تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

سامسونگ وظیفه تولید تراشه‌های هواوی را برعهده می‌گیرد

تولید تراشه‌های هواوی

بیش از یک سال از قرار گرفتن شرکت هواوی در لیست تحریم‌های وزارت بازرگانی ایالات متحده امریکا می‌گذرد و قوانین صادراتی این کشور به گونه‌ای در حال تغییر است که فشار بیشتری بر این کمپانی وارد کند. تحریم‌هایی که موجب شده تا امکان دسترسی به زنجیره تامین شرکت‌های امریکایی و سرویس‌های موبایلی گوگل برای هواوی میسر نباشد.

شاید کاربران چینی شرکت هواوی عدم دسترسی به سرویس‌های موبایلی گوگل (GMS) را خیلی حس نکنند، چون بسیاری از اپلیکیشن‌های ارائه شده در این سرویس در کشور چین سانسور شده‌اند. ولی کاربران جهانی شرکت هواوی به طور قطع از این اتفاق راضی نیستند. با وجود تحریم‌ها و عدم دسترسی به سرویس گوگل در سال گذشته، شرکت هواوی موفق به فروش 240 میلیون گوشی هوشمند شد. این آمار برتری شرکت هواوی نسبت به اپل را از نظر سهم بازار گوشی‌های هوشمند نشان می‌دهد ولی چینی‌ها هنوز به هدف اصلی خود که تبدیل شدن به بزرگترین و اولین فروشنده‌ی گوشی‌های هوشمند در دنیا است نرسیده‌اند و شرکت کره‌ای سامسونگ را بالاتر از خود در این جایگاه می‌بینند.

در حال حاضر به نظر می‌رسد تنها نقطه ضعف هواوی واحد تولید تراشه‌های های‌سیلیکون است که برای تولید پردازنده‌های خود وابسته‌ی شرکت TSMC می‌باشد. از شرکت TSMC به عنوان بزرگترین تولید کننده‌ی تراشه در جهان یاد می‌شود که با شرکت‌هایی چون اپل، مدیاتک و کوالکام همکاری می‌کند و در واقع هواوی بعد از اپل بزرگترین مشتری این شرکت است.

با توجه به قوانین وضع شده توسط ایالات متحده امریکا، شرکت‌ها برای تولید تراشه‌هایی که در آن‌ها از فناوری امریکایی استفاده شده، نیاز به کسب مجوز از این کشور را دارند. البته این قانون تا ماه سپتامبر عملی نخواهد شد و هواوی قادر خواهد بود برای سری میت 40 از چیپست‌های 5 نانومتری Kirin 1000 یا Kirin 1020 بهره ببرد.

شایعات و حواشی شنیده شده حاکی از آن بود که برای دور زدن تحریم‌ها هواوی می‌تواند تراشه‌های شرکت TSMC را از طریق شرکت مدیاتک بخرد که با مخالفت TSMC این احتمال به کلی منتفی شد. با این وجود به نظر می‌رسد بهترین و منطقی‌ترین راه هواوی همکاری با شرکت سامسونگ است. این شرکت کره‌ای که در حال حاضر دومین تولید کننده‌ی بزرگ تراشه در دنیاست، به تازگی با استفاده از فناوری‌های تراشه‌سازی ژاپنی و اروپایی، خط تولید کوچکی برای ساخت تراشه‌های 7 نانومتری راه‌اندازی کرده است. این تراشه‌های 7 نانومتری با استفاده از دستگاه‌های لیتوگرافی EVU که شرکت آلمانی ASML در اختیار سامسونگ قرار داده ساخته و با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شده از ژاپن تست می‌شوند. به این ترتیب تحریم‌های وضع شده توسط امریکا روی آن‌ها بی‌اثر خواهند بود.

گفته می‌شود که هواوی و سامسونگ برای رسیدن به نقاط مشترک در این همکاری در حال مذاکره هستند و به نظر می‌رسد هواوی در ازای تولید تراشه‌های 5G، باید از بخشی از سهم بازار جهانی موبایل خود در برابر سامسونگ چشم‌پوشی کند. به نظر می‌رسد در نهایت این همکاری اتفاق می‌افتد چرا که سامسونگ نسبت به هواوی وابستگی بیشتری به گوشی‌های هوشمند دارد و از طرفی شرکت هواوی مطابق با قراردادی متعهد به ساخت 600 هزار ایستگاه 5G با استفاده از تراشه‌های های‌سیلیکون با کمک شرکت TSMC شده است.

با وجود تمام این توضیحات باید منتظر روزهای آتی و شنیدن خبرهای موثق از مذاکرات این دو غول دنیای دستگاه‌های هوشمند باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.