تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

آموزش قفل کردن یا رمزگذاری یک پوشه در ویندوز

رمزگذاری یک پوشه در ویندوز

کاربران استفاده کننده از کامپیوتر، معمولا پوشه‌هایی را در فضای ذخیره‌سازی سیستم خود دارند که مایل‌اند از آن‌ها به دلایل شخصی محافظت و مراقبت کنند. بعضی از کاربران به مخفی کردن این پوشه‌ها رضایت می‌دهند. در صورتی که مخفی کردن پوشه به تنهایی روش قابل اطمینان و اعتمادی به منظور جلوگیری از دسترسی به پوشه‌ی مورد نظر نمی‌تواند باشد. بهترین روش اما برای محافظت و ایجاد امکان عدم دسترسی به پوشه های شخصی رمزگذاری و یا قفل کردن آن‌هاست. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان روش‌های رمز یا قفل گذاری پوشه ها را در سیستم‌عامل ویندوز مرور کنیم.

روش Encrypt کردن ویندوز

سیستم‌عامل ویندوز به صورت خودکار راهی برای قفل گذاری پوشه‌ها ارائه نمی‌دهد. اما کاربران قادر خواهند بود با استفاده از ویژگی Encrypt در این سیستم‌عامل دسترسی دیگران را به پوشه‌های مدنظر خود محدود کنند. برای انجام این منظور می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب گفته شده انجام دهید:

  • روی فایل یا فولدر مورد نظر راست کلیک کنید.
  • پس از انتخاب گزینه‌ی Properties به انتهای همان زبانه‌ی اول (General) بروید و روی دکمه‌ی Advanced کلیک کنید.
  • در پنجره‌ی بازشده تیک جلوی گزینه‌ی Encrypt contents to seure data را انتخاب کنید تا محتویات پوشه‌ی شما رمزگذاری شود.

قفل گذاری پوشه ها

توجه داشته باشید در این روش تنها دسترسی دیگر کاربران ویندوز به فایل‌های شما محدود می‌شود. اگر از اکانت خود با فرد دیگری به‌صورت مشترک استفاده می‌کنید یا درصورت اینکه فرد دیگری به‌هرطریقی وارد اکانت شما شود، بدون نیاز به واردکردن پسورد می‌تواند همچنان به تمام اطلاعات شما دسترسی کامل داشته باشد.

استفاده از برنامه‌های شخص ثالث

نرم‌افزار وراکریپت (VeraCrypt)

از نرم‌افزارهای کاربردی و رایگان برای قفل گذاشتن روی فایل‌ها و فولدرهای شخصی، وراکریپت (VeraCrypt) است. وراکریپ علاوه بر قابلیت گذاشتن پسورد روی اطلاعات مهم، قابلیت مخفی کردن قسمتی از فضای ذخیره‌سازی کامپیوتر به‌صورت درایوی امن را نیز دارا است.

قفل گذاری پوشه ها

نرم‌افزار Folderlock

روش دیگر (و شاید مؤثرتر) برای رمزگذاری فایل‌ها و فولدرها، استفاده از نرم‌افزارهای جانبی است. یکی از نرم‌افزارهای سبک و رایگان برای قفل کردن فولدرها Folderlock است. با استفاده از فولدرلاک می‌توان با تعیین کردن یک پسورد کلی موسوم به master password به تمام فایل‌ها و فولدرهای رمزگذاری شده‌ی خود دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی به به‌خاطرسپردن پسوردهای متفاوت برای فایل‌های گوناگون نیست. فولدرلاک علاوه بر رمزگذاری روی فایل‌ها و فولدرها قابلیت بک‌آپ گرفتن بصورت درلحظه (real-time) در فضای ابری نیز دارد.

قفل گذاری پوشه ها

نرم افزار SysTools Folder Key

SysTools Folder Key یکی دیگر از نرم‌افزارهای رایگان، سبک و آسان ازلحاظ کاربری برای قفل کردن پوشه‌ها در ویندوز است. تنها مشکل این نرم‌افزار این است که برای نصب آن در ویندوز ۱۰ احتیاج به دات نت فریم‌ورک ۳.۵ (Net Framework 3.5.) دارید که می‌توانید آن را از سایت مایکروسافت دانلود کنید.

سیکرت فولدر (SecretFolder)

نرم‌افزار سیکرت فولدر را می‌توان یکی از بهترین ابزارهای رایگان برای رمزگذاری روی فایل‌های شخصی نامید. SecretFolder درظاهر شاید قابلیت‌های کمتری نسبت به نرم‌افزارهای مشابه داشته باشد، اما باید از خود پرسید که آیا واقعا به تمام این قابلیت‌های اضافی احتیاج دارید یا تنها به‌دنبال راهکاری ساده برای قفل کردن فولدر شخصی خود هستنید؟ یکی از ویژگی‌های جالب سیکرت فولدر Protected Uninstall است. این ویژگی از حذف شدن نرم‌افزار توسط دیگر کاربران جلوگیری می‌کند و موجب می‌شود کاربر برای حذف نصب این نرم‌افزار مجبور به واردکردن رمز باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.