تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

مقایسه گوگل درایو وان درایو و DropBox کدام سرویس ذخیره‌سازی ابری عملکرد بهتری دارد

مقایسه گوگل درایو، وان درایو و DropBox

به منظور ذخیره‌سازی فایل‌ها در فضای ابری، ابزارهای متعددی در دسترس هستند که از محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین این ابزارها باید به گوگل درایو ، وان‌درایو و DropBox اشاره کرد. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم به بررسی این سه نرم‌افزار بپردازیم و متوجه شویم که با توجه به نیازمان کدام گزینه برای ذخیره‌سازی فایل‌ها در فضای ابری مناسب‌تر است.

DropBox

ذخیره‌سازی ابری

DropBox که نسخه‌های مختلف دسکتاپ و موبایل را عرضه می‌کند، نرم‌افزاری کاربردی و مستقل است که کاربران بسیاری از آن به منظور ذخیره‌سازی فایل‌ها در فضای ابری بهره می‌برند. این برنامه با قابلیت ادغام آسان با کامپیوتر و دستگاه‌های هوشمند ابزاری دقیق و ایده‌آل برای ذخیره‌سازی ابری است.

Google Drive

ذخیره‌سازی ابری

استفاده از گوگل‌درایو این امکان را به شما خواهد داد تا به تمام سرویس‌های گوگل دسترسی داشته باشید که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سرویس جیمیل اشاره کرد. امکان ویرایش مستقیم فایل‌های پاورپوینت در فضای ابری گوگل‌درایو برای کاربران وجود دارد و ارائه و عرضه‌ی نسخه‌ی دسکتاپ این نرم‌افزار، قابلیت همگام‌سازی فایل‌ها بین کامپیوتر و فضای ابری را برای کاربران ممکن می‌سازد.

OneDrive

ذخیره‌سازی ابری

این ابزار که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده، قابلیت همگام سازی آسان با سیستم‌عامل ویندوز و دیگر نرم‌افزارهای مایکروسافت را دارد. با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود به صورت همزمان اسناد و فایل‌های دیگر مربوط به آفیس را ویرایش کرده و به اشتراک بگذارید. این نرم‌افزار در دسترس کاربران لینوکس قرار ندارد ولی افرادی که از سیستم‌عامل iOS بهره می‌برند قادر به استفاده از آن خواهند بود.

در ادامه این سه ابزار را از لحاظ مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد و با هم مقایسه خواهیم کرد.

هزینه‌ها

فضایی که به صورت رایگان برای ذخیره‌سازی فایل‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، در DropBox دو گیگابایت، در وان‌درایو پنج گیگابایت و در گوگل‌درایو پانزده گیگابایت است. همچنین اگر برای DropBox بازاریابی انجام دهید هدیه‌ای 500 مگابایتی برای ذخیره‌سازی دریافت خواهید کرد. اگر نیاز به فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی فایل‌های خود دارید، لازم است بدانید که به این منظور هزینه‌ی DropBox و گوگل‌درایو تقریبا شبیه به هم هستند و وان‌درایو در مقایسه با این دو، در ازای هزینه‌ای که می‌کنید فضای بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد.

اشتراک گذاری فایل‌ها

از قابلیت‌های مهم و اصلی سیستم‌عامل‌ها و فضاهای ذخیره‌سازی ابری می‌توان به اشتراک گذاری آسان فایل‌های ذخیره‌شده در فضای ابری اشاره کرد. به این منظور هرسه ابزار پیوند‌هایی کاربردی و قابل قبول را به کار می‌گیرند و امکان دسترسی آسان به فایل‌های ذخیره‌شده‌ی گوناگون را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. همچنین باید اشاره کرد که قابلیت تنظیم سطوح مختلف امنیتی از طریق هر کدام از پیوندها متفاوت است.

ابزار DropBox فرمت‌های متنوعی را برای به اشتراک گذاری فایل‌ها ارائه می‌دهد و موجب سهولت در کار کاربر خود می‌شود و شما قادر هستید لینک فایل را به صورت مستقیم به آدرس ایمیل مورد نظر خود ارسال کنید که می‌تواند کپی و اشتراک گذاری شود.

با استفاده از یک ابزار پیشرفته همچنین قادر خواهید بود برای فایل‌های به اشتراک گذاشته شده تاریخ انقضا و رمز تعریف کنید، به علاوه امکان مشاهده‌ی تمامی فایل‌های به اشتراک‌گذاری شده در یک صفحه‌ی اشتراک گذاری برای شما وجود خواهد داشت.

مقایسه گوگل درایو، وان درایو و DropBox

با استفاده از گوگل‌درایو می‌توانید فایل‌های مورد نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید ولی فقط امکان مشاهده یا ویرایش مجوزها برای شما فراهم خواهد بود. با این وجود گوگل‌درایو در مقایسه با DropBox در به اشتراک‌گذاری فایل‌ها از لایه‌های امنیتی و استحکام کم‌تری برخوردار است. در واقع قابلیت‌هایی نظیر پیگیری فایل به اشتراک‌گذاری شده در گذشته یا محافظت از رمز عبور در این ابزار تعریف نشده است.

وان‌درایو را می‌توان در بحث اشتراک‌گذاری فایل‌های جامع رقیب جدی و سرسخت DropBox به حساب آورد. در استفاده از این نرم‌افزار امکان بهره‌گیری از قابلیت‌های امنیتی نظیر محافظت از پسورد، تاریخ انقضا و لینک، تقریبا مشابه با ابزار DropBox برای کاربران وجود دارد، اما امکان درخواست فایل‌ها از دوستان و همکارانتان را شبیه به ابزار DropBox در اختیار نخواهید داشت.

