تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

مشکلات رایج سیستم عامل اندروید

سیستم‌عامل اندروید که از کارایی و محبوبیت بالایی برخوردار است، بدون ایراد هم نیست. این سیستم‌عامل باوجود کارایی خوب و اطمینان بخش و مقاوم در برابر بدافزارها گاهی از اوقات با مشکلاتی مواجه می‌شود. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا با یکدیگر بیست مورد از مشکلات متداول و رایج این سیستم‌عامل را به همراه راه‌حل آن‌ها بشناسیم.

1.کرش کردن پیاپی گوگل‌پلی

در صورتی که با اجرای برنامه گوگل‌پلی متوجه بروز مشکلی شدید، به احتمال فراوان این ایراد به دلیل حافظه کش رخ داده است. پس می‌توان با پاک کردن حافظه‌ی کش مشکل کرش کردن یا قطع شدن ناگهانی گوگل‌پلی را رفع کرد. به این منظور نیاز است تا به ترتیب زیر عمل کنید:

 • با مراجعه به قسمت تنظیمات دستگاه خود، گزینه‌ی Apps & Notifications را انتخاب کنید و سپس از این بخش عبارت See all X apps را لمس کنید.
 • از لیستی که برای شما به نمایش درمی‌آید گوگل‌پلی را پیدا کرده و انتخاب کنید.
 • به قسمت Storage & Cache بروید و هر دو گزینه‌ی Clear Storage و Clear Cache را انتخاب کنید. نکته‌ای که در این مرحله قابل ذکر است این است که اگر از دستگاه‌های اندروید قدیمی‌تر استفاده می‌کنید احتمالا عبارت Data را به جای Storage مشاهده خواهید کرد.
 • در آخرین مرحله گوشی را دوباره راه‌اندازی کنید.

Untitled 1 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

اگر با انجام مراحل فوق مشکل برطرف نشد، می‌توانید به Google Play Services (سرویس گوگل‌پلی) یا Google Services Framework (گوگل سرویس فریم‌ورک) مراجعه کرده و با پاک کردن حافظه‌ی کش آن‌ها دستگاه اندروید خود را مجددا راه‌اندازی کنید.

2.کمبود حافظه‌ی ذخیره‌سازی

کمبود فضای ذخیره‌سازی مشکلی است که اکثر کاربران گوشی‌های هوشمند با آن مواجه هستند و در صورتی که امکان ارتقای حافظه‌ی ذخیره‌سازی از طریق microSD فراهم نباشد شاید تنها گزینه‌ حذف فایل‌های پرحجم و اضافی باشد. همچنین یکی از آسان‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها نیز استفاده از ابزار Files by Google است. با استفاده از این برنامه شما به راحتی قار خواهید بود فایل‌های رسانه‌ای با حجم بالا را پیدا کرده و در صورت عدم نیاز پاک کنید. البته ایرادی که از این ابزار می‌توان گرفت این است که با استفاده از آن اطلاعات مورد نظر شما به طور کامل در دسترس گوگل خواهد بود.

Untitled1 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

همچنین برای انجام این کار اپلیکیشن حرفه‌ای تر و پیشرفته‌تر DiskUsage نیز در دسترس است که با وجود عدم ارائه آپدیت از اواخر سال 2017 میلادی تا به امروز، هنوز هم نرم‌افزاری کاربردی به شمار می‌آید.

3.دانلود نشدن برنامه با استفاده از گوگل‌پلی

اگر در دانلود کردن و نصب برخی از برنامه‌ها توسط گوگل‌پلی مشکل دارید احتمالا با پاک کردن حافظه‌ی کش گوگل‌پلی (که در گزینه‌ی شماره یک توضیح داده شد) یا پاک کردن تاریخچه‌ی گوگل‌پلی (Google Play History) که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد، مشکل شما رفع خواهد شد:

 • برنامه گوگل‌پلی را اجرا کنید.
 • از قسمت نواری سمت چپ گزینه‌ی Settings را انتخاب کنید و وارد بخش تنظیمات شوید.
 • در این قسمت گزینه‌ی Clear Local Search History را لمس کنید.

