تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

نحوه نصب ADB در ویندوز و مک و لینوکس

نصب ADB در ویندوز و مک و لینوکس

نحوه نصب ابزار ADB در ویندوز و مک و لینوکس – در این مطلب قصد داریم تا چگونگی دسترسی به برخی از ویژگی‌های سیستم عامل اندروید را که به سادگی برای کاربران قابل مشاهده نیستند در تیک ست به شما نشان دهیم. این موارد به طور کلی با کمک وارد کردن برخی از دستورات خط فرمان ADB مخفف Android Debug Bridge انجام می‌شود. ADB ابزاریست که گوگل برای توسعه دهندگان و برای اشکال زدایی از قسمت‌های مختلف برنامه‌های خود یا سیستم ارائه می‌دهد، اما ما می‌توانیم از این قابلیت برای برخی از ترفندها استفاده کنیم.

نحوه نصب ADB

توجه : نصب و راه اندازی ابزار ADB در کامپیوتر فقط نیمی از معادله است، زیرا برای پذیرفتن دستورات ADB هم باید برخی کارها را در گوشی هوشمند یا تبلت انجام دهید.

 اشکال زدایی USB راه اندازی گوشی یا تبلت

به تنظیمات (Settings) بروید و در پایین صفحه تنظیمات روی درباره تلفن (About phone) بزنید.

قفل FRP
نحوه نصب ADB در ویندوز و مک و لینوکس

پس از ورود به قسمت درباره تلفن (About phone)، روی گزینه‌ی اطلاعات نرم‌افزار (Software information) بزنید. در صفحه اطلاعات نرم‌افزار بر روی قسمت شماره ساخت (Buil number) هفت بار ضربه بزنید. پس از این کار دستگاه از شما پین را درخواست می‌کند و با وارد کردن پین گوشی خود با پیغام ”حالت برنامه‌نویس فعال شده است” _ ”Developre mode has been turned on” مواجه خواهید شد.

قفل شدن اکانت جیمیل
نحوه نصب ADB در ویندوز و مک و لینوکس

اکنون در صفحه تنطیمات (Settings) و زیر قسمت درباره تلفن (About phone)، قسمت جدید گزینه‌های تهیه کننده (Developer options) را مشاهده خواهید کرد. با رفتن به این صفحه و زدن تیک گزینه‌ی اشکال زدایی USB یا (USB debuging)، این گزینه را فعال کنید.

نحوه نصب ADB در ویندوز و مک و لینوکس

 

نحوه نصب ADB در ویندوز

نحوه نصب ADB در ویندوز

1. فایل زیپ ADB را برای ویندوز دانلود کنید.

دانلود ADB برای ویندوز

2. محتویات این فایل ZIP را در یک پوشه که به راحتی قابل دسترسی است (مانند C:\adb) استخراج کنید.

3. به محلی که محتوای این فایل ZIP را استخراج کرده‌اید بروید.

4. سپس در پوشه‌ای که محتویات فایل زیپ را در آن استخراج کرده‌اید، command prompt را باز کنید. برای انجام این کار، با نگه داشتن دکمه Shift و راست کلیک ماوس بر روی فضای خالی در پوشه حاوی محتویات فایل زیپ، روی گزینه open command prompt here کلیک کنید. (در ویندوز 10 به جای “command prompt” گزینه‌ی “PowerShell” را خواهیم دید.)

مشاهده گزینه command در ویندوز 7
مشاهده گزینه command در ویندوز 7
مشاهده گزینه PowerShell در ویندوز 10
مشاهده گزینه PowerShell در ویندوز 10

5. گوشی هوشمند یا تبلت خود را با کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. حالت USB را به حالت “انتقال فایل (MTP)” یا  “file transfer (MTP)” تغییر دهید. ممکن است بعضی از OEM ها به این مورد احتیاج داشته باشند یا نداشته باشند، اما بهتر است در حالت کلی آن را در این حالت بگذارید.

6. در پنجره Command Prompt ، دستور رو به رو را برای راه اندازی ADB daemon وارد کنید: adb devices

7. در صفحه گوشی خود، باید اعلانی را برای اجازه یا رد دسترسی به اشکال زدایی USB یا (USB debuging) مشاهده کنید. طبیعتاً در صورت درخواست بر روی ok بزنید و اگر نمی‌خواهید این درخواست را دوباره مشاهده کنید، روی کادر تأیید همیشه (always allow) ضربه بزنید.

