تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

آموزش راه‌های رفع کرش کردن و کندی نرم‌افزار فتوشاپ

رفع کرش کردن و کندی فتوشاپ

استفاده از نرم‌افزار محبوب و نام‌آشنای فتوشاپ نیاز بسیاری از افراد در زمینه‌ی طراحی و ویرایش تصاویر است. در هنگام استفاده از این اپلیکیشن بزرگ و البته سنگین ممکن است مشکلاتی برای کاربرد به وجود بیاید که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کرش کردن و کندی فتوشاپ اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم تا با شما راه‌های رفع مشکل کرش کردن و کندی این نرم‌افزار کاربردی را مرور کنیم.

اجرای مجدد نرم‌افزار فتوشاپ

معمولا اولین و ساده‌ترین راه برای رفع مشکل به وجود آمده، بستن و اجرای دوباره نرم‌افزار است که روشی کاربردی است و در اکثر اوقات به شما جواب می‌دهد. اگر حجم تصاویر و فایل‌هایی که بر روی آن‌ها کار می‌کنید بسیار بالا باشد، به طبع داده‌های زیادی در حافظه‌ی رم سیستم شما نگهداری می‌شود، که شامل تمامی مواردی است که فتوشاپ برای اجرا شدن به آن‌ها نیازمند است.

در صورتی که مقدار زمان زیادی از اجرای نرم‌افزار فتوشاپ توسط شما می‌گذرد، ممکن است نرم‌افزار در اجرا و پردازش اطلاعات با مشکل مواجه شود که در این صورت اولین و بهترین راه حل بستن نرم‌افزار و اجرای دوباره‌ی آن است. علاوه بر این امکان دارد که کامپیوتر شما مدت طولانی‌ای روشن بوده باشد و یا برنامه‌های زیادی در آن اجرا کرده باشید، در این گونه موارد احتمالا با خاموش و روشن کردن (ریستارت) کامپیوتر خود مشکل به وجود آمده برطرف می‌شود. چرا که عملکرد نرم‌افزار فتوشاپ ممکن است تحت تاثیر برنامه‌های دیگری که در پس‌زمینه سیستم شما در حال اجرا هستند، قرار بگیرد؛ به این ترتیب در صورتی که سیستم‌عامل کامپیوتر یا نرم‌افزار اجرا شده در پس زمینه کرش کرده باشد، اپلیکیشن فتوشاپ نیز تحت تاثیر آن خواهد بود و شما می‌توانید با ریستارت کردن سیستم خود این مشکل را برطرف کنید.

نصب آخرین نسخه‌ی نرم‌افزار فتوشاپ

اگر با ریستارت کردن کامپیوتر و اجرای دوباره نرم‌افزار همچنان با مشکل کرش کردن و کندی فتوشاپ درگیر هستید، اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزار نصب شده روی سیستم شما آخرین ورژن نرم‌افزار فتوشاپ باشد.

نرم‌افزار فتوشاپ را باز کنید و ابتدا روی گزینه‌ی Help و سپس گزینه‌ی Updates کلیک کنید، به این ترتیب Creative Cloud برای شما باز خواهد شد. در صورتی که نرم‌افزار فتوشاپ اجرا نشد، برنامه‌ی Creative Cloud را به صورت مستقیم باز کنید. سپس مطابق با تصویر زیر و از نوار کناری سمت چپ و بالا گزینه‌ی Updates را انتخاب کنید. در این مرحله نیاز است تا با مراجعه به گزینه‌ی سه نقطه افقی که در بالا و سمت راست صفحه‌ی نمایشگرتان می‌بینید، روی آن کلیک کرده و گزینه‌ی Check for Updates را انتخاب کنید.

x1update.jpg.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic . U XckGZsS 300x170 - آموزش راه‌های رفع کرش کردن و کندی نرم‌افزار فتوشاپ

برنامه‌های نصب شده روی کامپیوتر شما که به آپدیت احتیاج دارند در کنار گزینه‌ی Updates قابل مشاهده هستند که شما قادر خواهید بود از بالا و سمت راست صفحه با انتخاب گزینه‌های مربوطه آن‌ها را جداگانه یا به طور کلی آپدیت کنید.

پس از اینکه کار نرم‌افزار Creative Cloud به پایان رسید، می‌توانید فتوشاپ را روی سیستم خود دوباره اجرا کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که Creative Cloud نسخه‌ی قدیمی نرم‌افزار به روز شده‌ی شما را به صورت خودکار از کامپیوتر شما حذف نمی‌کند.