Untitled2 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

4.نصب مجدد گوگل‌پلی

بدون روت کردن دستگاه اندروید خود قادر نخواهید بود ابزار گوگل‌پلی را حذف کنید و اگر فکر می‌کنید گوگل‌پلی را از دستگاه خود حذف کرده‌اید، به احتمال زیاد این گونه نیست و تنها این برنامه را غیرفعال کرده‌اید. به منظور فعال کردن دوباره گوگل‌پلی به ترتیب زیر عمل کنید:

 • به بخش تنظیمات دستگاه اندرویدی خود بروید و از قسمت Apps & Notifications عبارت See all X apps را انتخاب کنید.
 • در بالای لیست امکان مشاهده‌ی برنامه‌های غیرفعال برای شما میسر است.
 • با پیدا کردن برنامه گوگل‌پلی آن را لمس کنید و سپس گزینه‌ی Enable را برای فعل‌سازی مجدد انتخاب کنید.

Untitled3 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

5.چگونگی نصب گوگل‌پلی

اگر دستگاه اندرویدی هوشمند شما به صورت پیش‌فرض اپلیکیشن گوگل‌پلی را ندارد باید از طریق منبعی متفرقه این برنامه را دانلود و نصب کنید. به این منظور قادرخواهید بود این اپلیکیشن را از APKMirror دانلود و نصب کنید.

6.نیاز به استفاده از نسخه‌ی قدیمی گوگل‌پلی

اگر دستگاه اندروید شما از جدیدترین ورژن‌های گوگل‌پلی پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید سراغ نسخه‌های قدیمی‌تر این ابزار بروید. این احتمال وجود دارد که برخی نسخه‌های قدیمی این نرم‌افزار کارایی نداشته باشند، اما به هر ترتیب برای تهیه‌ی نسخه‌های گذشته می‌توانید از طریق وب‌سایت‌های دیگر نظیر APKMirror اقدام کنید.

7.خالی کردن حافظه رم

واژه‌ی حافظه در سیستم‌عامل اندروید به RAM اطلاق می‌شود و به فضای ذخیره‌سازی نیز Storage گفته می‌شود. در هرصورت سیستم‌عامل اندروید عملکرد بهتری را با نصب حداقل برنامه‌ی مورد نیاز ارائه می‌دهد و حتی اگر از برنامه‌ای که نصب شده استفاده نکنید این امکان وجود دارد که در پس‌زمینه اجرا شود. بنابراین در صورتی که برنامه‌های زیادی را روی دستگاه خود نصب داشته باشید، تعداد برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند بیشتر خواهد. این اپلیکیشن‌ها از منابع دستگاه شما استفاده می‌کنند و باعث کاهش طول عمر باتری نیز خواهند شد.

بهترین راه‌حل برای این موضوع این است که برنامه‌های غیرضروری و غیرکاربردی را از دستگاه خود حذف کنید و حافظه رم و منابع دستگاه خود را مدیریت کنید. نکته‌‌ی قابل ذکر دیگر این است که به این منظور ما استفاده از برنامه‌های Task Killer را توصیه نمی‌کنیم چون مشکل اصلی را برطرف نمی‌کنند و نرم‌افزار بعد از بسته شدن نیز ممکن است دوباره اجرا شود، همچنین این دست اپلیکیشن‌ها ممکن است تاثیرات مخربی روی عملکرد دستگاه شما بگذارند.

8.عمل نکردن رابط کاربری(سیستم‌عامل اندروید 9 و قبل‌تر)

گاهی اوقات ممکن است رابط کاربری دستگاه شما با مشکل مواجه شود. اگر مشکل به وجود آمده با راه‌اندازی مجدد دستگاه حل نشد، می‌توانید اقدام به پاک‌سازی حافظه‌ی کش رابط کاربری سیستم (System UI) کنید. برای انجام این منظور نیاز است تا مراحل زیر را انجام دهید:

 • به بخش تنظیمات گوشی رفته و از قسمت Apps & Notification گزینه‌ی See all X apps را انتخاب کنید.
 • از قسمت بالایی صفحه نمایش خود مطمئن شوید که امکان مشاهده تمام برنامه‌ها را فعال کرده‌اید و سپس به پایین صفحه بروید و به دنبال گزینه‌ی System UI باشید.
 • در این قسمت گزینه‌ی Storage & Cache را لمس کرده و سپس گزینه‌ی Clear Cache را انتخاب کنید.
 • مجددا دستگاه خود را راه‌اندازی کنید.

