تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

نسخه بتا اندروید 11

بعد از مدت‌ها انتظار، سرانجام گوگل در تاریخ 10 ژوئن اولین نسخه‌ی بتا اندروید 11 را منتشر کرد. درحالی‌که انتظار می‌رفت نسخه‌ی DP3 آخرین نسخه‌ی توسعه‌دهندگان باشد، گوگل با انتشار نسخه‌ی چهارم همه را غافل‌گیر کرد.

با راه اندازی نسخه بتا عمومی نشان می دهد که اندروید 11 اکنون به اندازه کافی پایدار است که مورد استفاده‌ی هر کسی که علاقه‌ دارد قرار بگیرد و اگر اکنون این نسخه را روی گوشی خود داشته باشید، موارد جدید زیادی برای بررسی وجود دارد.

اضافه شدن قسمت جدید مکالمه در پنل اعلان

android 11 conversation notifications google - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

یکی از اهداف نهایی اندروید 11، نگه داشتن مکالمات مداوم شما، تا حد ممکن و به بهترین شکل، در بالای صفحه است. گوگل از چند روش مختلف این موضوع را بررسی کرده است، اولین مورد  پنل اعلان شما است.

وقتی پیامی به صورت مسیج،واتس‌اپ، فیس‌بوک و یا هر اعلان متنی دیگر دریافت می‌کنید، اکنون این اعلان‌ها در بخش گفتگوی اختصاصی در بالای پنل اعلان نمایش داده می‌شوند. خواندن و تشخیص آنها از سایر اعلان‌ها نه تنها آسان‌تر خواهد بود، بلکه با چند میان‌بر مفید نیز روبه‌رو خواهید شد. از جمله قابلیت تنظیم آن مکالمه به عنوان میان‌بر در صفحه اصلی، ارائه یادآوری در مورد مکالمه و تنظیم آلارم یا تبدیل آن مکالمه به یک حباب اختصاصی چت.

با توجه به تعداد زیاد برنامه‌هایی که در طول روز اعلان‌های متفاوتی به گوشی‌ ما ارسال می‌کنند، ممکن است که از اعلان‌های مهم غافل شویم و به همین دلیل، این ویژگی بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد.

 

حالت حباب برای برنامه‌های پیام‌رسان

photo 2020 06 11 17 57 04 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

حالت حباب برای برنامه‌های پیام‌رسان، ویژگی جدید دیگری است که در اندروید 11 خواهید دید. این قابلیت در پیش نمایش برنامه نویسان به خوبی کار نکرد، اما در نسخه‌ی بتا عمومی، در نهایت به خوبی کار می‌کند.

وقتی یک مکالمه را در حالت حباب چت قرار می‌دهید، مکالمه‌ی متنی شما به عنوان یک حلقه کوچک در صفحه نمایش شما نشان داده‌ می‌شود. که می‌توانید آن را به هر دو طرف گوشی خود منتقل کنید. مهم نیست که در صفحه اصلی گوشی باشید یا در یک برنامه دیگر، با استفاده از این ویژگی، مکالمه متنی شما در قالب حباب چت روی صفحه نمایش باقی خواهد ماند و امکان دسترسی آسان را در هر شرایطی فراهم می‌کند. وقتی روی حباب ضربه بزنید، مکالمه در حال انجام را مشاهده خواهید کرد و امکان تعامل با آن را دارید، طوری که انگار برنامه‌ی پیام‌رسان به طور کامل باز است. وقتی کارتان تمام شد، دوباره روی حباب ضربه بزنید تا مکالمه شما پنهان خواهد شود.

Untitled 3 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

این قابلیت خیلی شبیه به ویژگی Chat Heads می‌باشد که از سال 2013 در برنامه Facebook Messenger وجود داشته است، نکته‌ی متفاوت در این قضیه اینست که حباب‌های چت با تمام برنامه‌های پیام‌رسان شما کار خواهند کرد.

توسعه دهندگان برای پشتیبانی از API های حالت حباب چت، قبل از استفاده از این ویژگی، باید برنامه‌های خود را به روز کنند.

