تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

واتس‌اپ مشکل افشای شماره تلفن کاربران خود در موتور جستجوی گوگل را رفع کرد

واتس‌اپ باگ افشای شماره تلفن

واتس‌اپ در بیانیه‌ای رسمی از رفع مشکل افشای شماره‌تلفن بعضی از کاربران خود در نتایج موتور جستجوی گوگل خبر داد.

چند روز پیش مشکل افشای شماره تلفن‌های کاربران واتس‌اپ در موتور جستجوی گوگل از طریق یکی از محققان حوزه‌ی امنیت اینترنت مطرح شد. این مشکل شامل آن دسته از کاربران واتس‌اپ می‌شد که با ساختن لینکی کوتاه قصد داشتند امکان چت‌کردن کاربران دیگر با خود را فراهم کنند.

واتس‌اپ در بیانیه‌ی رسمی خود اعلام کرده که این قابلیت را که با نام Click to Chat از آن یاد می‌شود به منظور کمک به کاربران خود در ارتباط گرفتن سریع با دیگر کابران طراحی کرده است. واتس‌اپ این قابلیت را در واقع مختص کسب و کارهای کوچک در نظر گرفته که بتوانند از طریق ساختن لینکی کوتاه با مشتریان خود به راحتی ارتباط بگیرند.

در ادامه واتس‌اپ در عین قدردانی از محققی که این ایراد را مطرح کرده بود، اعلام کرد که طرح این ایراد شایسته‌ی دریافت جایزه‌ای که مربوط به پیدا کردن باگ‌ها و مشکلات این اپلیکیشن است نمی‌شود. چرا که از نظر آن‌ها شماره‌های مورد بحث منتشر شده به کاربرانی تعلق دارد که خودشان تصمیم گرفته‌اند شماره تلفن‌ خود را عمومی کنند. در واقع گزارش این محقق تنها شامل فهرست نتایج موتور جستجوی گوگل می‌شود که به URLهایی می‌پردازد که از طریق خود کاربر به اشتراک گذاشته شده است و کاربران به راحتی می‌توانند از دریافت پیام‌هایی که می‌خواهند جلوگیری کنند.

همچنین بخوانید:

آموزش جلوگیری از هک شدن اکانت واتس‌اپ

WhatsApp 1 300x191 - واتس‌اپ مشکل افشای شماره تلفن کاربران خود در موتور جستجوی گوگل را رفع کرد

قابلیت Click to Chat

واتس‌اپ با ارائه این قابلیت، به کاربر خود این امکان را می‌دهد که URL کوتاه خود را در سریع‌ترین زمان بسازد و لینک آن را برای ارتباط با دوستان و یا مشتریان خود با آن‌ها به اشتراک بگذارد. فرم این URL به صورت <wa.me/<phoneNumber می‌باشد که از این طریق کاربر می‌تواند بدون اینکه شماره‌ی مورد نظر خود را ذخیره کند به سرعت وارد صفحه‌ی چت با فرد یا اکانت مدنظر خود شود.

طبق ادعای محققی که این ایراد را مطرح کرد، در حدود 300 هزار شماره‌تلفن‌ در نتایج جستجوی گوگل قابل مشاهده بود. همچنین این محقق علت به وجود آمدن این مشکل را در این می‌داند که واتس‌اپ موتورهای جستجوگر مانند گوگل را در جریان ایندکس نکردن لینک‌های مذکور قرار نداده است. مسئله‌ی ساده و پیش‌پاافتاده‌ای که از نظر این محقق کمی عجیب به نظر می‌رسد.

البته قبل از اعلام این محقق، سایت WaBetaInfo نیز در ماه فوریه سال جاری گزارشی را راجع به این موضوع منتشر کرد که حکایت از این دارد که از مدتی پیش نیز این ایراد و مشکل در اپلیکیشن واتس‌اپ وجود داشته است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.