امکان دسترسی به رابط کاربری در سیستم‌عامل اندروید 10 وجود ندارد. البته در صورت نیاز و برای اعمال برخی از تغییرات می‌توانید از ابزارهایی مانند System UI Tuner استفاده کنید. البته ابزار مورد بحث تنها برخی ظواهر رابط‌های کاربری اندروید، از جمله نوار وضعیت را تغییر می‌دهد.

9.عمل نکردن دانلود منیجر اندروید

ابزار Android Download Manager ممکن است گاهی اوقات به درستی کار نکند و باعث خرابی برخی از فایل‌های دانلود شده‌ی اخیر شود. اگر با چنین مشکل و مسئله‌ای مواجه شدید می‌توانید با پاک کردن حافظه‌ی کش این مشکل را رفع کنید، البته چنین اقدامی در اندروید 10 کارساز نیست ولی برای پاک کردن حافظه‌ی کش در اندروید 9 و قبل‌تر از آن باید به ترتیب زیر عمل کرد:

 • پس از ورود به بخش تنظیمات دستگاه، از قسمت Apps & Notification عبارت See all X apps را انتخاب کنید.
 • از نمایش تمامی برنامه‌ها اطمینان پیدا کنید و با پیدا کردن System UI آن را لمس کنید.
 • در این مرحله روی گزینه Storage & Cache ضربه بزنید و سپس گزینه‌ی Clear Cache را انتخاب کنید.
 • در آخر دستگاه خود را دوباره راه‌اندازی کنید.

Untitled4 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

اگر با انجام مراحل بالا مشکل به وجود آمده رفع نشد یا اینکه سیستم‌عامل اندروید 10 از دستگاه شما پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از ابزارهای دیگری مانند Advanced Download Manager برای انجام این منظور استفاده کنید.

10.مشکل پیدا کردن فایل‌های دانلود شده

پوشه‌ی Download به صورت پیش‌فرض محل ذخیره‌سازی فایل‌ها در سیستم‌عامل اندروید است. دسترسی به این پوشه از طریق برنامه فایل منیجری مانند Ghost Manager امکان پذیر خواهد بود. این برنامه به شما امکان این را خواهد داد که پس از نصب و اجرا به لیستی کامل از فایل‌های دانلود شده دسترسی داشته باشید. ابزار دیگر که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد و عملکردی سریع‌تر دارد File by Google است که با ارائه‌ی لینکی مستقیم شما را به پوشه‌ی فایل‌های دانلودی منتقل می‌کند.

11.عدم پخش فایل وید‌ئویی دانلود شده

به منظور تماشای فایل‌های وید‌ئویی در سیستم‌عامل اندروید ابزار‌های متعدد و مختلفی در اختیار کاربران قرار دارد. پیشنهاد ما به شما در این بخش استفاده از اپلیکیش‌های VLC Player یا MX Player است که تقریبا از تمامی فرمت‌های ویدئویی پشتیبانی می‌کنند. اگر فایل ویدئوی مورد نظر توسط برنامه‌های ذکر شده اجرا نشد، احتمالا مشکلی دارد و نیاز است آن را دوباره دانلود و اجرا کنید.

