تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

آموزش ضبط کردن صدای کامپیوتر از روش‌های مختلف

آموزش ضبط کردن صدای کامپیوتر

کاربران ممکن است به دلایل مختلف نیاز به ضبط کردن صدای خروجی از کامپیوتر خود را داشته باشند. شاید اولین راهی که به ذهن هر کاربری برسد قرار دادن میکروفن جلوی اسپیکرها باشد، ولی ممکن است از طریق این روش کیفیت دلخواه را به دست نیاورد ضبط کردن صدای کامپیوتر.

برای ضبط کردن صدای خروجی از کامپیوتر، آن هم بدون تجهیزات سخت‌افزاری مخصوص راه‌های مختلفی وجود دارد. در این مطلب قصد داریم تا به همراه شما عزیزان دو روش ضبط صدا با استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری و یک روش ضبط صدا با استفاده از ابزاری سخت‌افزاری را مرور کنیم.

استریو میکس (Stereo Mix)

نرم‌افزار استریو میکس که با نام What U Hear نیز از آن یاد می‌شود، ممکن است در درایور صوتی کامپیوتر شما موجود باشد. این ابزار مخصوص ضبط صداست و چنان‌چه درایور صوتی شما مجهز به این گزینه نبود، در بخش تنظیمات ورودی می‌توانید به‌جای microphone یا audio line-in، گزینه‌ی Stereo Mix را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه‌ی مذکور، اپلیکیشن‌ها ملزم به ضبط صدایی می‌شود که از اسپیکر یا هدفون کامپیوتر پخش می‌شود.

f62c20df 0dc1 400a 889d 5b5174785869 300x129 - آموزش ضبط کردن صدای کامپیوتر از روش‌های مختلف

برخی کامپیوترهای شخصی از قابلیت استریو میکس پشتیبانی نمی‌کند. در واقع گزینه‌ی استریو میکس به‌صورت پیش‌فرض در نسخه‌های جدید ویندوز غیرفعال است و حتی اگر درایور صوتی هم از این قابلیت پشتیبانی کند، به‌صورت پیش‌فرض امکان استفاده از آن را در ویندوز نخواهید داشت.

برای فعال‌کردن گزینه‌ی استریو میکس باید به بخش تنظیمات صدا در Control Panel بروید و طبق تصویر، درصورت وجود قابلیت در سخت‌افزار خود، آن را فعال کنید. پس از فعال‌کردن استریو میکس می‌توانید در هر اپلیکیشن ضبط صدا، به‌‌جا‌ی انتخاب میکروفن یا ورودی صوتی سیستم، Stereo Mix را انتخاب کنید. در برخی از دستگاه‌ها، قابلیت‌ استریو میکس وجود ندارد. به‌هرحال با وجود محبوبیت و کاربری درخور‌توجه این گزینه، روز‌به‌روز شاهد پشتیبانی کمتری از آن هستیم.

WASAPI Loopback در نرم‌افزار Audiocity

اگر کامپیوتر شخصی شما از قابلیت استریو میکس پشتیبانی نمی‌کند،‌ مشکل چندانی ندارید؛ زیرا شرکت Audiocity قابلیت مشابهی به‌آسانی دراختیار کاربران قرار می‌دهد که حتی بهتر از استریو میکس پیش‌فرض ویندوز خواهد بود. روش مذکور از قابلیتی به‌نام Windows Audio Session API یا WASAPI استفاده می‌کند که مایکروسافت با ویندوز ویستا معرفی کرد. این قابلیت در تمامی ویندوزهای بعدی اعم از ۷ و ۸ و ۱۰ هم موجود است و مشکل نبود استریو میکس را در کامپیوترهای جدید برطرف می‌کند.

edef848a bb7d 4288 bb1a a33f74a85580 300x139 - آموزش ضبط کردن صدای کامپیوتر از روش‌های مختلف

برای استفاده از قابلیت WASAPI، تنها کافی است در نرم‌افزار Audiocity، ورودی Windows WASAPI و دستگاه مناسب پخش صدا (اسپیکر یا هدفون) را در بخش Loopback انتخاب کنید. سپس دکمه‌ی Record را برای ضبط و Stop را برای اتمام ضبط صدا فشار دهید. با استفاده از همان نرم‌افزار Audiocity، به‌راحتی می‌توانید صدای ضبط‌شده را هم ویرایش کنید.

اگر در تنظیمات ساده برای ضبط به‌کمک WASAPI به مشکل برخوردید، احتمالا باید تعداد کانال‌های ضبط را تغییر دهید. با استفاده از منو آبشاری سمت راست جعبه‌ی انتخاب دستگاه خروجی، خروجی و ورودی را تنظیم کنید. به‌عنوان مثال، اگر از هدست ۷/۱ کاناله بهره می‌برید، گزینه‌ی ۸ را انتخاب کنید. Audiocity در توضیح قابلیت ضبط خود ادعا می‌کند کیفیت صدای ضبط‌شده با این روش، بیشتر از استریو میکس خواهد بود.

کابل صوتی یا یک به یک

اگر هیچ‌یک از دو راهکار گفته‌شده برای ضبط صدای کامپیوتر شما کارساز نبود، همیشه راهکاری ساده و ابتدایی برای حل مشکل در پیش دارید. برای این راهکار به کابل صوتی مطابق تصویر بالا نیاز دارید که در هر دو سمت آن، جک صوتی وجود دارد. یکی از جک‌ها را به خروجی صدای کامپیوتر شخصی (خروجی هدفون یا اسپیکر) و دیگری را به ورودی صدا (پورت میکروفن) متصل کنید. با انجام این کار، دیگر صدای خروجی از کامپیوتر را نمی‌شنوید؛ اما می‌توانید با هر اپلیکیشن ضبط صدا و انتخاب ورودی line-in یا Microphone، صدا را ضبط کنید.

اگر هنگام ضبط به شنیدن صدای خروجی هم نیاز دارید، باید از قطعه‌ی واسط (اسپلیتر) در خروجی صوتی استفاده کنید. یکی از درگاه‌های اسپلیتر را به دستگاه خروجی مدنظر (مثلا هدفون) و دیگری را با استفاده از کابل، به ورودی کامپیوتر متصل کنید.

راهکار سخت‌افزاری قطعا به آسانی و تمیزی دو راهکار اول نرم‌افزاری نیست؛ اما اگر به راهکارهای اول دسترسی ندارید و به ضبط صدای کامپیوتر نیاز مبرمی دارید، بهترین راهکار خواهد بود.

همچنین بخوانیدو بیشتر بدانید:

چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.