد و شما با اجرای دوباره نرم‌افزار گوگل کروم با صفحه‌ای مشابه صفحه‌ی زیر مواجه خواهید شد که برنامه را به صورت پیش‌فرض در حالت Incognito یا ناشناس اجرا خواهد کرد.

xchrome gone incognito.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .zy51hKQP L 300x222 - آشنایی با حالت وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم در جهت افزایش امنیت حریم خصوصی

باید این نکته را یادآور شویم که با انجام مراحل فوق نرم‌افزار گوگل کروم فقط در حالت ناشناس یا همان Incognito برای شما اجرا خواهد شد و پس از اتمام کارتان از بسته بودن تمامی پنجره‌های این مروگر اطمینان حاصل کنید. همچنین اگر در اجرای میانبری که ایجاد کرده‌اید دچار مشکل شدید به متن داخل کادر روبه‌روی گزینه‌ی Target برگردید و با دقت آن را بررسی کنید. در صورتی که بازهم به نتیجه نرسیدید با حذف میانبری که ساخته بودید، به دنبال ایجاد میانبری جدید و ویرایش آن مطابق مراحل ذکر شده در قسمت‌های بالایی همین مطلب بروید.

غیرفعال کردن حالت Incognito

برای اجرای مرورگر گوگل کروم با حالت عادی کافیست مطابق با مراحل بالا به کادر روبه‌روی گزینه‌ی Target مراجعه کرده و عبارتی که به آن اضافه کرده بودید، یعنی «incognito-» را حذف کنید. همچنین این کار از طریق حذف میانبر ایجاد شده توط شما نیز امکان پذیر خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.