با توجه به توضیحات داده شده نیاز است تا از آپدیت بودن فتوشاپ نصب شده روی سیستم خود اطمینان حاصل کنید، چرا که این نرم‌افزار هر ساله آپدیت جدیدی ارائه می‌دهد. پیشنهاد آخر ما در این قسمت برای شما این است که در صورتی که مدت زیادی است سیستم‌عامل ویندوز یا مک خود را به‌روزرسانی نکرده‌اید، اقدام به انجام این کار کنید و همچنین بهتر است تا درایور کارت گرافیک مورد استفاده خود را نیز آپدیت کنید.

ریست کردن تنظیمات فتوشاپ

عامل دیگری که در عملکرد نرم‌افزار فتوشاپ ممکن است خلل ایجاد کند، تغییر تنظیمات پیش‌فرض این اپلیکیشن به صورت اشتباه و غیرکاربردی است. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم تا تنظیمات این نرم‌افزار را به حالت اولیه‌ی خود بازگردانید. برای انجام این کار فتوشاپ را اجرا کنید و سپس در سیستم‌عامل ویندوز کلیدهای Alt+Control+Shift و در سیستم‌عامل مک کلیدهای Option+Command+Shift را همزمان فشار دهید. در صورت مشاهده‌ی هشدار Delete the Adobe Photoshop Settings File درست مانند تصویر زیر روی گزینه‌ی Yes کلیک کنید. با اجرای دوباره نرم‌افزار فتوشاپ تنظیمات به حالت پیش‌فرض و اولیه بازخواهند گشت.

x2settings.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .pl4mHkyS77 300x200 - آموزش راه‌های رفع کرش کردن و کندی نرم‌افزار فتوشاپ

غیرفعال کردن پلاگین‌های شخص ثالث

یکی از علت‌های معمول کرش کردن، پلاگین‌های شخص ثالث می‌باشد. به ویژه اگر این پلاگین‌ها بخاطر هم‌خوانی با آخرین نسخه‌ی فتوشاپ آپدیت نشده باشند. برای اطلاع از اینکه کدام یک از پلاگین‌ها برای شما مشکل ساز شده‌اند باید برنامه‌ی فتوشاپ را اجرا کنید و سپس کلید Shift را بزنید. اگر با فشار دادن دکمه‌ی Shift عبارت Skip Loading Optional Third-Party Plugins برای شما نمایش داده شد، مطابق با تصویر زیر روی گزینه‌ی Yes کلیک کنید.

x3plugins.jpg.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .J3BzoDhiKx 300x202 - آموزش راه‌های رفع کرش کردن و کندی نرم‌افزار فتوشاپ

پس از انجام مراحل بالا فتوشاپ را اجرا کنید و اگر متوجه ایراد و مشکلی نشدید، پس حتما یکی از پلاگین‌های نصب شده شما دچار مشکل شده است که برای رفع این مسئله نیاز است تا همه‌ی پلاگین‌های نصب شده روی کامپیوتر خود را آپدیت و به‌روزرسانی کنید. اگر با به‌روزرسانی پلاگین‌های مشکل هنوز پاپرجاست، آن‌‌ها را یکی یکی حذف کنید تا مشکل رفع شود.

تغییر تنظیمات عملکرد فتوشاپ

این امکان همچنین برای شما وجود دارد که با افزایش مقدار منابع در دسترس نرم‌افزار فتوشاپ، موجب افزایش عملکرد و بهبود کارایی آن شوید. باید این نکته را یادآور شویم که از این طریق مشکل کرش کردن اپلیکیشن برطرف نخواهد شد ولی با این کار موجب خواهید شد تا برخی از ابزارها کارایی بهتری از خود نشان بدهند و همچنین سرعت کلی اجرایی نرم‌افزار بالاتر می‌رود.

x4prefs.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .1fpm5A2O2G 300x215 - آموزش راه‌های رفع کرش کردن و کندی نرم‌افزار فتوشاپ

اگر از سیستم‌عامل مک استفاده می‌کنید مسیر Photoshop>Preferences>Performance را دنبال کنید و از اگر سیستم‌عامل ویندوز بهره می‌برید مسیر Edit>Preferences>Performance را طی کنید. در ادامه مطلب سه نوع تنظیمات را برای شما شرح خواهیم داد:

