تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

جیل‌بریک کردن آیفون شبیه به روت کردن گوشی اندرویدی نیست!

جیل‌بریک کردن آیفون شبیه به روت کردن گوشی اندرویدی نیست!

در حالی که سازندگان گوشی‌های موبایل در حال تلاش برای سخت تر کردن نفوذ به سیستم‌عامل موبایل هستند، اما روت کردن یک دستگاه اندرویدی نیازی به سوء استفاده از حفره‌های نرم افزاری ندارد.

افراد کمتری امروزه اقدام به روت کردن گوشی‌های اندرویدی خود می‌کنند. در حالی که من مطمئن هستم که برخی افراد مخالف هستند، شما دیگر نیازی به انجام این کار ندارید مگر اینکه دستگاهی را با یک نرم افزار واقعاً افتضاح از یک شرکت خریداری کرده باشید که به روزرسانی‌های نرم افزاری را که احساس می‌کنید شایسته آن هستید، در اختیار شما قرار ندهند.آیفون پروسه ای متفاوت دارد.

روت کردن گوشی موبایل کار خیلی بدی نیست ولی زمانی که شما برای خرید دستگاهی هزینه کرده‌اید، باید بتوانید کارهای مورد علاقه‌ی خود را با آن انجام دهید. سیستم‌عامل اندروید با پیشرفت چشمگیری که داشته است، نیاز ما را برای روت کردن دستگاه تا حد خیلی زیلدی از بین برده‌است.

اما هنوز هواداران روت کردن گوشی‌های اندرویدی، که بخش کمی از دو میلیارد کاربر اندرویدی را تشکیل می‌دهند، برای انجام اینکار به مشکلات و سختی‌هایی برخورده‌اند. این مسئله زمانی آشکارتر می‌شود که می‌بینید برای جیل‌بریک کردن سیستم‌عامل iOS شما نیاز دارید که فقط یک فایل را دانلود کنید یا به یک وب‌سایت مراجعه کنید و تلفن خود را وصل کنید و یک برنامه را در کامپیوتر خود اجرا کنید. این به این دلیل است که جیل‌بریک کردن چیزی به معنای روت کردن دستگاه اندرویدی نیست.

جدا از صحبت‌های گفته شده تا به این جای کار، به حرف‌های توسعه دهنده‌ی برنامه‌ی محبوب Magisk که برای روت کردن دستگاه‌های اندرویدی استفاده می‌شود توجه کنید:

مقایسه روت کردن اندروید با جیل‌بریک iOS همانند مقایسه سیب با پرتقال است. در حالت اول استفاده از حالت توسعه دهنده است که در داخل خود سیستم‌عامل دستگاه نیز موجود است، در حالی که حالت دوم به جیل‌بریک به معنای واقعی کلمه “هک” آسیب پذیر شدن سیستم برای دستیابی به سفارشی سازی است. دو مفهوم کاملا متفاوت.

 

fastboot hoodie unlocked 5x - جیل‌بریک کردن آیفون شبیه به روت کردن گوشی اندرویدی نیست!

زمانی که شما آیفون را جیل‌بریک می‌کنید، از یک آسیب پذیری یا حفره‌ی امنیتی در سیستم‌عامل دستگاه استفاده می‌کنید که به شما امکان می‌دهد تا در پوشه‌های خاص سیستم وارد بشوید. در اصل و در حالت نرمال هرگز نباید بتوانید فایلی را در این پوشه‌ها بنویسید یا کپی کنید. مهم نیست که چگونه و توسط چه کسی جیل‌بریک کردن سیستم‌عامل انجام شده است، مهم این است که دقیقا به صورت بد افزار عمل می‌کند. به همین دلیل است که اپل سریعاً هر دستگاه جیل‌بریک شده‌ای را تسویه می‌کند.

جیل‌بریک آیفون دقیقا از همان نوع سوء استفاده‌هایی که یک بدافزار انجام می‌دهد، استفاده می‌کند.

از طریق منو در گوشی‌های اندرویدی، به سادگی می‌توانید به کاربر مجوزهای لازم برای دسترسی به ابزارهای توسعه دهنده داخلی را بدهید. در هنگام کد نویسی سیستم‌عامل اندروید، می‌توانید یک سیستم از پیش روت شده بسازید و اتفاقی برای کارایی دستگاه نمی افتد و فقط در برخی موارد مثل نرم افزار‌های بانک به مشکل می‌خورید.

روت کردن به این معناست که شما به بد افزار‌ها اجازه‌ی دسترسی به برنامه نویسی مخرب در پوشه‌های سیستم‌عامل خود را می‌دهید. بد افزار‌ها را نصب می‌کنید و مجوز‌های لازم را به آن‌ها می‌دهید.

بنابراین شرکت‌های تولید کننده‌ و یا فروش گوشی‌های موبایل، اغلب با رمزگذاری دسترسی به بوت لودر، این کار را دشوارتر می‌کنند. بوت لودر موجود در این گوشی‌ها جزئی از اندروید نیست و به گونه ای طراحی نشده است که بتواند به آن شبیه شود. بعضی اوقات شخصی راهی برای دور زدن این رمزگذاری از طریق دستورات یک رایانه پیدا می کند. بعضی اوقات کلیدهای رمزگذاری bootloader به بیرون نشت می‌کند. گاهی اوقات مبهم است که چگونه یک نفر راهی برای دسترسبه بوت لودر قفل شده و رمزنگاری شده پیدا کرده است، اما تمام کاری که لازم است، همین است.

از آنجایی که روت کردن یک دستگاه احتیاج به ابزار و یا فلش کردن دستگاه دارد، و البته زمان زیادی از شما می‌گیرد، اگر یک بار آن را انجام بدهید دیگر کار سختی به نظرتان نمی رسد. در نهایت باید بدانیم که اندوید با روت کردن سازگارتر است تا آیفون با جیل‌بریک.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.