تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی

کاربران گوشی‌های هوشمند اکثرا با مشکل کمبود حافظه‌ی داخلی دستگاه خود مواجه می‌شوند. استفاده‌ی روزمره از گوشی‌های هوشمند به طور اجتناب ناپذیر با افزایش حجم تصاویر، برنامه‌ها و سیستم‌عامل همراه خواهد بود که این افزایش حجم، کاهش فضای داخلی دستگاه را در پی خواهد داشت.

به طبع در گوشی‌های اندروید قدیمی‌تر مشکل کمبود حافظه نمود بیشتری دارد و کاربر با اخطارهایی مبنی بر کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان روش افزایش فضای ذخیره‌سازی در گوشی‌های اندرویدی را مرور کنیم.

شناسایی برنامه‌های مصرف کننده حافظه

به طور معمول کاربران گوشی‌های هوشمند روی دستگاه‌های خود تعدادی بازی و برنامه با موضوعات مختلف و کاربردی مانند برنامه‌های آموزشی، اخبار و یا شاید آب‌وهوا نصب می‌کنند. این برنامه‌ها حجم زیادی از فضای داخلی دستگاه را به خود اختصاص می‌دهند و با یک بررسی ساده، به‌خوبی متوجه خواهیم شد فضای موردنیازشان برای اجرا، بیش‌ازحد نیازشان است.

با ورود به تنظیمات (Settings) و سپس بخش ذخیره‌سازی (Storage) و انتخاب سایر برنامه‌ها (Other Apps)، می‌توانید هرکدام از این برنامه‌ها را شناسایی کنید. منتظر بمانید فهرست به‌روزرسانی شود. درادامه، روی گزینه‌ی منو موجود در گوشه‌ی سمت راست قسمت بالا ضربه بزنید و مرتب‌سازی براساس حجم را انتخاب کنید.

1d3f55d3 d131 4415 b01d 7c20077b78c8 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی‌که می‌دانید بیشترین فضا به کدام‌یک از برنامه‌ها اختصاص پیدا کرده است، می‌توانید با ورود به تنظیمات و سپس برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & notifications)، تمام آن‌ها را مشاهده کنید و درصورت تمایل، کارهایی مانند حذف‌ یا پاک ‌کردن دیتا را انجام دهید.

 

172bd973 40a1 4120 aafc 88950d6617a5 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

حذف محتواهای آفلاین

تعداد زیادی از برنامه‌ها به شما اجازه‌ی ذخیره‌سازی محتوا در دستگاه را خواهند داد تا بتوانید هنگام آفلاین‌بودن، به آن دسترسی داشته باشید. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، باید به برنامه‌هایی همانند اسپاتیفای اشاره کنیم که به شما اجازه‌ی ذخیره‌سازی مستقیم موسیقی در حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه را خواهد داد. همچنین، برخی از خبرخوان‌ها (RSS) اجازه می‌دهند مقالات را در فرصتی بهتر مطالعه کنید. حتی مرورگر کروم هم توانایی ذخیره‌سازی وب‌سایت‌های مختلف برای مطالعه‌ی آفلاین را دارد و دراختیار کاربران قرار می‌دهد.

در‌صورتی‌که فضای کافی دارید، صرفه‌جویی در مصرف محتوا برای استفاده‌ی آفلاین می‌تواند عالی باشد؛ در‌غیر‌این‌صورت، با صحنه‌ای جالب مواجه خواهید شد و آن هم اتمام ظرفیت ذخیره‌سازی است. با استفاده از فایل‌های یادداشت ضروری خود و ممانعت از بارگیری فایل‌های بزرگ و حجیم از سرویس‌های ابری، می‌توانید در مصرف فضای ذخیره‌سازی صرفه‌جویی کنید.

0e5fb56c 9d0f 4f7d abcd 0d7e6207842a 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

برای پاک‌سازی محتوای آفلاین که قبلا در دستگاه خود ذخیره‌سازی کرده‌اید، دو راه‌حل خواهید داشت. با ورود به تنظیمات (Settings) و سپس بخش برنامه‌ها و اعلان‌ها (Apps & Notifications)، می‌توانید همه‌ی برنامه‌ها را مشاهده کنید و با انتخاب هرکدام، وارد صفحه‌ای جدید شوید. در این بخش، باید گزینه‌ی ذخیره‌سازی و کش (Storage and Cache) و درنهایت، Clear Cache را انتخاب کنید.

