تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

سامسونگ تولید انبوه تراشه‌ 16 گیگابایتی LPDDR5 DRAM را آغاز می‌کند

تولید انبوه تراشه‌های 16 گیگابایتی LPDDR5 DRAM سامسونگ

تولید انبوه تراشه‌ 16 گیگابایتی LPDDR5 DRAM سامسونگ – سامسونگ الکترونیک، رهبر جهان در فناوری پیشرفته حافظه، امروز اعلام کرد که دومین خط تولید خود در شهر Pyeongtaek کره، تولید انبوه اولین DRAM موبایل 16 گیگابایتی LPDDR5 صنعت را با استفاده از فناوری ماورا بنفش شدید (EUV) آغاز کرده است.

تراشه ساخته شده در نسل سوم سامسونگ با پردازش 10 نانومتری کلاس (1z) دارای بالاترین عملکرد حافظه گوشی همراه و بیشترین ظرفیت برای کاربران است که می‌توانند از مزایای کامل ویژگی‌های 5G و AI درگوشی‌های هوشمند نسل بعدی بهره‌مند شوند.

غول فناوری کره جنوبی رهبر بازار جهانی DRAM است. آنها ادعا می‌کنند تراشه‌های جدید LPDDR5 DRAM دارای بالاترین ظرفیت و عملکرد حافظه موبایل هستند. تراشه های DRAM به حجم 16 گیگابایتی LPDDR5 تا 16٪ سریعتر از تراشه های 12 گیگابایتی DRAM با فناوری LPDDR5 است. این مدل جدید سرعت انتقال داده 6400 مگابیت در ثانیه را ارائه می‌کند. بسته‌های 16 گیگابایتی ساخته شده با استفاده از تراشه‌های 16 گیگابیتی LPDDR5 می‌توانند 51.2 گیگابایت داده را در یک ثانیه انتقال دهند.

به لطف فرآیند 1z بسته LPDDR5 تا 30٪ نازک تر از نسخه قبلی است. فرآیند 1y برای ساخت یک بسته رم 16 گیگابایتی نیاز به ترکیب دوازده تراشه (هشت تراشه 12 گیگابیتی و چهار تراشه 8 گیگابیتی) داشت. با این حال، تنها با استفاده از هشت تراشه (هشت تراشه 16 گیگابیتی) می توان همین ظرفیت را با فرآیند 1z بدست آورد. این بدان معنی است که ساخت گوشی‌های هوشمند با فناوری 5G، صفحه نمایش تاشو و تنظیمات چند دوربین آسانتر می‌شود.

 

 

سامسونگ تولید انبوه تراشه 16 گیگابایتی LPDDR5 DRAM را آغاز می‌کند

 

سامسونگ همچنین قصد دارد تراشه های LPDDR5 DRAM را برای کاربردهای خودرو با ارائه دامنه دما و استانداردهای قابل اطمینان برای محیط های سخت به ارمغان بیاورد. تاسیساتی که تراشه های 10 نانومتری EUV LPDDR5 DRAM تولید می‌کند بیش از 128900 متر مربع (بیش از 1.3 میلیون فوت مربع) مساحت دارد. همچنین این بزرگترین خط تولید نیمه هادی سامسونگ تا به امروز است.

یونگ بی با لی، معاون اجرایی محصول و فناوری DRAM در سامسونگ گفت:

 

16Gb LPDDR5 مبتنی بر 1z این صنعت را بر روی یک آستانه جدید بالا می‌برد و بر یک مانع مهم توسعه در مقیاس گذاری DRAM در گره های پیشرفته غلبه می کند. ما همچنان به پیشرفت و تركیب DRAM برتر خود ادامه خواهیم داد و از تقاضای مشتری فراتر می رود، و ما منجر به رشد كل بازار حافظه می‌شویم. “

 

به گفته معاون اجرایی شرکت در این بخش، Jung-bae Lee، رم DRAM LPDDR5 16 گیگابایتی؛ درهای جدیدی را برای صنعت باز می‌کند. طبق گفته سامسونگ، رم جدید بالاترین سرعت و بیشترین ظرفیت ارائه شده توسط DRAM موبایل را ارائه می‌دهد.

سامسونگ می‌گوید LPDDR5 می‌تواند با سرعت 6400 مگابیت در ثانیه داده را منقل کند و این باعث می‌شود 16 درصد سریعتر از حافظه 12 گیگابایتی LPDDR5 که در پرچمداران مانند گلکسی نوت 20 است؛ باشد. به طور خاص، رم 16 گیگابایتی می‌تواند 51.2 گیگابایت داده را تنها در یک ثانیه منتقل کند. این معادل انتقال 10 محتوای Full HD در اندازه 5 گیگابایت است.

تولید انبوه تراشه‌ 16 گیگابایتی LPDDR5 DRAM سامسونگ

تجاری سازی فرآیند 1z به این معنی است که بسته LPDDR5 سی درصد باریک‌تر از نسخه قبلی است، به این معنی که فضای کمتری در گوشی‌های هوشمند اشغال خواهد کرد. در واقع LPDDR5 می‌تواند یک رم 16 گیگابایتی را تنها با هشت تراشه درست کند، در حالی که مدل قبلی براساس فرایند 1y بود و برای همین ظرفیت به 12 تراشه نیاز داشت.

مسلم است که گلکسی (S21 (S30 و سایر گوشی‌های سطح بالای این شرکت از رم 16 گیگابایت LPDDR5 بهره می‌برند، اما سامسونگ اعلام کرده که این فناوری تنها به گوشی‌های خود محدود نخواهد بود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.