تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

آموزش اسکرین شات گرفتن

اسکرین شات (Screenshot) در واقع به معنای عکس گرفتن از صفحه‌ی نمایش است. ویژگی‌ای که به کاربر این اجازه را می‌دهد تا از صفحه‌ی دستگاه مورد نظر عکس بگیرد. این قابلیت که امروزه قابلیتی بسیار کاربردی محسوب می‌شود در همه‌ی دستگاه‌های هوشمند امروزی از جمله گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، کامپیوترها و ساعت‌های هوشمند پیش بینی شده است.

همان‌طور که اشاره کردیم همه‌ی دستگاه‌های هوشمند امروزی به گرفتن اسکرین شات مجهز هستند اما روش استفاده از این ویژگی در هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است. در ادامه‌ی این مطلب به همراه شما عزیزان نحوه‌ی اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل‌ها و دستگاه‌های مختلف را مرور خواهیم کرد.

آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل‌های مختلف

امروزه و در دنیای تکنولوژی ابزارهای شخص ثالث زیادی برای استفاده از ویژگی اسکرین شات در دسترس کاربران وجود دارد. این در حالی است که تقریبا تمامی سیستم‌عامل‌ها از این ویژگی کاربردی پشتیبانی می‌کنند و برای استفاده از آن نیازی به نصب نرم‌افزار خاصی ندارند.

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل اندروید

از اندروید ۴.۰ به بعد، یک راهکار کلی برای گرفتن اسکرین شات در تمامی گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید ارائه شد و آن فشردن هم‌زمان کلیدهای پاور و ولوم پایین (Power + Volume Down) در مدت ۱ تا ۲ ثانیه است. این روش برای تمامی دستگاه‌های اندروید قابل استفاده خواهد بود و تصاویر ذخیره شده در پوشه‌ی Screeanshot در گالری قرار خواهند گرفت.

5abbde5e 9ad2 41d5 a3d1 0707c3bb7a53 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

البته اسکرین شات در برخی از گوشی‌های سامسونگ که دارای کلید Home هستند متفاوت بوده و سامسونگ سعی کرده تا از روش آیفون برای گرفتن اسکرین شات در برخی محصولات خود استفاده کند. در گوشی‌های سامسونگ مجهز به کلید Home مانند مدل‌های سری Galaxy J، امکان گرفتن اسکرین شات با فشردن دکمه‌های پاور + هوم (Power+Home) نیز وجود دارد. درنتیجه اگر دقیق نمی‌دانید که اسکرین شات گوشی‌تان چگونه قابل استفاده است، می‌توانید هر دو روش (Power+Home) و (Power + Volume Down) را امتحان کنید.

05a17409 ed5b 4d75 99d5 4fef26b503cc 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل iOS

در دستگاه‌های iPhone، iPad و iPod که مجهز به سیستم‌عامل iOS هستند، با فشردن هم‌زمان کلیدهای پاور + هوم (Power+Home) می‌توان از صفحه عکس گرفت. در نهایت عکس صفحه‌ی شما در پوشه‌ی Camera Roll ذخیره خواهد شد.

94b3a52c 4d08 4021 b8c3 acfceb5eef9c 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل ویندوز

ویندوز 7 و 8

در نسخه‌های قدیمی ویندوز مانند ویندوز ۷ و ۸، این امکان وجود دارد که با فشردن کلید Print Screen (یا کلیدهای «Print»، «PrtScn» و «PrtSc») یک کپی از صفحه در کلیپ‌بورد ذخیره کنید و سپس تصویر کپی شده را با کلیدهای (Ctrl + V) در یک ویرایشگر تصویر مانند Paint، Paint.NET، Corel Draw یا فتوشاپ Paste کنید. در نهایت نیز می‌توانید تصویر مورد نظر را از طریق ویرایشگر تصویر خود ذخیره‌سازی کنید.

b8f27dea bc80 4f8d b356 1256bd4d2bd5 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

ویندوز 8.1 و 10

مایکروسافت با ارائه ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۱۰، ابزارها و امکانات مدرن‌تری را در اختیار کاربران قرار داده است. در این نسخه‌های ویندوز هنوز می‌توانید از دکمه‌ی Print Screen برای درج تصویر در یک ویرایشگر تصویر استفاده کنید، اما اگر ترجیح می‌دهید به سرعت یک فایل تصویری از اسکرین شات خود دریافت کنید، می‌توانید به‌صورت هم‌زمان کلیدهای (Win + PrtScn) را فشار دهید.