همگام‌سازی دسکتاپ

بهره‌گیری از یک کلاینت دسکتاپ توسط هرسه نرم‌افزار مورد بحث به شما این امکان را خواهد داد تا فایل‌ها را در پوشه‌ی آپلود قرار داده تا به صورت خودکار در فضاهای مشخص شده قرار بگیرند.

مقایسه گوگل درایو، وان درایو و DropBox

در استفاده از DropBox، کاربران تنها در زمان دانلود در پوشه‌ی همگام‌سازی، پرونده‌های کامل را بارگذاری خواهند کرد که این امر موجب برتری و مزیت این ابزار نسبت به دو ابزار دیگر شده است. در ادامه و به منظور اینکه همگام‌سازی پنهای باند کم‌تری احتیاج داشته باشد، DropBox فایل را به قسمت‌های 4مگابایتی تقسیم خواهد کرد. این در حالی است که دو ابزار دیگر یعنی گوگل‌درایو و وان‌درایو با هربار ویرایش، فایل را به صورت کامل و دوباره بارگذاری می‌کنند. هر سه نرم‌افزار مورد بحث در زمان اتصال به اینترنت این امکان را به شما می‌دهند که با پاک کردن فایل‌ها از روی هارد سیستم خود، آن‌ها را در فضای ابری مشاهده کنید و در اختیار داشته باشید.

ادغام برنامه‌ها

در ترکیب برنامه‌های شخص ثالث هرسه ابزار رویکردهای مختلفی دارند که موجب بروز تفاوت‌های فراوانی می‌شود. در DropBox امکان دسترسی به مایکروسافت آفیس به صورت آنلاین و برای ویرایش اسناد و پاورپوینت فراهم خواهد بود و این ابزار هیچ برنامه‌ی ویرایش فایل بومی‌ای را ارائه نمی‌دهد. در DropBox می‌توانید در مرورگر خود فایل‌های ویدئویی و موسیقی را پخش کنید، همچنین از طریق ادغام با Slack و IFTTT می‌توانید قابلیت‌های بیشتری را اضافه کنید.

باید از وجود برنامه‌ها در DropBox مطلع باشید زیرا هیچ روش راحتی برای جست‌وجوی برنامه‌ها در این ابزار در نظر گرفته نشده است. در این میان وان‌درایو با خدمات مایکروسافت نظیر آفیس 365، آفیس آنلاین، بینگ، اسکایپ و Outlook به خوبی همگام‌سازی شده است ولی در ادغام با سرویس‌هایی به جز مایکروسافت نظیر Zapier و یا IFTTT دچار مشکل است.

در میان سه نرم‌افزار مورد بحث می‌توان از گوگل‌درایو به عنوان بهترین ابزار ادغام برنامه‌های شخص ثالث نام برد. به این منظور و برای بالابردن کارایی و بهبود عملکرد، کتابخانه‌ی گوگل‌درایو بسیار خوب سازمان‌دهی شده و امکان جست‌وجوی برنامه‌های مختلف را فراهم کرده است.

ارزیابی امنیت

هرسه برنامه‌ی مورد بحث از فایل‌های شما محافظت کامل را به عمل می‌آورند به طوری که گوگل‌درایو و DropBox به ترتیب با رمزگذاری AES 256Bit و 128Bit روی سرورهای خود این محافظت را انجام می‌دهند ولی وان‌درایو هیچ رمزگذاری فایلی را بعد از آپلود فایل‌های شما در سرورهای مایکروسافت ارائه نمی‌دهد مگر اینکه اشتراک تجاری داشته باشید.

مقایسه گوگل درایو، وان درایو و DropBox

مشکل امنیتی ویژه‌ای متوجه DropBox و گوگل‌درایو نیست، DropBox امکان هک‌شدن را با رمزگذاری مجدد فایل‌ها پس از بارگذاری آن‌ها، کاهش می‌دهد. همچنین امکان اسکن فایل‌های آپلود شده در گوگل‌درایو توسط گوگل وجود دارد که موجب بروز برخی نگرانی‌هایی در حوزه‌ی امنیت شخصی و حریم خصوصی کاربران شده است.

مقایسه گوگل‌درایو با DropBox

بخاطر ارائه‌ی فضای ذخیره‌سازی رایگان 15 گیگابایتی توسط گوگل‌درایو، برتری با این ابزار است. البته که DropBox نیز رابط کاربری بسیار خوبی دارد و فایل‌ها را بدون ایراد و نقص اشتراک‌گذاری می‌کند ولی قیمت بالاتر و فضای ذخیره‌سازی کم‌تر موجب عدم جلب رضایت کاربران می‌شود.

مقایسه وان‌درایو با گوگل‌درایو

گوگل‌درایو نسب به وان‌درایو بازار گسترده‌تری از برنامه‌ها را شامل می‌شود و همچنین قابلیت‌های رمزگذاری استانداردی ارائه می‌دهد و در واقع برنامه‌ی ارائه شده توسط مایکروسافت، یعنی وان‌درایو گزینه‌ها را محدود می‌کند. پس در این مقایسه گوگل‌درایو گزینه‌ی بهتری است.

مقایسه وان‌درایو با DropBox

قابلیت‌ رمزگذاری فایل‌ها از طریق AES 128Bit و AES 256Bit و همچنین رابط کاربری آسان و فرایند همگام‌سازی بهتر DropBox نسبت به وان‌درایو، DropBox را در این مقایسه به برتری می‌رساند. باید عنوان کرد که وان‌درایو در رمزگذاری فایل‌ها عملکرد قابل توجهی ندارد و همچنین ادغام برنامه‌هایی به جز مایکروسافت جزء ویژگی‌های این ابزار نیست.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از ابزار‌های ذخیره‌سازی ابری در نهایت به نوع نیاز شما و انتظاری که از نرم‌افزار مورد نظر دارید برمی‌گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.