دسترسی به اشکال زدایی USB

8. در آخر دستور را از مرحله 6 دوباره وارد کنید. اگر روند درست پیش رفته باشد، باید شماره سریال دستگاه خود را در command prompt مشاهده کنید. اکنون می‌توانید هر دستور ADB را بر روی دستگاه خود اجرا کنید! حالا بروید و با دنبال کردن لیست گسترده‌ای از آموزشها، گوشی خود را اصلاح کنید!

 

نحوه نصب ADB در macOS

نحوه نصب ADB در macOS

1. فایل زیپ ADB را برای مک دانلود کنید.

دانلود ADB برای مک

2. فایل ZIP را در مکانی که به راحتی قابل دسترسی است استخراج کنید. (برای مثال دسکتاپ)

3. ترمینال را باز کنید.

4. برای آدرس دادن پوشه‌ای که ADB را در آن استخراج کرده‌اید، دستور زیر را وارد کنید:

/cd /path/to/extracted/folder

به عنوان مثال، آدرس فایل آنزیپ شده در Mac من این بود: /cd /Users /Doug /Desktop/platform-tools

5. دستگاه خود را با کابل USB به Mac خود وصل کنید. حالت اتصال USB را به حالت “انتقال فایل (MTP)” یا “file transfer (MTP)” تغییر دهید. این مورد همیشه و برای هر دستگاهی لازم نیست، اما بهتر است گوشی را به طور کلی در این حالت بگذارید تا به مشکلی بر نخورید.

6. هنگامی که ترمینال در همان پوشه‌ای قرار گرفت که ابزارهای ADB شما در آن هستند، می‌توانید دستور زیر را برای راه اندازی daemon ADB اجرا کنید: adb devices

7. در صفحه گوشی خود، باید اعلانی را برای اجازه یا رد دسترسی به اشکال زدایی USB یا (USB debuging) مشاهده کنید. اجازه‌ی دسترسی را بدهید.

 

8. در آخر، دستور مرحله 7 را دوباره وارد کنید. اگر همه چیز موفقیت آمیز بود، اکنون باید شماره سریال دستگاه خود را در پنجره macOS’s Terminal مشاهده کنید. تبریک! اکنون می‌توانید هر دستور ADB را بر روی دستگاه خود اجرا کنید!

 

نحوه نصب ADB در لینوکس

نحوه نصب ADB در لینوکس

1. فایل زیپ ADB را برای لینوکس دانلود کنید.

دانلود ADB برای لینوکس

2. فایل ZIP را در مکانی که به راحتی قابل دسترسی است استخراج کنید. (برای مثال دسکتاپ)

3. پنجره ترمینال را باز کنید.

4. دستور رو به رو را وارد کنید: /cd /path/to/extracted/folder

5. این دایرکتوری را به مکانی که فایل‌های ADB را در آن استخراج کرده‌اید تغییر می‌دهد.

برای مثال: /cd /Users/Doug/Desktop/platform-tools

6. دستگاه خود را با کابل USB به Mac خود وصل کنید. حالت اتصال USB را به حالت “انتقال فایل (MTP)” یا “file transfer (MTP)” تغییر دهید. این مورد همیشه و برای هر دستگاهی لازم نیست، اما بهتر است گوشی را به طور کلی در این حالت بگذارید تا به مشکلی بر نخورید.

7. هنگامی که ترمینال در همان پوشه‌ای قرار گرفت که ابزارهای ADB شما در آن هستن ، می‌توانید برای راه اندازی daemon ADB دستور رو به رو را اجرا کنید: adb devices

8. در صفحه گوشی خود، باید اعلانی را برای اجازه یا رد دسترسی به اشکال زدایی USB یا (USB debuging) مشاهده کنید. اجازه‌ی دسترسی را بدهید.

9. در آخر دستور مرحله 8 را دوباره وارد کنید. اگر همه چیز موفقیت آمیز بود، اکنون باید شماره سریال دستگاه خود را در خروجی پنجره Terminal مشاهده کنید. اکنون می توانید هر دستور ADB را بر روی دستگاه خود اجرا کنید!

برخی از کاربران لینوکس باید توجه داشته باشند که راهی آسان تر برای نصب ADB در کامپیوتر آنها وجود دارد. راهنمای فوق مطمئناً برای شما مفید خواهد بود، اما کسانی که دارای لینوکس مبتنی بر Debian یا Fedora/SUSE هستند می‌توانند از مراحل 1 و 2 راهنمای بالا بگذرند و از یکی از دستورات زیر استفاده کنند.

  • کاربران لینوکس مبتنی بر Debian می‌توانند دستور زیر را برای نصب ADB تایپ کنند:

sudo apt-get install adb

  • کاربران لینوکس مبتنی بر Fedora/SUSE می‌توانند دستور زیر را برای نصب ADB تایپ کنند:

sudo yum install android-tools

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.