تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی و دسترسی به فضای بیشتر در اندروید

خالی‌کردن حافظه گوشی

مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی، به عنوان دغدغه‌ای مشترک بین کاربران گوشی‌های هوشمند همواره مطرح است. قابلیتی که همواره در خرید گوشی‌های هوشمند عاملی تعیین کننده است. البته باید به این نکته توجه داشت که قسمتی از حافظه‌ی ذخیره‌سازی‌ای که برای دستگاه هوشمند در نظر گرفته می‌شود توسط سیستم عامل دستگاه و برنامه‌هایی که به صورت پیش‌فرض روی آن قرار دارد اشغال شده است. به این ترتیب است که کاربر امکان استفاده‌ از تمامی فضای ذخیره‌سازی اسمارت‌فون خود را ندارد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به همراه شما چند روش کاربردی آزادسازی فضای ذخیره‌سازی در سیستم عامل اندروید را بررسی کنیم.

دلایل پرشدن حافظه داخلی دستگاه

بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند اندرویدی با کمبود فضای ذخیره‌سازی داخلی دستگاه خود مواجه هستند که عوامل مختلفی موجب بروز این مسئله می‌شود از جمله:

 • حجم بالای اشغال شده توسط سیستم عامل
 • بازی‌ها و اپلیکیشن‌های ویرایش صوتی و تصویری حاوی محتوای چندرسانه‌ای سنگین برای مصرف آفلاین
 • فیلم‌ها، عکس‌ها و فایل‌های شخصی با حجم بالا
 • اپلیکیشن‌های کم‌کاربرد و یا بدون کاربرد موجود در حافظه ذخیره‌سازی
 • به‌روزرسانی‌های سنگین و با حجم بالای برخی از اپلیکیشن‌ها

در صورتی که به طور مکرر با مشکل کمبود فضای داخلی در دستگاه اندرویدی خود مواجه‌اید لازم است تا نکاتی را راجع به آزادسازی فضای ذخیره‌سازی در این سیستم عامل بیاموزید. ( حافظه گوشی )

مدیریت حافظه در اسمارت‌فون‌های اندروید

Free Up Space یا آزادسازی فضای ذخیره‌سازی، ابزاری است که در سیستم عامل اندروید برای افزایش حافظه دستگاه در اختیار کاربران قرار گرفته است. در ادامه مطلب و با توجه به تصاویر نحوه‌ی استفاده از این ابزار را با یکدیگر مرور خواهیم کرد:

 • وارد قسمت تنظیمات دستگاه خود شوید و سپس گزینه‌ی Device Care را انتخاب کنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • با انتخاب گزینه Storage، فضای ذخیره‌سازی استفاده شده و در دسترس را به همراه جزئیاتی دیگر مشاهده خواهید کرد.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • سمت راست و بالای نمایشگر خود، سه نقطه عمودی را لمس کنید. به این ترتیب تنظیمات فضای ذخیره‌سازی و آنالیز آن برای شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید از این طریق فایل‌های با حجم بالا، فایل‌های کپی شده و همچنین بدون استفاده را مشاهده کنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • در این قسمت قادر خواهید بود موارد و اطلاعاتی که به آن‌ها احتیاجی ندارید را نشانه‌گذاری کرده و حذف نمایید. برای نمونه در تصویر زیر نشانه‌دار کردن و حذف کردن یک ویدئو را به شما نمایش داده‌ایم.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • در صورتی که به اطلاعات بیشتری راجع به یک برنامه‌ی خاص نیاز دارید به قسمت تنظیمات برگردید و گزینه Apps را انتخاب کنید. از این قسمت برنامه مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را لمس کنید تا میزان کش، حجم و فضای ذخیره‌سازی استفاده شده توسط داده‌های کاربر را مشاهده کنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • گزینه Storage را انتخاب کنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • در صفحه بعد و قسمت بالای نمایشگر خود با دو گزینه Clear data و Clear Cache روبرو می‌شوید.

نکته‌ای که در این قسمت باید خاطر نشان کرد این است که در صورت انتخاب گزینه Clear data تمام داده‌های کاربری شما در اپلیکیشن مورد نظر از دستگاه هوشمندتان حذف می‌شود و درست مثل این است که اپلیکیشن را پاک کرده و دوباره نصب کرده باشید. به همین دلیل بهتر است در این مرحله تنها به پاک کردن حافظه کش (Clear Cache) اکتفا کنید.

بررسی اپلیکیشن‌های نصب شده روی اسمارت‌فون

اپلیکیشن‌ها سهم زیادی را از فضای اشغال شده دستگاه شما به خودشان اختصاص می‌دهند. باید توجه داشته باشید که در صورت نصب اپلیکیشن بهتر است تا فایل نصبی آن را برای افزایش فضای ذخیره‌سازی حذف کنید. نرم‌افزارهایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و یا به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند را بهتر است شناسایی کنید و در صورت عدم نیاز آن‌ها را از حافظه دستگاه خود پاک کنید.

برای فهمیدن این مطلب که کدام اپلیکیشن‌ها در گوشی هوشمند شما کارایی کمتری دارد روش‌های زیر را مطابق تصاویر انجام دهید:

 • وارد برنامه Play Store شوید و روی گزینه سه خط افقی در بالا و سمت چپ صفحه نمایش خود ضربه بزنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • گزینه My apps & games را انتخاب کنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • گزینه Installed را لمس کنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • مطابق تصویر زیر به قسمت On this device بروید و در سمت راست آن روی آیکون سه خطی که به شما امکان مرتب‌کردن برنامه‌ها را می‌دهد ضربه بزنید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

 • با انتخاب گزینه Last Used در این قسمت از برنامه‌های پرکاربرد و کم‌کاربرد روی دستگاه اندروید خود مطلع شوید. با پاک‌کردن برنامه‌های کم‌کاربرد یا بدون کاربرد فضای ذخیره‌سازی دستگاه خود را افزایش دهید.

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

استفاده از نرم‌افزار مدیریت فایل

استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت فایل به شما این امکان را خواهد داد تا فایل‌های خود را مدیریت کنید و اگر فایل‌های کپی یا بلااستفاده در دستگاه اندرویدیتان وجود دارد از طریق این برنامه شناسایی کرده و پاک کنید.

انتقال فایل‌ها به فضای ابری

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

عکس‌های شما احتمالا در Google Photos بارگذاری می‌شوند. در غیر این صورت می‌توانید در این اپلیکیشن از تصاویر خود بک‌آپ بگیرید و فضای دستگاه خود را از آن‌ها خالی کنید. موزیک‌های خود را نیز به راحتی می‌توانید با آپلود روی نرم‌افزار Google Play Music از طریق اینترنت روی دستگاه خود بشنوید.

انتقال اطلاعات به کارت میکرو اس‌دی

آموزش خالی‌کردن حافظه گوشی

در صورتی که دستگاه شما دارای درگاه کارت حافظه می‌باشد، می‌توانید با تهیه یک میکرو اس‌دی اطلاعات خود را به آن منتقل کنید و فضای ذخیره‌سازی دستگاه اندروید خود را افزایش دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.