تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

آموزش حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون

حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون

حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون – کاربران دستگاه‌های شرکت اپل زمانی که با استفاده از آیفون یا آیپد خود عکسبرداری یا فیلمبرداری می‌کنند، موقعیت مکانی تصاویر ثبت شده به صورت پیش فرض و خودکار توسط سیستم‌عامل iOS ثبت می‌شود.

قابلیت ثبت موقعیت مکانی تصاویر که به صورت خودکار در آیفون و آیپد در نظر گرفته شده است برای برخی از کاربران جالب است، چرا که آلبومی از تصاویر را بر اساس موقعیت مکانی آن‌ها به کاربر ارائه می‌دهد. در واقع این ویژگی به دسته‌بندی تصاویر ضبط شده توسط آیپد یا آیفون کمک می‌کند.

برخی دیگر از کاربران اما قابلیت ذکر شده را نمی‌پسندند و در صدد غیرفعال کردن آن هستند. چرا که زمانی که موقعیت مکانی را در داده‌های EXIF تصاویر خود جای می‌دهید، دیگر کاربران با استفاده از اپلیکیشن Photos قادر خواهند بود موقعیت مکانی تصاویر ثبت شده را مشاهده کنند. همچنین با به اشتراک‌گذاری این تصاویر در فیسبوک و توییتر ممکن است موقعیت مکانی تصاویر ثبت شده در اختیار کاربران این شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد که به احتمال زیاد مورد پسند و تمایل شما نیست.

به هر ترتیب ما در این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان نحوه‌ی حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون را مرور کنیم.

حذف موقعیت مکانی تصاویر در iOS 13

در iOS 13، اپل طی تلاشی مضاعف، سعی کرد تا توجه بیشتری به مقوله امنیت و فناوری‌های ضد ردیابی داشته باشد. جهت انجام این کار نیز این شرکت در نسخه سیزدهم سیستم‌عامل موبایلی خود، راهی را فراهم کرد تا کاربران بتوانند پیش از به‌اشتراک‌گذاری تصاویر خود (با سایرین و یا در شبکه‌های اجتماعی)، موقعیت مکانی را از آن‌ها حذف کنند. حال شما می‌توانید موقعیت مکانی را از تصاویر و ویدیوهای آیفون خود کنار گذاشته و سپس آن‌ها را از طریق اپلیکیشن‌های Mail ،Messages ،Facebook ،Twitter و یا Messenger به اشتراک بگذارید. بدین ترتیب دیگر نگران نخواهید بود که یک غریبه از طریق تصاویر بتواند موقعیت مکانی شما را پیدا کند. در زیر به شیوه حذف موقعیت مکانی از تصاویر گوشی‌های آیفون اشاره می‌کنیم:

 • با استفاده از اپلیکیشن Camera طبق روال عادی، به ضبط تصاویر و یا ویدیو بپردازید.
 • تصویر موردنظر را در گالری تصاویر گوشی خود پیدا کنید.
 • اگر قصد دارید تا فقط یک تصویر یا ویدیو را به اشتراک بگذارید، آنگاه باید آن را باز کرده و سپس کلید “Share” را لمس کنید. جهت به اشتراک گذاری چندین تصویر و یا ویدیو نیز باید گزینه “Select” را در آلبوم موردنظر و یا بخش مشاهده، لمس کرده، فایل‌های موردنظر خود را انتخاب و سپس کلید “Share ” را برگزینید.
 • در ادامه (در اپلیکیشن Photos در iOS 13) باید بتوانید گزینه جدید “Options” را مشاهده کنید.
 • گزینه “Options” را لمس کرده و سپس کلید تغییر وضعیت “Location” را به حالت غیرفعال درآورید.
 • اکنون می‌توانید تصاویر یا ویدیوهای خود را از طریق گزینه موردنظر خود، به اشتراک بگذارید. حال دیگر هیچ راهی وجود ندارد تا سایرین بتوانند موقعیت مکانی تصاویر شما را کشف کنند. البته لازم به ذکر است که این رویه را باید همیشه تکرار کنید و در واقع باید گفت که این تغییرات، ذخیره نمی‌شوند.

آموزش حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون

شما تنها می‌توانید در اپلیکیشن Photos نسبت به انجام این کار اقدام کنید، بنابراین باید مطمئن شوید که تصاویر خود را از طریق این اپلیکیشن به اشتراک می‌گذارید. این قابلیت مفید فقط جهت به اشتراک گذاری تصاویر و ویدیوها با سایرین کاربرد دارد. تصاویری که در دستگاه شما باقی می‌مانند، همچنان اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی را در خود حفظ می‌کنند. سایر اطلاعات اضافی مانند زمان، نوع دستگاه، سرعت شاتر و گشودگی دیافراگم همچنان در تصاویر شما باقی خواهند ماند.