  • Memory Usage: وظیفه‌ی کنترل بیشترین مقدار رمی که برنامه‌ی فتوشاپ از آن استفاده می‌کند را دارد. در صورتی که از سیستمی با کانفیگ بالا بهره نمی‌برید با افزایش این گزینه موجب افزایش سرعت اجرای فتوشاپ خواهید شد، البته اپلیکیشن‌های دیگر در حال اجرا روی کامپیوتر شما در صورت بالاتر بردن این مقدار برای فتوشاپ منابع کم‌تری در دسترس خواهند داشت.
  • Graphics Processor Settings: برای اینکه نرم‌افزار فتوشاپ قادر به استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی شما باشد، باید تیک گزینه‌ی Use Graphics Processor را فعال کنید، درست شبیه CPU. برای اینکار در منوی Advanced Settings یکی از گزینه‌های Normal یا Basic یا Advanced را انتخاب و حجم داده‌های گرافیکی بر پردازنده‌ی گرافیکی را تغییر دهید. به این منظور در گام نخست با گزینه‌ی Advanced کار را آغاز کنید و اگر به مشکلی برخوردید آن را ابتدا به Normal و سپس در صورت بروز دوباره مشکل به Basic تغییر دهید. همچنین دقیقا مانند روش توضیح داده شده می‌توانید در صورت پشتیبانی کارت گرافیک کامپیوتر خود، تیک گزینه‌ی Use OpenCL را هم بزنید. البته این کار تنها باعث بهتر شدن قابلیت‌هایی از جمله  Blur Gallery می‌گردد.
  • History and Cache: این گزینه‌ شامل اطلاعاتی است که توسط فتوشاپ در حافظه رم سیستم شما نگهداری می‌شود. این بخش شامل سه گزینه است که با توجه به پیکربندی کامپیوتر شما تعریف می‌شوند. گزینه‌ای را انتخاب کنید که بیشتر با روند کاری شما منطبق است. علاوه بر این قادر خواهید بود به صورت دستی History State و Cache Levels و Cache Tile Size را نیز پیکربندی کنید. با افزایش Cache Levels و همین‌طور کاهش Cache Tile Size سرعت بزرگنمایی و همچنین حرکت در سند باز شده بالاتر می‌رود، البته انجام این کار باعث دیرتر باز شدن فایل‌های شما نیز خواهد شد.

با انجام مراحل فوق در آخرین قدم برای اعمال تغییرات ایجاد شده، باید نرم‌افزار فتوشاپ را ببندید و مجددا اجرا کنید.

x5graphics.png.pagespeed.gpjpjwpjwsjsrjrprwricpmd.ic .YO6Jqz CfU 300x215 - آموزش راه‌های رفع کرش کردن و کندی نرم‌افزار فتوشاپ

مشکلات مربوط به مانیتور‌های خارجی

همان‌طور که اطلاع دارید نرم‌افزار فتوشاپ محاسبات عددی بسیاری را برای نمایش در لحظه‌ی تغییرات به وجود آمده انجام می‌دهد. در صورتی که از مانیتوری بزرگ و سخت‌افزار ضعیفی بهره می‌برید این موضوع بیشتر به چشم می‌آید. اگر برای اجرای نرم‌افزار فتوشاپ در هنگام اتصال به نمایشگری بزرگ‌تر با کندی سرعت در نرم‌افزار مواجه می‌شوید، بهتر است اتصال را قطع کنید و فقط از طریق نمایشگر لپ‌تاپ به ادامه‌ی کار بپردازید. همچنین در صورت استفاده از دسکتاپ، قادر خواهید بود با اعمال تغییرات وضوح مانیتور خود را کاهش دهید.

ارتقای کامپیوتر یا لپ‌تاپ

برای اجرای نرم‌افزار فتوشاپ حداقل سیستم مورد نیاز، پردازنده‌ی 2گیگاهرتزی Intel یا AMD و حافظه رم 2 گیگابایتی است. به طور کلی این نرم‌افزار به گونه‌ای پیش‌بینی شده که در کامپیوترهای پایین‌رده و ضعیف نیز قابلیت اجرا داشته باشد. به هرحال اگر در هنگام کار با برخی ابزارهای فتوشاپ نظیر مدل‌های سه بعدی یا تصاویر بزرگ DSLR با کندی سرعت مواجه شدید، راهی به جز ارتقای کانفیگ کامپیوتر خود ندارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.