95a58fc7 3a7b 4612 bfbe eb4003822eb4 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

بد نیست بدانید امکان استفاده از برنامه‌های معتبر شخص ثالث هم وجود دارد؛ برنامه‌های که می‌تواند تمام فایل‌های کش را پاک کنند. در میان آن‌ها، ابزار SD Maid گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

استفاده از فضای ابری و انتقال تصاویر به آن

Google Photos به‌صورت خودکار از تمام تصاویر شما در فضای ابری پشتیبان تهیه می‌کند. البته تا وقتی به تصاویر با وضوح کم راضی باشید، آن‌ها مخالفتی با محدودیت ذخیره‌سازی گوگل درایو شما ندارند. هنگامی‌که بتوانید تمام تصاویر را در گوشی خود مشاهده کنید، می‌توان گفت نباید نگران از‌دست‌دادن آن‌ها باشید. درحقیقت با داشتن اینترنت مناسب، همه‌ی تصاویر برای شما بازگشت‌پذیر خواهند بود و به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. این مسئله می‌تواند راه‌حلی مناسب برای رهایی از فایل‌های تصویری موجود در دستگاه باشد.

6538e25b 14d9 42e4 abd1 da876a675526 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طورکه می‌دانید، فایل‌های تصویری می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند و شما با ذخیره‌سازی تصاویر در Google Photos، می‌توانید آن‌ها را از حافظه‌ی ذخیره‌سازی پاک‌سازی کنید. این کار باعث صرفه‌جویی در مصرف فضای ذخیره‌سازی خواهد شد و بدین‌ترتیب، توانسته‌اید حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه را افزایش دهید.

c1ecf90c 8960 4804 91ee 1f3d41c1a91d 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

با ورود به Google Photos، می‌توانید منو و گزینه‌ی Free Up Space را انتخاب کنید. این کار باعث خواهد شد گوشی شما کاملا اسکن شود و درنهایت، خواهید دید که از چه تعداد تصویر پشتیبان تهیه شده است تا بتوانید آن‌ها از از حافظه‌ی ذخیره‌سازی دستگاه برای آزادسازی فضای ذخیره‌سازی حذف کنید.

انتقال داده‌ها به کارت حافظه‌ی SD

اگر گوشی میان‌رده دارید، احتمالا به خشاب کارت حافظه‌ جانبی مجهز خواهد بود. این موضوع به‌دلیل کم‌بودن فضای ذخیره‌سازی داخلی آن‌ها است که بدین‌ترتیب سعی شده ضعف آن پوشش داده شود. اندروید این قابلیت را دارد که ازطریق آن، بتوانید کارت حافظه‌ی جانبی را به‌عنوان فضای ذخیره‌سازی داخلی تعیین کنید. برای انجام این کار، باید وارد تنظیمات شوید و از بخش ذخیره‌سازی (Storage)، نام مربوط به اس‌دی کارت را انتخاب کنید. سپس، روی سه‌نقطه‌ی عمودی در گوشه‌ی سمت راست ضربه بزنید و تنظیمات مربوط به ذخیره‌سازی را انتخاب کنید. درپایان با ضربه‌زدن روی گزینه‌ی Format as Internal، فرایند را آغاز کنید.

استفاده از برنامه‌ی Google Files

برنامه‌ی مدیریت حافظه‌ی ذخیره‌سازی به‌صورت پیش‌فرض در سیستم‌عامل اندروید نصب است. با اینکه برنامه‌ی پیش‌فرض سیستم‌عامل اندروید درزمینه‌ی مدیریت فضای ذخیره‌سازی امکان دارد به‌اندازه‌ی سایر برنامه‌های شخص ثالث نباشد، قطعا تأثیرات مثبتی بر دانلود و مدیریت فایل‌ها و سایر اسناد خواهد گذاشت. در‌حقیقت، با برنامه‌ی مدیریت فضای ذخیره‌سازی می‌توانید همه‌ی اطلاعات و ظرفیت اشغال‌شده از دستگاهتان را مشاهده و برای آن به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید.

48b31ec9 2c43 497b af88 29ea0a8f3dd1 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

البته یکی از ویژگی‌های مهم این برنامه که نادیده گرفته شد، ابزار Free Up Space آن است که مستقیما در برنامه‌ی تنظیمات اندروید وجود دارد. برای استفاده از آن، باید وارد تنظیمات شوید و روی گزینه‌ی ذخیره‌سازی (Storage) ضربه بزنید تا بتوانید گزینه‌ی Free Up Space را انتخاب کنید.

