تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

اینترنت 5G و چیزهایی که باید بدانید!

اینترنت 5G

اینترنت 5G در طول چند سال گذشته یکی از بزرگترین کلمات کلیدی در دنیای فناوری بوده است. به عنوان نسل بعدی فناوری سلولی، سرعت بیشتر و تأخیرهای پائین را در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما این وعده را می‌دهد که همه چیز را از گوشی خود تا اینترنت خانگی و زمینه‌هایی مانند اتومبیل‌های خودران و جراحی از راه دور را تغییر دهد. اما همچنین اطلاعات نادرست، شایعات و نظریات کاملاً عجیب و غریبی در این راستا وجود دارد.

اما 5G چیست؟

خوب همانطور که از نامش پیداست، 5G پنجمین نسل از فناوری سلولی است. شبکه‌های 1G اولین شبکه‌های سلولی در دهه 1980 بودند. شبکه های 2G داده‌های اساسی را در قالب‌هایی مانند پیام‌های متنی اضافه کردند و در زمان اینترنت 3G، این بستر‌ها بیشتر نیز گسترش یافت. و اما اینترنت 4G LTE، که گوشی‌های ما در حال حاضر از آن استفاده می‌کنند، اینترنت واقعاً سریعی برای ما به ارمغان آورد و طیف وسیعی از برنامه‌ها مانند شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های پخش را بر روی گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها امکان پذیر کرد.

5G سیر تکاملی بزرگی برای فناوری سلولی امروزه به حساب می‌آید. سوال مهمی که اکنون مطرح می‌شود اینست که آیا اینترنت 5G برای سلامتی خطرناک است؟در کوتاه‌ترین حالت می‌توان گفت: نه!

منابع معتبر دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند به تفصیل به این موضوع بپردازند، اما تقریباً تمام مدارک علمی موجود مثل سازمان غذا و دارو، انستیتوی ملی سرطان و انجمن سرطان آمریکا همگی در این مورد که تشعشعات تلفن همراه تهدیدی برای انسان نیست، اتفاق نظر دارند.

دانشمندان حتی نمی توانند به یک دلیل موجه فکر کنند که چگونه پرتو تلفن همراه می‌تواند باعث سرطان شود، زیرا با توجه به اینکه از نظر فیزیکی، مقدار انرژی لازم برای ایجاد انواع آسیب‌های سلولی که عوام با کلمه “تشعشع” از آن نام می‌برند، در این امواج وجود ندارد.

5G همانطور که گفته شد، در همان دسته از تشعشعات فناوری تلفن همراه قرار می‌گیرد که قبلاً از آن استفاده می‌کردیم و در هیچ صورتی به سطح انرژی لازم برای صدمه زدن به سلول‌های بدن نمی‌رسد.

مشکلات 5G

در مورد 5G البته نگرانی‌های واقعی هم وجود دارد. مشکلات کاربردی‌تری مانند از بین رفتن اطلاعات در هنگام جابه‌جایی با توجه به سرعت بسیار بالای انتقال داده‌ها که به راحتی سرعت محدودیت های حامل آسان شود. گوشی‌های 5G حداقل در حال حاضر گران هستند و با برخورداری از اینترنت 5G می‌توانند از لحاظ باتری بسیار ضعیف باشند.

اما مهمتر از همه، تمامی این‌ها همه مواردی است که قبلاً حل شده‌اند. تغییرات نسل گذشته از 2G به 3G یا 3G به LTE در تمامی این مراحل با چالش‌های مشابهی روبرو بودند و صنعت به طور کلی موفق به حل آنها شد. تنها تفاوت واقعی نحوه برخورد گوشی‌های ما با این تکنولوژی جدید است.

امروزه ما بسیار بیشتر از 10 یا 15 سال پیش، به گوشی‌های هوشندمان متکی هستیم، به همین دلیل اکنون این موضوعات با جدیت بیشتری برایمان قابل احساس هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.