تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

شیائومی راه حل نسل سوم خود را برای دوربین جلوی زیر نمایشگر نشان می دهد

دوربین جلوی زیر نمایشگر

طی سال‌های اخیر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند سعی کرده‌اند با استفاده از راه‌کارهای مختلفی با پنهان کردن دوربین‌های سلفی از دید کاربران و اضافه کردن یک نمایشگر تمام صفحه به محصولات خود، جذابیت آن‌ها را بیشتر کنند. در ابتدا استفاده از یک بریدگی مستطیل شکل در بالای نمایشگر این محصولات مرسوم شد. سپس نوع دیگری از این بریدگی‌ها با عنوان Punch-Holes مورد استفاده قرار گرفت که با سوراخ کردن بخشی از نمایشگر امکان دسترسی به دوربین سلفی را مهیا می‌شد. در طی ماه‌های اخیر نیز از دوربین‌های سلفی کشویی رونمایی شده است که جدیدترین راه‌کار برای حذف این سنسورها از پنل اصلی گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود.

اما بدون شک بهترین روش برای راحت شدن از شر دوربین‌های سلفی، یکپارچه سازی آن‌ها با نمایشگر گوشی‌های هوشمند است. اتفاقی که در گوشی‌های پرچمدار امروزی برای سنسورهای شناسایی اثر انگشت رخ داد و سبب شد ظاهری جذاب‌تر و بهتر برای این آن ها فراهم شود. اما برخلاف این سنسورها، یکپارچه سازی دوربین‌های سلفی با صفحات نمایش کاری ساده نیست و به این منظور چالش‌های فراوانی باید حل شود.

ZTE به زودی اولین گوشی هوشمند هوشمند جهان با دوربین زیر نمایشگر را با نام Axon 20 5G معرفی می‌کند. از آنجایی که شیائومی نمی‌خواست این بخش را از دست بدهد و امروز تصمیم گرفت نسل سوم خود را با فناوری دوربین صفحه نمایش معرفی کند. این شرکت نه تنها یک نمونه اولیه کار را با دوربین جدید در نمایشگر به نمایش گذاشت، بلکه همچنین نشان داد که چگونه این فناوری برای بهتر شدن به عنوان یک دوربین جلوی سنتی بهبود یافته است.

دوربین جلوی زیر نمایشگر

این شرکت نسل اول فناوری دوربین زیر نمایشگر را در سال گذشته در ژوئن سال 2019 توسعه داد. ما همچنین باید یک ویدئو از نمونه اولیه را در عمل مشاهده کنیم اما با بررسی دقیقتر مشخص شد که نمایشگر بالای دوربین کامل نیست و تراکم پیکسل در آن منطقه کم بود.

مدیرعامل شیائومی لی جون فاش کرد که نسخه دوم فناوری دوربین زیر صفحه نمایش در اکتبر سال 2019 توسعه یافته است. و امروز ، نسخه سوم این فناوری را معرفی کرده است ، که به نظر او تقریبا کامل و قابل مقایسه با یک دوربین سلفی سنتی است.

شیائومی در یک پست تفصیلی توضیح داد که چگونه در نسل سوم دوربین زیر صفحه نمایش خود به کیفیت دوربین “تقریباً عالی” رسیده است. این شرکت فاش کرد که دو نسل اول با از بین بردن تراکم پیکسل در آن منطقه ، توانستند صفحه نمایش بالای دوربین جلو را شفاف کنند. در حقیقت، تراکم پیکسلی نمایشگر بالای دوربین در مقایسه با بقیه پنل OLED تنها نصف آن بود.

شیائومی توضیح داد که اجرای نسل اولیه دوربین‌های نمایشگر تنها می‌تواند 1 در 4 پیکسل را برای نمایشگر رزرو کند زیرا سه پیکسل باقیمانده برای انتقال بهتر نور با تغییر ساختار داخلی و مواد آن باید شفاف باشد.

۱- تصویر اول — نمایشگر OLED سنتی با 4 زیرشاخه RGB

۲-  تصویر وسط — در ابتدای صفحه نمایش دارای فناوری دوربین زیر نمایشگر فقط 1 زیرشاخه RGB برای صفحه نمایش رزرو شده بود.

۳- تصویر آخر — هر چهار پیکسل RGB در فن آوری نسل سوم روشن می‌شوند و از چگالی پیکسل بالا اطمینان دارند.

با این حال، راه حل نسل سوم با استفاده از آرایش پیکسلی خودتوسعه‌یافته این مشکل را حل می‌کند. این شرکت موفق شده است تا از طریق ناحیه شکاف زیر پیکسل به انتقال نور برسد. همچنین این شرکت تعداد پیکسل ها را به صورت عمودی و افقی دو برابر کرده است تا به تراکم پیکسلی کلی شبیه به سایر صفحه نمایش برسد. در نتیجه، ناحیه نمایشگر در بالای دوربین زیر صفحه نمایش قادر به دستیابی به سطح مشابهی از تراکم پیکسل ، دقت رنگ ، طیف رنگ و روشنایی به عنوان بقیه پنل OLED است.

شیائومی راه حل نسل سوم خود را برای دوربین جلوی زیر نمایشگر نشان می دهد

این شرکت همچنین محصول خود را با پیکسل OLED بهبود بخشیده است تا انتقال نور بالای دوربین را بهبود بخشد. سرانجام، شیائومی ادعا می‌کند که الگوریتم دوربین توسعه یافته خود قادر به ارائه کیفیت تصویر همانند تیراندازهای سلفی سنتی است که آخرین راه حل خود را “تقریباً عالی” ارائه می‌دهد.

شیائومی هرگز برای نشان دادن فناوری های آینده خود خجالتی نبوده است. این شرکت برای اولین بار در ژوئن سال ۲۰۱۹ نمونه اولیه خود را برای دوربین سلفی زیر نمایشگر فاش کرد. بیش از یک سال بعد، ما ویدئویی از نمونه اولیه کار با استفاده از نسل سوم خود را با استفاده از فن آوری دوربین صفحه نمایش داریم.

در ویدیویی که Lei Jun در Weibo به اشتراک گذاشته است ، نمونه اولیه دوربین زیر صفحه Xiaomi مانند Mi 10 Ultra اصلاح شده به نظر می‌رسد. این ویدئو نمونه اولیه را با استاندارد Mi 10 Ultra مقایسه می‌کند و به نظر می‌رسد افزایش تراکم پیکسل بالای دوربین کاملاً دوربین زیر نمایشگر را پنهان می‌کند.

لی جون می‌گوید که نسل سوم راه حل دوربین تحت صفحه نمایش برای تولید انبوه آماده است و باید تا سال 2021 به تلفن‌های هوشمند ختم شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.