7ad84330 df45 411c af9f 85636fb19f37 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

برنامه‌ی Files به‌صورت خودکار باز خواهد شد و تمام فضای ذخیره‌سازی شما را بررسی و ارزیابی خواهد کرد. این فرایند می‌تواند تمام فایل‌ها و هرچیزی را شناسایی کند و نمایش دهد؛ البته این شما هستید که تصمیم نهایی را برای حذف تمام اطلاعات خواهید گرفت.

استفاده از ابزار مدیریت ذخیره‌سازی اندروید

8a782414 f30b 44f3 914a 3e14911ed6dc 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

اگر به خودتان در‌زمینه‌ی مدیریت فایل‌ها اعتماد ندارید، می‌توانید این اجازه را به اندروید دهید تا برخی از کارها را برایتان انجام دهد. ابزار بومی مدیریت ذخیره‌سازی (Storage Manager) از سیستم‌عامل اندروید اوریو تاکنون دردسترس قرار دارد. در ابتدا، باید وارد تنظیمات شوید و درادامه، گزینه‌ی ذخیره‌سازی (Storage) را انتخاب کنید. در‌صورتی‌که روی Storage Manager ضربه بزنید، می‌توانید تعداد زیادی از ویژگی‌ها را سفارشی‌سازی کنید.

db43086e dc7f 44ad b90f f9dc1d82a38b 139x300 - پاک کردن حافظه‌ی داخلی گوشی‌های اندرویدی چگونه انجام می‌شود؟

حذف کردن اطلاعات بخش دانلود

یکی از کارهایی که با گوشی هوشمند خود انجام می‌دهیم، دانلود فایل‌های صوتی و ویدئویی و اسناد مختلف است که به‌صورت خودکار در بخش Downloads دستگاه ذخیره‌سازی می‌شوند. احتمالا به بیشتر فایل‌های دانلودشده نیاز ندارید؛ البته این موضوع به تصمیم نهایی شما بعد از بررسی‌های لازم مربوط است.

برای بررسی و پاک‌سازی اطلاعات ذخیره‌سازی در بخش دانلودها، باید وارد مدیریت فایل‌های اندروید شوید و درادامه، روی بخش Downloads ضربه بزنید. در این بخش، می‌توانید تمام اطلاعات ذخیره‌‌شده را مشاهده کنید. اگر تصمیم گرفتید تعدادی از آن‌ها را حذف کنید، کافی است روی یکی از آن‌ها ضربه بزنید و نگه دارید تا کادر کناری مربوط به انتخاب هرکدام باز شود. سپس، با ضربه‌زدن روی فایل‌های دلخواهتان و درادامه، انتخاب گزینه‌ی Remove یا Delete، می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. این کار باعث آزادشدن بخش عمده‌ای از فضای ذخیره‌سازی گوشی اندرویدی خواهد شد.

پاک کردن کش

تعداد زیادی از برنامه‌های اندروید برای ارائه‌ی عملکرد بهتر از کش استفاده می‌کنند. این داده‌های ذخیره‌شده می‌توانند در زمان صرفه‌جویی کنند؛ اما فایل‌هایی که ذخیره می‌کنند، ضروری نیستند. اگر باید در سریع‌ترین زمان ممکن بخشی از فضای ذخیره‌سازی گوشی هوشمند خود را پاک کنید، حافظه‌ی نهان یا کش می‌تواند بهترین گزینه باشد.

برای پاک‌سازی کش وارد تنظیمات شوید و از بخش برنامه‌ها (Applications)، گزینه‌ی مدیریت برنامه‌ها (Application Manager) را انتخاب کنید. درادامه، روی برنامه‌ی مدنظرتان ضربه بزنید. در فهرست جدیدی که نمایش داده خواهد شد، باید وارد بخش ذخیره‌سازی (Storage) شوید و به‌منظور پاکسازی کش، گزینه‌ی Clear Cache را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید تمام اطلاعات کش گوشی هوشمند خود را پاک کنید، می‌توانید با ورود به تنظیمات و سپس بخش ذخیره‌سازی (Storage) و درادامه انتخاب Cached Data، تمام اطلاعات موجود روی دستگاه را حذف کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.