تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

میزان مصرف اسپاتیفای از حجم اینترنت شما چقدر است؟

حجم اینترنت مصرفی در اسپاتیفای

اسپاتیفای چه مقدار از حجم اینترنت مصرف می‌کند؟ این موضوع بستگی به کیفیت صدایی که شما انتخاب می‌کنید دارد. هر چه کیفیت پخش بالاتر باشد اطلاعات بیشتری از طریق سرویس پخش جریان می‌یابد و مصرف اینترنت اسپاتیفای بیشتر می شود. در هر صورت اسپاتیفای از حجم اینترنت کمتری نسبت به سرویس‌های پخش ویدیویی استفاده می‌کند و احتمالا کمتر از آنچه بیشتر مردم فکر می‌کنند.

برنامه اندروید اسپاتیفای به شما این امکان را می‌دهد که بین پنج کیفیت متفاوت یکی را انتخاب کنید:

کیفیت پایین (24 کیلو بایت در ثانیه)

کیفیت متوسط (96 کیلو بایت در ثانیه)

کیفیت بالا (160 کیلو بایت در ثانیه)

کیفیت بسیار بالا (320 کیلو بایت در ثانیه)

کیفیت خودکار (وابسته به اتصال شبکه کاربر)

شما می‌توانید با رفتن به قسمت تنظیمات (Settings) کیفیت موسیقی (Music Quality) مورد نظرتان را بر روی گوشی اندروید خود انتخاب کنید.

برای ساده‌تر کردن موضوع تا حد امکان ما یک بررسی اجمالی درباره مقدار حجم مصرفی در هر کدام از تنظیمات در هر دقیقه و ساعت و همچنین مدت زمان نیاز به پخش موسیقی برای مصرف 1 گیگابایت حجم را تهیه کرده‌ایم. به خاطر داشته باشید که این اعداد تقریبی هستند. اسپاتیفای می‌تواند آهنگ‌هایی که قبلا گوش داده‌اید را ذخیره کند. به این که ممکن است بار دوم که آنها را پخش می‌کنید به همان اندازه حجم اینترنت مصرف نکنند.

کیفیت پایین (24 کیلو بایت در ثانیه)

 • در هر دقیقه: 0.18MB
 • در هر ساعت: 10.8MB
 • مدت زمان مصرف 1 گیگابایت: 92.5 ساعت

کیفیت متوسط (96 کیلو بایت در ثانیه)

 • در هر دقیقه: 0.72MB
 • در هر ساعت: 43.2MB
 • مدت زمان مصرف 1 گیگابایت: 23.1 ساعت

کیفیت بالا (160 کیلو بایت در ثانیه)

 • در هر دقیقه: 1.2MB
 • در هر ساعت: 72MB
 • مدت زمان مصرف 1 گیگابایت: 13.8 ساعت

کیفیت بسیار بالا (320 کیلو بایت در ثانیه)

 • در هر دقیقه: 2.4MB
 • در هر ساعت: 144MB
 • مدت زمان مصرف 1 گیگابایت: 6.9 ساعت

اکنون که می‌دانید اسپاتیفای چقدر از حجم اینترنت شما استفاده می‌کند، بیایید این اعداد را با زمانی که در حال تماشای فیلم هستیم مقایسه کنیم. با تماشای محتوای HD در Netflix حداکثر 3 گیگابایت حجم در هر ساعت یا حداکثر 7 گیگابایت در هنگام استفاده از رزولوشن  Ultra HD استفاده می‌شود. کیفیت متوسط (SD) بسیار کم مصرف است و تنها 0.7 گیگابایت در ساعت مصرف می‌کند. با این وجود این مقدار تقریبا پنج برابر بیشتر از پخش موسیقی با بهترین کیفیت صدا در اسپاتیفای است.

اسپاتیفای

در مورد رقبای اسپاتیفای چطور؟ گوگل پلی موزیک و Deezer هر دو حداکثر میزان کیفیت صدا یعنی کیفیت 320 کیلو بایت در ثانیه را ارائه می‌دهند که تقریبا از 144MB حجم در ساعت استفاده می‌کند. Tidal نیز همین‌طور اگرچه دارای یک برنامه Hi-Fi با مقدار بیت 1.411 کیلو بایت در ثانیه برای بهبود کیفیت صدا است، با استفاده از حدود 635MB در ساعت بسیار پر مصرف است. از طرف دیگر اپل موزیک (Apple Music) دارای حداکثر کیفیت 256 کیلو بایت در ثانیه است و به این معنی است که حدود 115MB حجم در هر ساعت مصرف می‌کند.

نکته قابل توجه در مورد اسپاتیفای و بقیه پلتفرم‌هایی که در جریان این پست از آنها یاد شد این است که به شما این امکان را می‌دهند که آهنگ‌ها را در نرم افزار گوشی خود ذخیره و بارگیری کنید (به اصطلاح sync کنید) و برای پخش آنها نیازی به مصرف حجم اینترنت خود نداشته باشید.

این مطلب را هم در تیک ست بخوانید:

اسپاتیفای چیست؟ هر چیزی که لازم است بدانید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.