تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

اگر می‌خواهید کامپیوتر شما عملکرد و کارایی قابل قبولی از خود ارائه کند بهتر است تا درایورهای آن به روز باشد. شما با استفاده از جدیدترین و به‌روزترین نرم‌افزارها و میان‌افزارها قادر خواهید بود کامپیوتر خود را تازه و به روز نگه‌دارید و در واقع حتی در صورت استفاده از کامپیوتری قدیمی از حال و هوایی جدید و نو هنگام کار با آن بهره ببرید. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان نحوه‌ی به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10 را مرور کنیم.

استفاده از Windows Update

برای به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10 استفاده از Windows Update در واقع راحت‌ترین و سریع‌ترین راه است. Windows Update درایورهای جدیدی برای کارت گرافیک متصل به نمایشگر، صدا و بلوتوث روی ویندوز شما نصب می‌کند و بسیاری از مشکلات و ایرادات ویندوز شما را برطرف می‌کند. برای استفاده از ویندوز آپدیت نیاز است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در گام اول روی منوی استارت کلیک راست کنید و از صفحه‌ی جدید گزینه‌ی Setting را انتخاب کنید.
 • از پنجره‌ی تنظیماتی که برای شما نمایش داده می‌شود روی عبارت Update & Security کلیک کنید.
 • دسته‌بندی Windows Update در حالت پیش‌فرض بارگذاری می‌شود که نیاز است در این مرحله روی عبارت Check for Updates کلیلک کنید.

windows 10 check for updates 768x768 1 300x201 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

استفاده از نرم‌افزار اختصاصی تولیدکنندگان

نرم‌افزارهای اختصاصی دانلود و نصب به‌روزرسانی درایورهای اغلب لپ‌تاپ‌ها و دسکتاپ‌های از پیش ساخته شده در خود آن‌ها وجود دارد. این نرم‌افزارها به طور معمول با نام تولیدکننده دستگاه در منوی استارت فهرست می‌شوند. برای مثال Dell و HP با عنوان برندهای رایانه‌ای نظیر Alienware به اجرای این برنامه‌ها می‌پردازند.

نکته‌ای که نیاز به یادآوری دارد این است که این درایورها به منظور استفاده بر روی دستگاه شما بهینه‌سازی شده‌اند و با استفاده از این نرم‌افزارها می‌توانید BIOS، تجهیزات شبکه، گرافیک آنبورد و سایر قطعات دیگر سیستم خود را به‌روزرسانی کنید. به علاوه قادر خواهید بود با مراجعه به وب‌سایت اصلی تولیدکنندگان سخت‌افزارهای دستگاه خود درایور‌های مورد نیاز خود را دانلود، نصب و به‌روزرسانی کنید. اما به هرحال راحت‌ترین راه استفاده از نرم‌افزار تولید کننده‌ی کامپیوتر شما می‌باشد. البته باید توجه داشته باشید که به منظور به‌روزرسانی کارت گرافیک‌های جداگانه‌ی AMD و انویدیا باید به وب‌سایت اصلی شرکت مورد نظر مراجعه کنید.

alienware update 2 768x768 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

استفاده از Device Manager

به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10 از طریق Device Manager نیز امکان پذیر خواهد بود. بهتر است آموزش این بخش را به دو قسمت مایکروسافت و تولیدکننده تقسیم کرده و راجع به آن توضیح دهیم. این امکان وجود دارد که درایورهای پیشنهادی مایکروسافت سازگاری کامل را با ویندوز 10 نداشته باشند ولی همواره نمی‌توان از آن‌ها با عنوان جدیدترین آپدیت‌ها یاد کرد.

مایکروسافت

 • در گام اول روی منوی استارت کلیک راست کرده و عبارت Device Manager را انتخاب کنید.
 • بر روی فلش کناری سخت‌افزارهای که قصد به‌روزرسانی آن‌ها را دارید کلیک کنید تا امکان مشاهده‌ی قطعات موجود در یک دسته‌بندی برای شما فراهم شود تا نسبت به آپدیت آن اقدام کنید.
 • با کلیک راست کردن روی قطعه‌ی مورد نظر، از منوی جدید نمایش داده شده روی عبارت Update Driver کلیک کنید.

device manager update driver 768x768 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

 • در انتها از پنجره‌ی جدید نمایش داده شده روی عبارت Search Automatically for Updated Driver Software کلیک کنید.

update drivers search automatically 768x768 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

به این ترتیب ویندوز 10 با بررسی پایگاه اطلاعاتی درایورهای مایکروسافت، به جست‌وجوی نسخه‌های جدید خواهد پرداخت و در صورتی که نسخه‌ی جدیدی یافت نشود عبارت The best drivers for your device are already installed برای شما به نمایش درخواهد آمد.

