تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

برنامه SIM Toolkit چیست؟

برنامه SIM Toolkit

اگر از گوشی‌های اندرویدی استفاده کرده باشید، حتما با برنامه‌ SIM Toolkit مواجه شده‌اید. یک اپلیکیشن در لیست برنامه‌های شما که قادر به حذف و یا غیر فعال کردن آن نیستید.

SIM Toolkit یک برنامه مستقل است که فقط در دستگاه‌های اندرویدی دیده می‌شود. این برنامه در کنار سایر برنامه‌ها گوشی اندرویدی و یک آیکون به شکل رو به رو دارد.                      sljA0iHfMWI0GcRO7w8xMEcacELDhAiRAA - برنامه SIM Toolkit چیست؟

برنامه SIM Toolkit مرکز کنترل استیکر سیم‌کارت است. پس از راه‌اندازی سیم‌کارت و قرار دادن آن در گوشی موبایل، این برنامه به صورت خودکار در منوی برنامه‌های شما ظاهر خواهد شد.

سیم تولکیت برنامه‌ای است که اپراتورها روی سیم‌کارت‌های خام نصب می‌کنند که پس از فعال شدن سیم‌کارت، از طریق این اپلیکیشن می‌توانند به کاربر پیام‌های اطلاع رسانی بدهند.

اپلیکشینی که به نام رسمی SIM Application Toolkit در تمام سرویس دهنده‌های موبایل وجود دارد. خصوصا با توجه به بیشتر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند و خدماتی که روی آنها ارائه می‌شود استفاده از این اپلیکیشن تقریبا در تمام اپراتورهای ارائه دهنده‌ی خدمات موبایل رایج شده است.

photo 2020 06 17 18 09 07 485x1024 - برنامه SIM Toolkit چیست؟

این اپلیکیشن به محض ورود سیم کارت به گوشی به صورت اتوماتیک روی دستگاه نصب می‌شود. در واقع این اپلیکیشن استاندارد‌های لازم برای سرویس GSM را در اختیار دستگاه موبایل قرار می‌دهد تا بتواند مجموعه‌ای از خدمات را برای کاربر فراهم کند.

به دلیل دسترسی‌های بسیار زیادی که این برنامه دارد برخی اعتقاد دارند که این اپلیکیشن یک Surveillance Software یا ابزار جاسوسی و کنترل است. اما نکته‌ی مهم این است که با وجود اینکه این اپلیکیشن پتانسیل این کار را دارد ولی وجود آن بر روی گوشی های تلفن الزاما به معنای انجام اعمال جاسوسی و کنترل نیست.

 

اما راه حل چیست؟

  • نصب یک دیواره‌آتش دوطرفه. با داشتن یک دیواره آتش (Firewall) هر نوع تبادل اطلاعات با شبکه اینترنت تحت کنترل کاربر درخواهد آمد و کاربر به راحتی می‌تواند از وجود چنین ابزارهایی مطلع و در صورت عدم تمایل اجازه تبادل اطلاعات به شبکه‌ی اینترنت را ندهد.
  • استفاده از ابزار‌های رمزگذاری. در دو سطح پیشنهاد می‌شود تا نسبت به استفاده از این ابزارها اقدام کنید. سطح اول حافظه دستگاه است. با رمزگذاری (Encryption) حافظه اصلی و جانبی دستگاه خود عملا دسترسی به اطلاعات را برای خود توسط یک رمز تضمین کردید. سطح دوم برای ارسال، دریافت و ذخیره کردن پیام‌های کوتاه و تماس‌های تلفنی است. با استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند TextSecure و RedPhone نه تنها قادرخواهید بود تا متن پیام‌های دریافتی را به صورت رمزگذاری شده ذخیره کنید، بلکه می‌توانید پیام‌های ارسالی را نیز رمزدار کنید تا فقط توسط دریافت کننده قابل خواندن باشد. همچنین درصورتی که هر برنامه‌ی جاسوسی به متن پیامک‌های ذخیره شده در دستگاه شما دسترسی پیدا کند و با فرض اینکه آنها را به مقصدی نامشخص ارسال کند به دلیل اینکه پیام‌ها همه رمزگذاری شدند برای دریافت کنند امکان شکستن رمز و خواندن آنها وجود ندارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.