تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

بازیابی فایل‌های پاک شده در ویندوز 10

شرکت مایکروسافت در هفته‌های گذشته آپدیتی از ویندوز 10 ارائه کرد و در آن از یک ابزار داخلی برای بازیابی فایل‌ها به نام Windows Recovery Tool رونمایی کرد. برای بازیابی فایل‌ها و اطلاعات پاک شده نرم‌افزارهای متعددی در دسترس کاربران سیستم‌عامل ویندوز قرار دارد، اما ابزار ارائه شده‌ی جدید توسط مایکروسافت به دلیل اینکه نرم‌افزاری داخلی است و مختص ویندوز طراحی شده است به مراتب عملکرد بهتری نسبت به دیگر برنامه‌های بازیابی و ریکاوری فایل دارد.

ایرادی که نسبت به نرم‌افزار Windows Recovery Tool مطرح است، این است که رابط کاربری این ابزار به صورت متنی است و در واقع ظاهر و نمای گرافیکی ندارد. از این رو استفاده از آن ممکن است برای برخی از کاربران راحت نباشد. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان ریکاوری فایل‌های ویندوز 10 را از طریق ابزار مذکور مرور کنیم.

بازیابی فایل‌های پاک شده در ویندوز 10 با استفاده از Windows Recovery Tool

برای استفاده از این ابزار باید توجه داشته باشید که از جدیدترین آپدیت ویندوز 10 بهره ببرید. نرم‌افزار Windows Recovery Tool فضاهای ذخیره‌سازی مختلفی نظیر هارد دیسک اکسترنال، SSD، HHD، USB و کارت‌های اس دی را پشتیبانی می‌کند. برای انجام فرایند ریکاوری از طریق این ابزار باید به ترتیب زیر عمل کنید:

  • ابتدا نرم افزار Windows Recovery Tool را از فروشگاه مایکروسافت دانلود کنید.
  • بعد از نصب، برنامه را باز کنید. همان‌طور که گفتیم رابط برنامه به صورت متنی است و فاقد رابط گرافیکی می‌باشد. حال عبارت winfr را نوشته و کلید اینتر را بزنید. با این کار، برنامه به شما دستورهای از قبل برنامه نویسی شده را نمایش می‌دهد که البته همگی متنی هستند. اما نگران نباشید، در ادامه به راحتی می‌توانید با طی کردن گام‌های زیر فایل‌های خود را بازیابی کنید.

digiro 4833 600x424 1 300x212 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • راحت‌ترین روش برای بازیابی فایل‌ها پیروی از دستورالعمل زیر است. عبارت winfr را تایپ کنید و پس از آن درایوی که فایل پاک شده در آن قرار داشت را تایپ کنید. سپس، درایوی که می‌خواهید فایل بازیابی شده را در آن ذخیره کنید تایپ کنید. برای مثال در دستور پایین، می‌خواهیم در کل درایو c به جستجوی فایل پاک شده خود بپردازیم و قصد داریم فایل بازیابی شده را در درایو G ذخیره کنیم.

:winfr C: G

اگر فرایند بازیابی برای شما بسیار طولانی شد، می‌توانید با فشردن همزمان دکمه‌های ctrl+c آن را متوقف کنید.

digiro 5333 300x218 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • بعد از اجرای مرحله قبل، سیستم از شما می‌خواهد که برای تأیید، دکمه “y” را بفشارید تا به ادامه جستجو بپردازد. به محض انجام این کار، فایل‌های شما در پوشه جدیدی در درایو g به نمایش در می‌آید. این راحت‌ترین روش برای بازیابی داده‌ها با ابزار بازیابی جدید ویندوز است.

digiro 5132 600x353 1 300x177 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • اگر در جستجوی یک فایل با فرمت خاص هستید می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید. در اینجا ما می‌خواهیم به دنبال یک فایل با فرمت pdf در درایو C بگردیم و آن را در درایو G ذخیره کنیم.

winfr C: G: /r /n *.pdf

برای فایل‌های با فرمت docx این دستور به صورت زیر خواهد بود:

winfr C: G: /r /n *.docx

همین دستورالعمل را می‌توانید برای فایل‌های mp3 mp4 ،doc ،ppt ،zip و فایل‌های با فرمت‌های دیگر il استفاده کنید.

digiro 5230 600x494 1 300x247 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • اگر می‌خواهید یک فایل را با استفاده از نام آن جستجو کنید می‌توانید به راحتی دستور زیر را وارد کنید (به جای کلمه filename نام فایل مورد نظر خود را وارد کنید).

*winfr C: G: /r /n *filename

digiro 4446 300x245 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • اگر ترکیب دستوری r/ و n/ نتیجه دلخواه شما را نمایش نداد می‌توانید از حالت پیشرفته این نرم افزار برای بازیابی اطلاعات خود استفاده کنید. برای استفاده از این حالت باید به جای r/ و n/ از x/ و y/ استفاده کنید تا جستجوی پیشرفته‌تری داشته باشید.

winfr C: G: /x /y:PDF

digiro 5616 600x459 1 300x230 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • اگر می‌خواهید در یک فولدر خاص به دنبال فایل‌های پاک شده بگردید، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید. برای مثال، ما به دنبال بازیابی یک فایل پاک شده روی دسکتاپ هستیم که در درایو c ذخیره شده بود. فایل بازیابی شده را هم روی درایو G ذخیره خواهیم کرد. همچنین برای بازیابی یک فولدر کامل می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید. گذاشتن علامت \ در پایان نام فولدر را فراموش نکنید.

\winfr C: G: /n \Users\yourusername\Documents

digiro 5701 600x565 1 300x283 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

  • همچنین اگر به دنبال یک فایل با فرمت خاص در یک فولدر هستید، می‌توانید دستور زیر را وارد کنید. دستور زیر یک فایل pdf را که در پوشه document تحت درایو C ذخیره شده است بازیابی می‌کند. فایل بازیابی شده در درایو G ذخیره خواهد شد.

winfr C: G: /n \Users\yourusername\Documents\*.PDF

digiro 5743 600x459 1 300x230 - چگونه با استفاده از ابزار داخلی ویندوز 10 فایل‌های پاک شده را بازیابی کنیم؟

هنگامی که فایلی را حذف می‌کنید، این فایل به طور کامل از روی هارد دیسک پاک نمی‌شود، بلکه تنها آدرس مربوط به آن حذف می‌شود. در هر صورت، فایل در بخشی از هارد دیسک باقی می‌ماند و تا زمانی که با فایل دیگری جایگزین نشده، می‌توان آن را بازیابی کرد.

بنابراین در این مقاله توضیح دادیم که چگونه می‌توانید فایل‌های پاک شده خود را با استفاده از ابزار جدیدی که مایکروسافت در اختیار کاربرانش قرار داده است، بازیابی کنید. شاید در ابتدا مراحل پیچیده به نظر برسند اما به محض این که با شیوه کار آشنا شدید به راحتی می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید.

همچنین بخوانید و بیشتر بدانید:

آموزش قدم به قدم غیرفعال کردن اعلان‌ها در ویندوز 10

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.