تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

اصطلاحات نرم افزاری موبایل به طور خلاصه

اصطلاحات نرم افزاری موبایل

اصطلاحات نرم افزاری موبایل به طور خلاصه – اگر به موبایل و تکنولوژی علاقه دارید و یا درصدد یاد گیری تعمیرات موبایل هستید نیاز هست که با اصطلاحات پایه ای آن نیز آشنا شوید

اندروید (Android)

  • اندروید، نام سیستم‌عاملیست که شرکت گوگل برای گوشی همراه، فبلت، تبلت، تلویزیون و… عرضه کرده است و توسط چندین شرکت بر روی این دستگاه‌ها قرار می‌گیرد. اندروید یک سیستم‌عامل متن باز هست و بر پایه هسته لینوکس ساخته شده. در معنای لغوی، اندروید به معنی انسان نما یا روبات شبیه به انسان است.

دسترسی ریشه یا روت (Root)

  • روت در لغت به معنی ریشه هست. در سیستم‌عامل اندروید با روت کردن دستگاه، می‌توانید به بیس لینوکس و فایل‌های سیستمی دسترسی پیدا کنید. روت کردن گوشی قابلیت‌های دیگری را هم به گوشی اضافه می‌کند. به عنوان مثال با روت کردن شما می‌توانید برنامه‌هایی را روی گوشی خود نصب کنید که نیاز به دسترسی به فایل‌های سیستمی دارن یا رام های سفارشی  یا همان کاستوم رام روی موبایل نصب کنید.

رام (Rom)

  • وظیفه اصلی رام، اجرای دستورات گرفته شده از کرنل هست. در واقع رام سیستم‌عامل گوشی شماست (رام همانند ویندوز در کامپیوتر است). اگر رام در گوشی وجود نداشته باشد، شما قادر به انجام هیچ کاری با گوشی نخواهید بود.. رام‌ها در دو نوع وجود دارند:

Custom ROM (کاستوم رام)

stock rom (رام رسمی)

اصطلاحات نرم افزاری موبایل به طور خلاصه

کاستوم رام (Custom ROM)

کاستوم رام‌ها توسط افراد مبتکر و نابغه‌ای که در اصطلاح به آنها Cook (آشپز) گفته می‌شود، ساخته می‌شوند. کوکرها با سورس کدهایی که گوگل برای هر نسخه از اندروید در اختیارشان می‌گذارد، با ایجاد تغییراتی در کدها، یک رام جدید را که به آن کاستوم رام میگویند، می سازند. اغلب کاستوم رام‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که آنها را از رام‌های رسمی متمایز می‌کند.

ریکاوری (Recovery)

ریکاوری یک حالت بسیار مهم برای گوشی‌های اندروید به حساب می‌آید. ریکاوری به طور معمول در تمام گوشی‌های اندروید وجود دارد و برای رفتن به حالت ریکاوری باید چند کلید ترکیبی را فشار داد. در حالت ریکاوری شما می‌توانید کارهایی مانند: Factory reset (بازگردانی به حالت کارخانه)، نصب یک فایل زیپ و… را انجام بدید. با نصب کاستوم ریکاوری موبایل می‌توانید کارهای پیشرفته تری را در حالت ریکاوری انجام دهید.

کاستوم ریکاوری (Custom recovery)

کاستوم ریکاوری، جایگزین حالت ریکاوری اصلی گوشی می‌شود. شما می‌توانید با نصب کاستوم ریکاوری عملیات پیچیده تری مثل نصب کاستوم رام‌ها، انجام Wipeها، نصب برنامه، نصب کرنل، پارتیشن بندی SD Card، اDalvik Cache و… را انجام دهید. هر گوشی کاستوم ریکاوری مخصوص به خودش را دارد.

بریک (Brick)

کلمه انگلیسی Brick به معنای آجر است. علت این نامگذاری این است که دستگاه بریک شده با آجر در عمل فرقی ندارد. در هر دستگاه پس از فشردن کلید پاور، در ابتدا بوت دستگاه اجرا می شود. بوت دستگاه ارتباطات سخت افزاری را فراهم می‌کند و قسمت‌های مختلف سخت افزاری را به هم معرفی می‌کند. این بخش، امکان اجرای سیستم‌عامل و یا بخش ریکاوری را فراهم می کند. در نتیجه اگر بوت یک دستگاه خراب شود، دستگاه روشن نخواهد شد و حتی فلش هم نخواهد شد. دو نوع Brick داریم:

  • سافت بریک (Soft Brick)

در این حالت گوشی شما دچار بوت لوپ (boot-loop) شده است ولی جای نگرانی ندارد، زیرا می‌توانید با نصب یک رام جدید مشکل را حل کنید.

  • هارد بریک (Hard Brick)

در این حالت گوشی شما قادر به انجام هیچ کاری نیست و تنها روش رفع این مشکل استفاده از JTAG هست.

کرنل (Kernel)

کرنل در اندروید به معنی هسته اندروید هست. همان طور که می دانید هسته اندروید لینوکس است که وظیفه اصلی این هسته ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار است.

پکیج برنامه اندرویدی (apk)

apk مخفف کلمه‌های Android Application Package می‌باشد و کلیه فایل‌های نصبی (بازی‌ها و برنامه‌ها) اندروید موبایل  و تبلت با این فرمت است.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.