12.تشخیص نصب بدافزار روی دستگاه

اگر مشکوک شده‌اید که روی دستگاه شده بدافزاری نصب شده است کافی است آن را حذف کنید و چنان‌چه در تشخیص برنامه‌ی مشکل‌دار اطمینان ندارید بهتر است برای پیدا کردن مشکل در ادامه با ما همراه باشید. برنامه‌ی Google Play Protect به صورت پیش‌فرض و برای حفظ امنیت دستگاه شما روی آن وجود دارد، البته برنامه‌های ضدبدافزار دیگری نیز به این منظور ارائه می‌شوند که تقریبا هیچ‌کدام رایگان نیستند و البته نیازی به آن‌ها هم نیست، چرا که خود شما به راحتی قادر به پیدا کردن و حذف بدافزار خواهید بود و در بدترین وضعیت با ریست فکتوری کردن دستگاه، بدافزار حذف می‌شود. به منظور استفاده از Google Play Protect با انجام مراحل زیر از فعال بودن آن اطمینان پیدا کنید:

 • گوگل‌پلی را اجرا کنید.
 • از قسمت چپ و بالای صفحه‌ی نمایش روی سه نقطه‌ی افقی ضربه بزنید و سپس گزینه‌ی Play Protect را انتخاب کنید.
 • از قسمت بالا و سمت راست گزینه‌ی Settings را لمس کنید.
 • از فعال بودن گزینه‌ی Scan with Play Protect اطمینان حاصل کنید.
 • با انتخاب گزینه‌ی Refresh فرآیند اسکن آغاز می‌شود.

Untitled5 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

اگر دستگاه اندرویدی شما از قابلیت Google Play Protect پشتیبانی نمی‌کند، همچنین می‌توانید از ابزار Malwarebytes Security استفاده کنید.

13.پایین بودن سرعت اینترنت

اگر سرعت اینترنت وای‌فای و شبکه‌ی سلولی همراه در دستگاه اندروید شما پایین است می‌توانید با راه‌اندازی مجدد روتر یا شبکه‌ی موبایل این مشکل را برطرف کنید.

14.عدم اتصال به شبکه وای‌فای

ممکن است مشکل عدم اتصال به وای‌فای به خاطر بروز مشکل و ایراداتی در روتر مورد استفاده شما باشد که به این منظور می‌توانید روتر را مجددا راه‌اندازی کرده و مشکل را تحت بررسی قرار دهید.

15.شکستن رمز عبور اندروید

با استفاده از ریست فکتوری از طریق bootloader قادر خواهید بود در صورت فراموشی رمز عبور اندروید خود مشکل را رفع کنید. از طریق این محیط خاص شما قادر خواهید بود سیستم‌عامل دستگاه خود را بازیابی کنید.

c7758607 1301 4c4e 93d3 470fa24b60cd 300x160 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

برای غیرفعال کردن رمز عبور اندروید ابزارها و روش‌های متعددی در دسترس هستند که هیچ‌کدام به اندازه ریست‌فکتوری مطمئن نیست، البته با ریست فکتوری کردن دستگاه اندرویدی، تمام اطلاعات موجود در آن از دست خواهد رفت. ورود به bootloader در دستگاه‌های مختلف اندروید از راه‌های مختلف امکان‌پذیر است. در اکثر دستگاه‌ها نگه داشتن همزمان دکمه‌های پاور و کاهش صدا اجازه دسترسی به این محیط را فراهم می‌کند و در قسمت بعدی با انتخاب گزینه‌ی Recovery Mode می‌توانید دستگاه خود را ریست فکتوری کنید. باید به این نکته توجه کنید که درصورت استفاده از رام سفارشی، استفاده از این روش ممکن است باعث شود دستگاه شما دیگر بوت نشود.

16.کرش شدن دستگاه در زمان بوت

در صورتی که دستگاه شما بوت نمی‌شود می‌توانید وارد حالت Safe Mode شوید و برنامه‌های راه‌اندازی غیر ضروری که ممکن است موجب خرابی دستگاه شما شوند را غیر فعال کنید. چرا که با ورود به حالت Safe Mode حذف برنامه‌های غیر ضروری و بدون استفاده به راحتی انجام خواهد شد.

17.روشن نشدن دستگاه اندروید

در صورتی که موفق به روشن کردن دستگاه اندرویدی خود نمی‌شوید مراحل زیر را انجام دهید:

 • اگر امکان دسترسی به باتری دستگاه خود را دارید، آن را جدا کرده و دوباره نصب کنید.
 • اگر باتری دستگاه شما در دسترس نیست می‌توانید دکمه‌ی پاور دستگاه را 15 ثانیه نگه‌دارید.
 • با وصل کردن گوشی به برق مدتی منتظر بمانید و دوباره به مدت 15 ثانیه دکمه‌ی پاور را نگه‌دارید.
 • در صورتی که گوشی با انجام این مراحل روشن نشد نیاز دارید تا دستگاه خود را برای تعمیر به مراکز تعمیرات گوشی‌های هوشمند ببرید.