18537474 be2a 424e 91c0 4e5ab861f8aa 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

تصویر ثبت شده از صفحه مورد نظر، در پوشه‌ی «Pictures/ Screenshots» یا در آدرس «C:/Users/Your username/Pictures/Screenshots» ذخیره خواهد شد.

458fdecd 98f8 473b 9c5c 8ed103b3545d 300x159 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

استفاده از ابزار Snipping Tool در ویندوز

یکی دیگر از ابزارهای داخلی سیستم‌عامل ویندوز برای گرفتن اسکرین شات، Snipping Tool است. برای دسترسی به این ابزار کافی است تا نام Snipping Tool را در بخش جستجوی منوی استارت وارد کنید یا در منوی استارت وارد Windows Accessories شوید و بر Snipping Tool کلیک کنید. پس از اجرا شدن این ابزار، یک پنجره‌ی کوچک نمایان خواهد شد و برای ثبت اسکرین شات، کافی است تا روی New کلیک کرده و ناحیه‌ یا پنجره مورد نظر خود را برای عکسبرداری انتخاب کنید. با این ابزار امکان عکس‌برداری از کل صفحه یا بخشی از صفحه وجود دارد.

3717db8a a891 47e8 9dfc 92f9af539b42 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

پس از ثبت اسکرین شات با ابزار Snipping Tool، می‌توانید تصویر نهایی را ویرایش و ذخیره کنید. از دیگر امکانات این نرم‌افزار می‌توان به قابلیت هایلایت کردن بخش‌های مورد نظر اسکرین شات اشاره کرد.

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل مک

روش‌های بی‌شماری برای گرفتن عکس از صفحه در macOS وجود دارد. برای اسکرین شات از تمام صفحه‌ی خود باید کلیدهای (Shift+Command+3) را فشار دهید. با این روش عکس صفحه در دسکتاپ ذخیره خواهد شد.

f83c2d81 c88a 4f2b a9b6 da67f22424a6 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

همچنین در سیستم‌عامل مک برای گرفتن اسکرین شات از بخش خاصی از صفحه، کافی است تا کلیدهای (Command + Control + Shift + 3) را فشار دهید.

73d331b0 4457 42c6 8e19 7b8db9449b61 300x169 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل کروم

در کروم‌بوک‌ها، دکمه‌ی Print Screen وجود ندارد درنتیجه برای عکس گرفتن از صفحه در سیستم‌عامل کروم باید کلید Ctrl را نگه دارید و سپس دکمه Switch Window را فشار دهید. دکمه Switch Window در صفحه‌کلید Chromebook، بین کلیدهای Full Screen و Brightness Down قرار دارد.

78d49d06 6cd2 47dd 9530 0caad9893e0a 300x133 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اما اگر از سیستم‌عامل کروم در یک دستگاه مجهز به کیبرد استاندارد بهره می‌برید باید از کلیدهای Ctrl + F5 برای گرفتن اسکرین شات استفاده کنید. در نهایت بعد از گرفتن عکس از صفحه، یک اعلان در گوشه‌ی پایین سمت راست صفحه مشاهده خواهید کرد. برای کپی کردن تصویر، می‌توانید روی دکمه Copy to Clipboard کلیک کنید و سپس آن را با کلیدهای (Ctrl + V) در یک ویرایشگر تصویر قرار دهید و ذخیره کنید.

8ea42d09 c1cb 4edb bb1b 67e59a8d6b97 300x138 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

سیستم‌عامل کروم همچنین دارای یک ابزار اسکرین شات نیز بوده که در کروم‌بوک با کلیدهای Ctrl+Shift+Switch Window (کلیدهای Ctrl+Shift+F5 در کیبرد استاندارد) قابل استفاده خواهد بود. پس از اجرای این ابزار کافی است تا به کمک ماوس بخش دلخواهتان را برای اسکرین شات انتخاب کنید و در نهایت تصویر مورد نظر در پوشه Downloads ذخیره خواهد شد.

اسکرین شات گرفتن در سیستم‌عامل لینوکس

در سیستم‌عامل لینوکس روش‌های مختلفی برای گرفتن اسکرین شات وجود دارد. برای مثال در سیستم‌عامل Ubuntu، برای گرفتن اسکرین شات کافی است تا Activities را باز کرده و گزینه‌ی Screenshot را انتخاب کنید. سپس قبل از گرفتن تصویر، یکی از حالت‌های whole screen (کل صفحه)، single window (یک پنجره) یا a custom area (یک بخش دلخواه) را انتخاب کنید.