 

متفاوت شدن صفحه‌ی تازه‌ها یا Recents page

photo 2020 06 11 18 24 04 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

چیزی که ما در این سال‌های اخیر شاهد بودیم، اندروید طی چند سال گذشته چندین طرح مختلف را در قسمت Recents page پشت سر گذاشته و این قسمت در اندروید 11 بار دیگر در حال تغییر است.

شما هنوز هم لیست پیمایش افقی برنامه‌های اخیر خود را می‌بینید، اما ابزار جستجوی گوگل و ردیف برنامه‌های پیشنهادی، توسط سه میان‌بر جدید جایگزین شده است. اسکرین‌شات، انتخاب و اشتراک‌گذاری.

Untitledللل - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

عکس از صفحه و اشتراک گذاری بسیار مشابه هستند، با گرفتن اسکرین‌شات از برنامه مورد نظر و به اشتراک گذاری طور همزمان عکس از آن برنامه، باکسی برای شما باز می‌شود که برای ارسال سریع آن تصویر به برنامه‌ یا فرد مورد نظرتان کمک می‌کند.

اگر روی Select ضربه بزنید، هر قسمت از متن شناسایی شده برجسته می‌شود تا بتوانید به راحتی متن را نگه دارید و آن‌ها را انتخاب کنید. گزینه‌هایی برای کپی، جستجو یا به اشتراک گذاری آن متن پیش روی شما ظاهر می‌شود.

 

سرانجام یک ضبط کننده‌ی صفحه نمایش داخلی اضافه شده است

photo 2020 06 11 19 09 27 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

اگر تا به حال از گوشی‌های هوشمند سامسونگ یا وان‌پلاس استفاده کرده‌اید، شاید متوجه شده باشید که آن‌ها یک ابزار داخلی برای ضبط صفحه دارند. این چیزی است که اندروید هرگز به عنوان یک ویژگی سطحی سیستم‌عامل نداشته است، اما در آخر، اندروید 11 آن را تغییر داد.

ضبط صفحه نمایش چیزی نیست که مورد استفاده‌ی همه قرار بگیرد، اما می‌تواند یک ویژگی مفید باشد که در بعضی مواقع مورد استفاده قرار بگیرد. شاید شما در حین انجام کاری از طریق گوشی خود دچار مشکلی شوید و یا ایرادی در قسمت نرم افزاری دستگاهتان وجود داشته باشد، به جای تلاش برای عیب‌یابی از طریق تلفن یا از طریق متن، اکنون می‌توانید تصویر کار کردن با گوشی خود را از طریق رکوردر صفحه نمایش، ضبط کنید و برای رفع مشکل با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر اهل بازی‌های موبایل باشید می‌توانید تمام گیم پلی خود را ضبط کنید.

Untitledمنت - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

با مشاهده‌ی تنظیمات سریع و ضربه زدن روی نماد ضبط کننده، به راحتی می‌توانید از صفحه نمایشگر خود فیلم بگیرید. با انتخاب این گزینه، می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید صدا را از میکروفون خود ضبط کنید یا لمس‌های روی صفحه نمایشگر را روی صفحه ضبط کنید یا خیر.

 

رابط جدیدی برای اسکرین‌شات

android 11 beta screenshot interface e1591888039445 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

این مورد تغییر بزرگی نیست، اما هنگام گرفتن عکس از صفحه در اندروید بتا 11، یک رابط کاربری جدید ظاهر خواهد شد.

با گرفتن عکس از صفحه نمایش، یک پیش نمایش کوچک از عکس گرفته شده، در گوشه پایین سمت چپ ظاهر می‌شود، بر خلاف سیستم‌عامل iOS. سپس می‌توانید دو میانبر برای به اشتراک گذاری یا ویرایش عکس صفحه مشاهده کنید یا می توانید روی نماد X ضربه بزنید تا آن را رد کنید.

