تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

احتمال کاهش فروش 30 درصدی اپل با مسدود شدن وی‌چت در اپ استور

مسدود شدن وی‌چت در اپ استور

اخیرا Ming-Chi Kuo، یکی از مطرح‌ترین تحلیل‌گرهای محصولات اپل گفته است که در صورت مسدود شدن اپلیکیشن وی‌چت (WeChat) در اپ استور، احتمال دارد که فروش جهانی آیفون تا 30 درصد با کاهش مواجه شود.

نرم افزار وی‌چت، برنامه‌ی چینی پرطرفداری در بین کاربران اندروید و iOS با 1.2 میلیارد کاربر در جهان است که در بین کاربران چینی بسیار محبوب است. این حذف ممکن است به دلیل دستورالعمل اخیر اجرایی با هدف ممنوعیت معاملات ایالات متحده با WeChat و شرکت اصلی Tencent انجام شود.

Kuo در اظهارنظری گفته است که اگر ممنوعیت وی‌چت در اپ‌استور، جهانی باشد، می‌تواند نتایج نه چندان خوبی برای اپل به همراه داشته باشد:

چون وی‌چت به یک نیاز روزانه در چین تبدیل شده که کارهایی مثل پیام‌رسانی، پرداخت، تجارت الکترونیک، شبکه‌سازی اجتماعی، خواندن اخبار و بهره‌وری را باهم ادغام می‌کند، اگر این اتفاق بیفتد، اعتقاد داریم که فروش محصولات سخت‌افزاری اپل در بازار چین به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا خواهد کرد. پیش‌بینی می‌کنیم که فروش سالانه جهانی آیفون تا 25 تا 30 درصد و فروش جهانی سالانه دیگر محصولات سخت‌افزاری اپل،‌ شامل ایرپاد، آی‌پد، اپل واچ و مک نیز تا 15 تا 25 درصد کم خواهد شد.

Kuo می‌گوید که در بهترین حالت، در صورتی که وی‌چت تنها از اپل استور ایالات متحده حذف شود، اپل با کاهش 3 تا 6 درصدی در فروش آیفون و کاهش کمتر از 3 درصد در دیگر محصولات مواجه خواهد شد. اپل، میزان فروش آیفون را به صورت منطقه‌ای اعلام نمی‌کند اما به‌طور کلی در سه ماهه ژوئن، 15 درصد از درآمد کلی اپل از چین بزرگ (Greater China) به‌دست آمده است که بخش قابل‌توجهی از کسب‌وکار اپل را شامل می‌شود.

این تحلیل‌گر به سرمایه‌گذاران توصیه کرده است که مقدار سهام خود از شرکت‌هایی که در زنجیره تامین اپل، مانند Innotek و Genius Electronic Optical هستند را به دلیل ریسک‌هایی که در رابطه با مسدود شدن وی‌چت وجود دارد، کاهش دهند. با این حال، برای معلوم شدن اینکه محدودیت‌‌ها از سوی آمریکا به چه شکل خواهند بود، باید تا زمان رسمی شدن آن از سوی دونالد ترامپ صبر کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.