18.عدم شناسایی microSD

در صورتی که microSD توسط دستگاه شما شناسایی نمی‌شود مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پس از ورود به بخش تنظیمات دستگاه، به بخش Storage مراجعه کنید.
 • با رفتن به سمت پایین صفحه‌ی نمایش گزینه‌ی Format SD Card را لمس کنید.
 • بار دیگر گزینه‌ی Format SD Card را انتخاب کنید.

همچنین این مراحل در سیستم‌عامل اندروید 10 به ترتیب زیر است:

 • ابتدا وارد قسمت تنظیمات و سپس بخش Storage شوید.
 • از پایین قسمت Portable Storage گزینه‌ی microSD را انتخاب کنید.
 • در مرحله‌ی بعدی از قسمت بالا و سمت راست صفحه‌ی نمایش روی گزینه‌ی سه نقطه ضربه بزنید.
 • سپس گزینه‌ی Storage Settings را انتخاب کنید.
 • در مرحله‌ی آخر با انتخاب گزینه‌ی Format روی گزینه‌ی Format SD Card ضربه بزنید.

Untitled6 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

در صورتی که با انجام مراحل فوق ایراد مورد نظر رفع نشد، می‌توانید کارت حافظه‌ی microSD را با استفاده از حافظه‌خوان به کامپیوتر وصل کرده و فرمت کنید.

19.عدم اتصال دستگاه اندرویدی به ویندوز کامپیوتر

به منظور اتصال دستگاه اندرویدی به کامپیوتر دو راه وجود دارد. راه اول Android Debug Bridge است که با مخفف ADB نام برده می‌شود و با استفاده از آن امکان تعامل بین اندروید و کامپیوتر برای شما فراهم می‌شود. راه دوم نیز مربوط به پروتکل انتقال رسانه است که با حروف مخفف MTP شناخته می‌شود و با استفاده از آن تنها به برخی دایرکتورهای ذخیره‌سازی رسانه دسترسی خواهید داشت.

20.ریست فکتوری

در صورتی که هیچ‌کدام از روش‌های ذکر شده مشکل شما را حل نکرد، می‌توانید دستگاه خود را به حالت تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید. ذکر این نکته ضروری است که با این عمل تمام اطلاعات موجود روی دستگاه شما از بین می‌رود و به منظور جلوگیری از آن می‌توانید از اطلاعات مورد نیاز خود نسخه‌ای پشتیبان تهیه کنید. اگر دستگاه شما از سیستم‌عامل اندروید 10 پشتیبانی می‌کند به منظور انجام ریست فکتوری مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پس از ورود به قسمت تنظیمات دستگاه اندروید خود از بخش System گزینه‌ی Advanced را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی Reset Options ضربه بزنید.
 • در مرحله‌ی بعدی گزینه‌ی Erase all Data را به منظور پاک کردن تمامی اطلاعات انتخاب کنید.
 • در آخرین مرحله با تایید عملیات برای خود یک رمز عبور تعریف کنید.

Untitled7 300x200 - آشنایی با ۲۰ مورد از مشکلات رایج سیستم‌عامل اندروید و راه‌حل آن‌ها

در صورتی که سیستم‌عامل پشتیبان دستگاه شما اندروید 9 یا پایین‌تر است مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا به بخش تنظیمات دستگاه خود بروید و سپس گزینه‌ی Backup & Reset را انتخاب کنید.
 • از قسمت پایینی صفحه‌ی نمایش گزینه‌ی Reset را انتخاب کرده و عملیات را تایید کنید.

به این ترتیب 20 مشکل و ایراد رایج را به همراه شما عزیزان شناختیم و با راه‌حل آن‌ها آشنا شدیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.