Untitledخخ - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

 

 

ابزارهای جدیدی برای کنترل‌ خانه هوشمند یا smart home

android 11 device controls 2 e1591888506487 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

با یکی از قابلیت‌های ویژه گوگل برای گوشی‌های‌های پیکسل، رابط کاربری جدیدی در هنگام فشار دادن و نگه داشتن دکمه پاور مشاهده می‌کنید. به طور خاص، میان‌برهایی را برای همه‌ی کارت‌های اعتباری ذخیره شده‌ی شما در گوگل، اضافه ‌می‌کند.

قسمت دیگری که با نگه داشتن فشار بر روی دکمه‌ی پاور اضافه شده‌است، ابزار کنترلی برای دستگاه‌های هوشمند خانگی است. اکنون به جای باز کردن برنامه Google Home یا هر برنامه‌ی دیگری، می‌توانید فقط دکمه پاور را نگه دارید و به سرعت به کنترل چراغ‌های هوشمند، ترموستات و موارد دیگر دسترسی پیدا کنید.

Untitledع - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

این نیز ویژگی دیگری است که فقط در صورت پشتیبانی برنامه‌نویسان برنامه از API می‌توانید از آن استفاده کنید. یعنی اگر از چیزی غیر از Google Home استفاده کنید، ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید از این رابط کاربری بهره ببرید.

 

 

برنامه‌های پیشنهادی اکنون در صفحه اصلی هستند

android 11 beta home screen suggested apps e1591889791199 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

از زمان اندروید ۹، یک ردیف از برنامه‌های پیشنهادی در بالای صفحه نمایش داده شده است. این برنامه‌های پیشنهادی گاهی اوقات می توانند فوق العاده مفید باشند و اکنون به صفحه اصلی شما می‌آیند.

پس از بارگیری و نصب بتا اندروید ۱۱، یک اعلان دریافت خواهید کرد که از شما می خواهد برنامه‌های پیشنهادی را در صفحه اصلی خود فعال کنید. با انجام این کار، تمام برنامه‌هایی که در نظر شما بیشتر مورد استفاده هستند، به اولین صفحه اصلی شما منتقل شده و توسط برنامه‌هایی که گوگل فکر می‌کند می‌خواهید از آنها استفاده کنید جایگزین می‌شوند.

Untitledه - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

برنامه‌های پیشنهادی در صفحه اصلی شما با برنامه‌هایی که در کشوی برنامه خود مشاهده می کنید، متفاوت است. همچنین می‌توانید با نگه داشتن روی صفحه اصلی و ضربه زدن به تنظیمات صفحه اصلی، آنها را به طور جداگانه روشن یا خاموش کنید.

 

 

به روز شدن ابزار کنترل رسانه‌های مختلف

android 11 beta media controls e1591891748259 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

 بارها و بارها اتفاق افتاده که برای پخش یک آهنگ یا ویدیو از گوشی اندرویدی، متوجه شده اید که صدایی از گوشی پخش نمی‌شود و بعداً متوجه شده اید که گوشی هنوز به هدفون بلوتوثی وصل است. تنها راه حل برای این کار خاموش کردن کامل هدفون یا جدا کردن آن‌ها است، اما اندروید 11 می خواهد شرایط را آسان‌تر کند.

گوگل کنترل‌های جدید رسانه ای را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد خروجی صوتی و تصویری را از تلفن خود به هدفون، بلندگو و حتی تلویزیون خود سریعا تغییر دهید. بر روی نماد Phone در قسمت پخش کننده‌ی رسانه جدید در تنظیمات سریع ضربه بزنید و بلندگوی خارجی که گوشی شما به آن متصل شده و لیستی از سایر دستگاه‌های بلوتوثی که قبلاً وصل شده را مشاهده خواهید کرد.

Untitledخ - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

همچنین متوجه خواهید شد که طراحی کل بخش کنترل رسانه متفاوت است و اکنون اولین باری که انگشت خود را به پایین می کشید ظاهر می‌شود تا اعلان‌های خود را مشاهده کنید.

