تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

پاک کردن کش آیفون

مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی در اکثر دستگاه‌های هوشمند وجود دارد. حافظه‌ی کش این دستگاه‌ها به طور معمول محلی است برای ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات پرکاربرد نرم‌افزارهای نصب شده روی آن‌ها، که از جمله این نرم‌افزارها می‌توان به مرورگرها، فیسبوک، تیندر، اسپاتیفای و… اشاره کرد.

برای پاک کردن کش دستگاه‌های آیفون، کاربر مسیر راحتی را پیش رو دارد و می‌تواند از این طریق باعث خالی‌تر شدن حافظه‌ی دستگاه خود و همچنین بالاتر رفتن سرعت آن شود. نکته‌‌ای که باید کاربر به آن توجه داشته باشد این است که با پاک کردن حافظه‌ی کش، اطلاعات پنهانی نرم‌افزارهای مورد نظر به طور کلی حذف می‌شود. در واقع این داده‌ها توسط نرم‌افزارها ذخیره می‌شود و در بسیاری از موارد اپلیکیشن مورد نظر به منظور کارایی کامل و درست به آن‌ها احتیاج دارد. به این ترتیب قبل از پاک‌کردن کش هر نرم‌افزاری بهتر است بررسی کنید که با پاک کردن کش در عملکرد آن مشکلی به وجود نمی‌آید.

در ادامه این مطلب همراه شما عزیزان نحوه پاک کردن کش آیفون را مرور خواهیم کرد.

پاک کردن کش مرورگر سافاری

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، با پاک کردن کش علاوه بر بیشتر شدن فضای ذخیره‌سازی، سرعت دستگاه شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای پاک کردن کش مرورگر سافاری باید به ترتیب زیر عمل کنید:

iphone settings screen 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

  • به آدرس “Settings > Safari” بروید. به پایین صفحه رفته و سپس گزینه “Clear History and Website Data” و سپس “Clear History and Data” را لمس کنید. 

iphone safari settings 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

  • در ادامه به “Settings > Safari” بروید. پس از قرارگیری در منوی تنظیمات سافاری، به پایین صفحه رفته و سپس “Advanced > Website Data” را لمس کنید. در نهایت “Remove All Website Data” و سپس “Remove Now” را نیز لمس کنید.

iphone clearing history and data safari 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

بدین ترتیب کش مرورگر سافاری گوشی آیفون شما پاک می‌شود. به یاد داشته باشید که با انجام این کار، داده‌های وب‌سایت‌ها، تاریخچه وب‌گردی و همچنین کوکی‌های وب‌سایت‌ها را حذف می‌کنید. بنابراین اگر قصد نگهداری هرکدام از این اطلاعات را دارید، آنگاه بهتر است که مطابق آموزش زیر، کش اپلیکیشن‌های شخص ثالث را پاک کنید.

پاک کردن کش اپلیکیشن‌های شخص ثالث

در ادامه شیوه پاک کردن کش سایر اپلیکیشن‌های داخلی و شخص ثالثی را از خاطرتان می‌گذرانیم. در اصل این روش هم حذف کامل یک اپلیکیشن و هم حذف یک اپلیکیشن جهت پاک کردن داده‌ها و سپس نصب مجدد آن را شامل می‌شود. در هر صورت باید گام‌های زیر را طی کنید:

iphone general settings 4 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

  • به آدرس “Settings > General > iPhone Storage” بروید. در لیست اپلیکیشن‌ها به جست‌و‌جو پرداخته و سپس گزینه موردنظر خود را لمس کنید.

iphone storage settings 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

  • در ادامه “Delete App” را برگزینید. جهت تأیید، مجددا همین کار را انجام دهید.

iphone clearing cache 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

  • اگر قصد نصب مجدد همین اپلیکیشن را دارید (بدون داده‌ و اسنادی که اکنون حذف کرده‌اید)، آنگاه باید به فروشگاه اپ‌استور رفته و از اینجا اقدام کنید.

iphone clearing google maps cache 610x610 1 - آموزش قدم به قدم پاک کردن کش آیفون

باید رویه بالا را برای تمامی اپلیکیشن‌های مدنظر خود تکرار کنید. فقط باید این نکته را در نظر داشت که نباید کش اپلیکیشن‌هایی را که قصد نگهداری آن‌ها را دارید، پاک کنید.

فایل‌های موقت و اپلیکیشن‌های پاک کننده

از دو طریق دیگر می‌توانید کش آیفون خود را پاک کنید. روش ساده‌تر این است که گوشی خود را ریستارت کنید. در این فرایند فایل‌های موقت خاصی و همچنین سایر داده‌های کوتاه‌مدت اپلیکیشن‌ها نیز پاک خواهند شد.

راه‌اندازی مجدد آیفون، بسته به مدل گوشی شما متفاوت است. بدون در نظر گرفتن این شرایط، شما باید کلید “بیداری/خواب” را آن‌قدر نگه دارید تا اسلایدر “Slide to Power Off” ظاهر شود. در آیفون 6 و مدل‌های جدیدتر، کلید بیداری/خواب در قسمت سمت راست قرار دارد. در آیفون SE اولیه، 5S و مدل‌های قدیمی‌تر نیز این کلید در حاشیه بالای گوشی قرار گرفته است.

در کنار ریستارت کردن گوشی، راه دیگری نیز جهت پاک کردن کش و سایر فایل‌های غیرضروری وجود دارد و آن، دانلود و نصب یک پاک کننده اپلیکیشن است. اگر گام‌های ذکر شده در بالا را دنبال کرده باشید، آنگاه به روش دومی احتیاجی نیست. همچنین بهتر است که از اپلیکیشن‌های ناموجود در فروشگاه اپ‌استور استفاده نکنید. در غیر این صورت بهتر است که ابتدا در مورد اپلیکیشن موردنظر تحقیق کنید.

در نهایت اینکه با پاک کردن کش گوشی خود، علاوه بر صرفه‌جویی در حافظه ذخیره‌سازی، توانسته‌اید که سرعت دستگاه خود را نیز تا حدودی بالاتر ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.