آموزش حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون

اگر به تصویر بالا نگاه کنید، می‌توانید ببینید که موقعیت مکانی آن حذف شده است. اگر می‌خواهید بدانید که یک عکس یا یک فیلم در کجا ضبط شده، آنگاه باید در اپلیکیشن Photos انگشت خود را به سمت بالا بکشید. اگر در هنگام عکاسی، ضبط موقعیت مکانی فعال بوده باشد، آنگاه می‌بینید که نقشه‌ای ظاهر شده و موقعیت جغرافیایی محل ضبط را نشانه‌گذاری می‌کند. اکنون با استفاده از این قابلیت کاربردی iOS 13 می‌توانید فایل‌های خود را بدون این اطلاعات، به اشتراک بگذارید.

حذف موقعیت مکانی تصاویر در iOS 12

اگر iOS 13 را بر روی گوشی خود نصب نکرده‌اید، آنگاه باز هم می‌توانید موقعیت جغرافیایی تصاویر یا ویدیوهای خود را پیش از به‌اشتراک‌گذاری با سایرین، حذف کنید. در iOS 12 چندین راه جهت از بین تگ جغرافیایی تصاویر و ویدیوها وجود دارند. این فرایند نسبت به iOS 13 از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردار است. در زیر به دو شیوه انجام این کار اشاره می‌کنیم:

 • اپلیکیشن Settings را اجرا کنید.
 • به پایین رفته و پس از پیدا کردن بخش “Privacy”، آن را لمس کنید.
 • “Location Services” را لمس کنید.
 • “Camera” را انتخاب کنید.
 • “Never” را برگزینید.

آموزش حذف موقعیت مکانی از تصاویر آیفون

بدین ترتیب دوربین گوشی شما، اطلاعات موقعیت مکانی را در تصاویر و یا ویدیوها ذخیره نمی‌کند. بنابراین آنچه را که مجبور نیستید، به اشتراک نمی‌گذارید. البته اگر بخواهید که این اطلاعات را نزد خود داشته باشید، آنگاه روش یاد شده گزینه چندان مناسبی نخواهد بود.

استفاده از ابزارهای شخص ثالث برای حذف موقعیت مکانی تصاویر

اپلیکیشن‌های شخص ثالث گوناگونی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اطلاعات اضافی دوربین آیفون خود را حذف کنید. در زیر به چند گزینه اشاره می‌کنیم:

 • Metapho: یک افزونه بوده که در هنگام به‌اشتراک‌گذاری تصاویر در آیفون، ظاهر می‌شود. با بهره‌گیری از این افزونه می‌توانید اطلاعات تصاویر iOS خود همانند تاریخ، نام، اندازه، مدل دوربین، سرعت شاتر و موقعیت مکانی را مشاهده کنید. با استفاده از این افزونه می‌توانید متادیتای (همان اطلاعات اضافی) تصاویر خود را بررسی کرده و یک خروجی بدون متادیتا تهیه کنید. از طریق Metapho می‌توانید EXIF data را مشاهده کرده، به Safe Share پرداخته (حذف تگ جغرافیایی و اطلاعات شخصی از تصاویر)، زمان و تاریخ تصاویر را تغییر داده، داده‌های جغرافیایی را به تصاویر خود افزوده و یا تغییر دهید، چندین متادیتا را به‌صورت همزمان ویرایش کرده و در نهایت اینکه نسخه ویرایش شده عکس‌های خود را به‌عنوان یک کپی جدید و یا جایگزین تصویر قبلی (با قابلیت برگشت‌پذیری)، ذخیره کنید.
 • Exify: این اپلیکیشن نه‌تنها دسترسی به اطلاعات دقیقی همانند موقعیت مکانی، ارتقاع، نقشه و ساعت محلی و جهانی عکس‌برداری را برای شما فراهم می‌آورد، بلکه می‌تواند این اطلاعات را نیز از بین برده، تغییر داده و یا اینکه جایگزین کند. از ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به حذف موقعیت مکانی و افزودن متادیتای GPS تصویری دیگر، اشاره کرد.
 • ViewExif: این افزونه برای کسانی طراحی شده که می‌خواهند از حریم خصوصی خود محافظت کنند. از طریق ViewExif می‌توانید تصاویر خود را بدون متادیتا، بر روی توییتر، فیسبوک و ایمیل به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید و بیشتر بدانید:

نحوه بروزرسانی نرم افزار در آیفون و آیپد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.