 

 

برنامه ریزی برای حالت تاریک یا dark mode

android 11 beta dark theme schedule e1591892786279 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده استبعد از مدت‌ها انتظار بلخره در اندروید 10 حالت تاریک اضافه شد، اما اجرای آن کامل نبود. راهی برای برنامه‌ریزی حالت تاریک در زمان راه اندازی وجودنداشت، اما با استفاده از قابلیت جدیدی که گوگل در مارس 2020 اضافه کرد، بعد از مدت‌ها این امکان را برای روشن یا خاموش کردن حالت dark mode با طلوع و غروب خورشید اضافه کرد.

Untitledک e1591893474336 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

این برنامه زمان‌بندی در بتا اندروید 11 گسترش یافته است، اکنون گزینه دیگری برای برنامه‌ریزی حالت تاریک وجود دارد که شما می‌توانید برای روشن و خاموش شدن حالت تاریک، به طور دلخواه، هر زمانی را مشخص کنید.

در تنظیمات حالت تاریک روی برنامه خود ضربه بزنید و گزینه جدید “روشن کردن در زمان دلخواه” را ببینید. پس از انجام این کار، می‌توانید زمان شروع و پایان حالت تاریک را به هر آنچه دوست دارید تغییر دهید.

 

 

اعطای مجوز دسترسی برای یک بار

android 11 beta permissions page e1591893705481 - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

بهترین مسئله در مورد اندروید 10، تمرکز آن روی مجوزهای برنامه بود. به خصوص امکان ردیابی موقعیت مکانی فقط در هنگام استفاده از برنامه. در اندروید 11 همان ایده را به خوبی اجرا شده‌است.

هنگامی که نسخه بتا اندروید 11 را بارگیری می‌کنید، متوجه می‌شوید که هم اکنون می‌توانید مجوز استفاده از میکروفون، دوربین و موقعیت مکانی را به صورت کلی اعطا کنید. این مجوز در حالی که از برنامه استفاده می کنید کار خواهد کرد، اما به محض ترک آن، این مجوز باطل می شود.

Untitledoppp - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

این می تواند برای چیزی مانند برنامه چت تصویری که فقط هر زمان استفاده می کنید عالی باشد. به عنوان مثال ، اگر خانواده شما از Zoom برای برقراری مجازی در هفته یك بار استفاده می‌كنند، فقط می‌توانید برای یك بار به این برنامه اجازه‌ی دسترسی به میكروفن و دوربین را بدهید. با اتمام برقراری تماس و بسته شدن برنامه، این مجوزها بطور خودکار باطل می‌شوند.

اکنون مجوزها می‌توانند به طور خودکار تنظیم مجدد شوند

در مورد مجوزهای برنامه، بتا اندروید 11 نیز “ویژگی جدید تنظیم مجدد خودکار” را اضافه می‌کند و دقیقاً همانطور که از نامش مشخص است کار می‌کند.

اگر مجوزهایی را به یک برنامه اعطا کنید و بعد از مدتی از این برنامه استفاده نکنید، مجوزها به طور خودکار برداشته می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد و دفعه بعد که از آن برنامه استفاده می‌کنید، می‌توانید یک مجوز اعلان دریافت کنید و دوباره مجوز‌های لازم را به صورت دلخواه به برنامه بدهید.

 

 

گوشی خود را بدون هیچگونه اتصال اشکال زدایی کنید

android 11 developer preview 3 wireless debugging - در نسخه بتا اندروید 11 همه چیز جدید شده است

یکی دیگر از ویژگی هایی است که در پیش نمایش‌های قبلی توسعه دهنده برای اندروید 11 وجود داشته است اما با راه اندازی بتا، اکنون کاملاً کاربردی است و نسبت به گذشته چشم بیشتری به آن خواهید داشت.

ویژگی‌ای که در مورد آن صحبت می‌کنیم اشکال زدایی بی‌سیم است و در واقع بسیار جالب است. این امکان را به شما می‌دهد تا همزمان با داشتن دو دستگاه از طریق شبکه Wi-Fi خانه‌ی خود، دستورات ADB را از طریق رایانه به گوشی اندرویدی خود ارسال کنید. این مورد چیزی است که قبلاً برای اتصال فیزیکی سخت افزار به کابل‌ها احتیاج داشت، اما اکنون از این موضوع گذشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.