تولیدکننده

 • در گام اول روی منوی استارت کلیک راست کرده و عبارت Device Manager را انتخاب کنید.
 • بر روی فلش کناری سخت‌افزارهای که قصد به‌روزرسانی آن‌ها را دارید کلیک کنید تا امکان مشاهده‌ی قطعات موجود در یک دسته‌بندی برای شما فراهم شود تا نسبت به آپدیت آن اقدام کنید.
 • با کلیک راست کردن روی قطعه‌ی مورد نظر، از منوی جدید نمایش داده شده روی عبارت Update Driver کلیک کنید.

device manager update driver 768x768 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

 • از صفحه‌ی جدید نمایش داده شده روی عبارت Browse My Computer for Driver Software کلیک کنید.

update drivers browse my computer 768x768 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

 • روی گزینه‌ی Browse کلیک کنید و با باز شدن فایل اکسپلورر به جست‌وجوی درایور دانلود شده بپردازید. با فعال کردن تیک گزینه‌ی Include Subfolders، ویندوز 10 به صورت خودکار فایل INF مناسب را بهتر و دقیق‌تر پیدا خواهد کرد.
 • در گام آخر و به منظور آغاز فرآیند به‌روزرسانی روی گزینه‌ی Next کلیک کنید.

update drivers browse for driver 768x768 1 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

به‌روزرسانی درایور کارت گرافیک AMD

برای آپدیت کارت گرافیک‌های Radeon دو راه وجود دارد، یکی از طریق دانلود مستقیم درایور از وب‌سایت سازنده و دیگر از طریق رابط دسکتاپی AMD:

 • شما می‌توانید با مراجعه به آدرس https://www.amd.com/en/support به آسانی بسته‌ی درایور مورد نظر خود را بدون نیاز به Windows Update یا Device Manager دانلود و نصب کنید.
 • Radeon Software Adrenalin 2020 Edition رابط دسکتاپی است که در زمان ارائه‌ی درایور جدید شما را مطلع می‌کند. به علاوه شما قادر هستید با کلیک روی آیکون چرخ دنده از قسمت بالا و سمت راست به زبانه‌ی System بروید و گزینه‌ی Check for Updates را مشاهده کنید.

adrenalin 2020 edition get driver 768x768 1 300x200 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

به‌روزرسانی درایور کارت گرافیک انویدیا

برای به‌روزرسانی کارت گرافیک‌های انویدیا نیز دو راه وجود دارد، رابط دسکتاپی انویدیا و دانلود مستقیم درایور از وب‌سایت اصلی سازنده:

 • GeForce Experience ابزاری است که وجود آپدیت جدید درایور را به اطلاع شما می‌رساند. برای انجام این‌کار به صورت دستی نیز می‌توانید روی گزینه‌ی Drivers کلیک کنید.
 • به علاوه می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اصلی انویدیا درایور کارت گرافیک خود را به طور مستقیم دانلود و نصب کنید.

geforce experience get driver 768x768 1 300x201 - آموزش راه‌های به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10

به‌روز‌رسانی درایور کارت گرافیک اینتل

کارت گرافیک‌های اینتل تا به امروز به صورت جداگانه وارد بازار نشده‌اند و هسته‌های گرافیکی توسط این شرکت داخل پردازنده‌های مرکزی یا همان CPU جای‌گذاری می‌شوند. به علاوه برای به‌روز‌رسانی‌های درایورهای این‌ چنینی نرم افزار Intel Driver & Support Assistant نیز در دسترس است. پس از نصب نرم‌افزار باید روی گزینه‌ی Lunch که در کادری آبی رنگ قرار دارد کلیک کنید. به این ترتیب کامپیوتر شما اسکن می‌شود و پنجره‌ای در مرورگر برای شما باز خواهد شد. در صورتی که کامپیوتر شما احتیاجی به به‌روزرسانی نداشته باشد با عبارت Your Intel drivers and software are up to date روبه‌رو خواهید شد. همچنین باید این نکته را بخاطر داشته باشید که در صورت استفاده از کامپیوترهای از پیش ساخته شده این نرم‌افزار قادر به به‌روزرسانی درایورهای سفارشی شده‌ی دستگاه شما نیست و برای این‌ کار لازم است تا از نرم‌افزار اختصاصی تولیدکننده کامپیوتر خود استفاده کنید.

در انتهای این مطلب ذکر این موضوع را ضروری می‌دانیم که برای به‌روزرسانی درایورهای ویندوز 10 استفاده از ابزارهای شخص ثالث به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.