لینوکس همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا از کلیدهای میانبر Alt + Print Screen برای عکس‌برداری از پنجره‌های مختلف استفاده کنید. از سوی دیگر کلیدهای میانبر Shift + Print Screen برای عکس‌برداری از بخش خاصی از صفحه قابل استفاده خواهند بود. همچنین می‌توانید برای ذخیره‌ی تصویر در کلیپ‌بورد، کلید Ctrl را به کلیدهای میانبر ذکر شده اضافه کنید.

اسکرین شات گرفتن در Watch OS

گرفتن اسکرین شات در Watch OS بسیار ساده است ولی ابتدا باید امکان ثبت اسکرین شات را در این سیستم‌عامل فعال کنید؛ چرا که این قابلیت به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال است. بدین منظور اپلیکیشن Watch app را در آیفون یا آیپد خود باز کرده، در بخش My Watch وارد گزینه‌ی General شوید و گزینه‌ی Enable Screenshot را فعال کنید. سپس با فعال شدن این قابلیت، می‌توانید دکمه‌ی کناری اپل‌واچ خود را نگه‌دارید و هم‌زمان روی دکمه‌ی Digital Crown کلیک کنید. در نهایت، تصویر ثبت‌شده، در آیفون یا آیپد شما ذخیره خواهد شد و نباید در ساعت هوشمند اپل‌واچ دنبال تصویر اسکرین شات خود باشید.

6e924c3b b083 4f44 a506 3965289e9d53 300x189 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اسکرین شات گرفتن در Wear OS

اگر از ساعت هوشمند مجهز به سیستم‌عامل Wear OS استفاده می‌کنید، می‌توانید با روشی بسیار ساده از صفحه‌نمایش ساعت هوشمند خود اسکرین شات بگیرید. برای گرفتن اسکرین شات در Wear OS، نیازی نیست تا کلیدهای خاصی را در ساعت هوشمند خود بفشارید. فقط کافی است تا در گوشی هوشمند اندروید خود وارد برنامه‌ی Wear OS شوید و روی نماد سه نقطه کلیک کنید. در نهایت با کلیک روی گزینه «Take screenshot of watch» می‌توانید از صفحه ساعت هوشمند خود اسکرین شات بگیرید و اسکرین شات خود را ذخیره یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

fdb40b70 ea38 4bfa 9b76 411b94b358bf 300x242 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

اسکرین شات گرفتن با ابزارهای شخص ثالث

نرم‌افزارهای ثالث مختلفی برای گرفتن اسکرین شات در سیستم‌های عامل‌ مختلف ارائه شده‌اند. همچنین مرورگرهای وب نیز از افزونه‌هایی با قابلیت گرفتن اسکرین شات پشتیبانی می‌کنند که امکان عکس‌برداری از صفحه‌ی مرورگر را در اختیار کاربران قرار خواهند داد. در ادامه برخی از این نرم‌افزارها و افزونه‌های گرفتن اسکرین شات را معرفی خواهیم کرد.

b1612756 0f97 481e 986e bc780408032c 300x182 - آموزش اسکرین شات گرفتن در دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های گوناگون

LightShotis: این برنامه‌ی اسکرین شات کاملا رایگان است و در سیستم‌های عامل‌ ویندوز و مک قابل نصب خواهد بود. این برنامه همچنین می‌تواند به‌عنوان افزونه در مرورگرهای Chrome و Firefox مورد استفاده قرار گیرد.

Nimbus Screenshot: این افزونه به کاربران این امکان را می‌دهد تا از کل صفحه یا بخشی از صفحه عکس‌برداری یا حتی فیلم‌برداری کنند. افزونه‌ی Nimbus نیز در مرورگرهای مختلف در دسترس قرار دارد.

Awesome Screenshot: این برنامه‌ی رایگان، یکی از برنامه‌های کاربردی در زمینه‌ی گرفتن اسکرین شات بوده که می‌تواند از کل صفحه یا بخشی از صفحه عکس بگیرد. افزونه‌ی Awesome Screenshot نیز برای مرورگرهای کروم، فایرفاکس و سافاری ارائه شده است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.