تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

نحوه‌ی انتقال عکس‌های ذخیره شده در حافظه داخلی گوشی به کارت حافظه

جابجایی عکس ‌ها در گوشی موبایل به کارت حافظه microSD

انتقال عکس ها به کارت حافظه – آرزو می کنیم روزی همه‌ی گوشی‌های هوشمند با فضای ذخیره نامحدود ارائه شوند، اما حداقل بسیاری از گوشی‌های اندرویدی این قابلیت را دارند که به کمک کارت‌های microSD مقدار حافظه ذخیره سازی آن ها را گسترش داد، ولی همه‌ی گوشی‌های موبایل از کارت حافظه microSD پشتیبانی نمی کنند. اگر از کارت حافظه microSD استفاده می‌کنید، برای داده های برنامه، موسیقی و فیلم های شما و البته عکس های شما فضای بیشتری ایجاد می‌شود. دستگاه آن را به عنوان یک پارتیشن مجزا به منظور ذخیره‌سازی فایل‌های مختلف شناسایی می‌کند. البته گوگل در اندروید 6.0 قابلیتی تحت عنوان Adoptable Storage را معرفی کرد که به موجب آن حافظه جانبی و داخلی گوشی با یکدیگر ادغام می‌شوند و به عنوان یک پارتیشن شناسایی خواهند شد، اما در هر حال به طور معمول و پیش فرض در تبلت و گوشی‌های اندرویدی حافظه جانبی یا رم SD به عنوان یک پارتیشن مجزا برای ذخیره‌سازی اطلاعات توسط دستگاه در نظر گرفته می‌شود.

نحوه‌ی تغییر مسیر ذخیره‌ی عکس‌ها در برنامه‌ی دوربین

برنامه دوربین شما برای ذخیره کردن عکس ها بر اساس فضای ذخیره موجود، نقطه ای را انتخاب می کند. در بیشتر موارد، پیش فرض معمولاً خود گوشی است. تغییر آن باعث می شود زندگی شما بسیار ساده تر شود، به خصوص بعد از اینکه یک کارت microSD نصب کردید.

با این کار مطمئن می‌شوید که هر عکس جدیدی که می گیرید، بجای حافظه داخلی بطور خودکار در کارت حافظه microSD ذخیره می شود و انتقال عکس ها به کارت حافظه به صورت خودکار انجام می شود.

این مطلب آموزشی که برای شما در تیک ست در نظر گرفتیم، روی گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۹ انجام شده است ولی در اکثر گوشی‌ها که قابلیت نصب کارت حافظه microSD در آن‌ها وجود دارد، مراحل کم و بیش به همین صورت انجام می‌شود.

 • برنامه‌ی دوربین را باز کنید.
 • روی گزینه‌ی تنظیمات، که به شکل چرخ دنده مشخص شده بزنید.

 • به پایین حرکت کرده و روی محل ذخیره ضربه بزنید.
 • روی گزینه‌ی کارت حافظه (SD card) ضربه بزنید.

اکنون برنامه دوربین عکس‌های تازه گرفته شده را به صورت خودکار به کارت حافظه microSD ارسال می‌کند. اما اگر عکس‌های گرفته شده‌ی قبلی، فضای ذخیره سازی داخلی شما را اشغال کرده است، می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی و با رفتن به فایل منیجر، به کارت حافظه انتقال دهید.

نحوه‌ی انتقال عکس‌های قبلا گرفته شده به کارت حافظه

برای انتقال فایل‌ها از حافظه داخلی به کارت microSD، به یک برنامه مدیریت فایل احتیاج داریم. برخی از تلفن‌ها دارای برنامه‌ی مدیریت فایل هستند که از قبل نصب شده اند، مانند برنامه My Files در سامسونگ. اما اگر این برنامه مورد نظر شما نباشد، برنامه های زیاد دیگری وجود دارند که امکان مدیریت فایل‌ها و شخصی سازی آن‌ها را بر حسب نیازتان به شما می‌دهند، مانند Solid Explorer. ما از Samsung My Files برای انتقال عکس ها به کارت حافظه در گلکسی نوت 9 سامسونگ استفاده کرده‌ایم، اما مراحل در اکثر دستگاه ها باید یکسان باشد.

 • برنامه‌ی مدیریت فایل (file manager) را باز کنید.
 • فضای داخلی (Internal Storage) را باز کنید.
 • روی گزینه‌ی DCIM ضربه بزنید.

 • دست خود را روی گزینه‌ی دوربین (camera) نگه دارید.
 • بر روی گزینه‌ی انتقال (Move) در پایین سمت چپ صفحه ضربه بزنید.
 • به منوی مدیریت فایل (file manager) خود برگردید و به کارت SD ضربه بزنید.

 • روی DCIM ضربه بزنید. اگر یک پوشه DCIM در کارت SD شما وجود ندارد، روی ایجاد پوشه (Create folder) بزنید و یک پوشه DCIM جدید بسازید.
 • برای شروع انتقال روی انجام شد (Done) ضربه بزنید.

پس از تنظیم محل ذخیره‌ی عکس‌های خود، می توانید اطلاعات دیگری را که حافظه داخلی شما را تا حدی پر کرده است را به کات حافظه انتقال دهید و حافظه داخلی تلفن خود را خالی کنید. البته لازم به ذکر است که در حالی که به راحتی می‌توانید محل ذخیره‌ی عکس‌های دوربین را برای ذخیره به کارت microSD اختصاص دهید، در بسیاری از گوشی‌ها عکس ها و فیلم‌های دیگری مثل اسکرین شات و ضبط ویدیو از صفحه‌ی گوشی را باید به صورت دستی به کارت حافظه انتقال دهید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید با Google Photos نیز از همه موارد نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.