تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

چرا اندازه سنسور دوربین از مگاپیکسل مهمتر است؟

اهمیت اندازه سنسور دوربین در عکاسی

کیفیت دوربین از مهمترین ابزار رقابتی در گوشی‌های هوشمند است و یکی از بزرگترین بخش‌های کمکی به ثبت تصاویر با کیفیت سنسور دوربین است. در حالی که افزایش عدد مگاپیکسل یک روند محبوب به حساب می‌آید، اما اندازه سنسور تصویر دوربین است که در واقع بسیار مهم تر است.

به عنوان مثال هوآوی به داشتن سنسورهای تصویر بزرگتر در گوشی‌های پرچم‌دار خود در مقایسه با سایر رقبا افتخار می‌کند. سازندگان قطعات مانند سونی و سامسونگ هم به طور فزاینده‌ای اندازه سنسورهای خود را برجسته می‌کنند. اما چرا اندازه سنسور دوربین برای گرفتن بهترین عکس‌ها بسیار مهم است؟

برای فهمیدن دلیل این مسئله، ما باید به صورت درست به اصل اساسی عکس گرفتن بپردازیم- ضبط نور. یک سنسور بزرگتر نور بیشتری نسبت به یک سنسور کوچکتر دریافت می‌کند و نور بیشتر تصاویر با ظاهری بهتر ارائه می‌دهد. این مسئله برای ثبت تصاویر با کیفیت مهم است اما نکات بیشتر دیگری هم وجود دارد.

گرفتن تا حد امکان نور

در سطح پایه، اندازه سنسور تعیین می‌کند که چه مقدار از نور در دسترس دوربین برای ایجاد یک تصویر قرار بگیرد. در حالی که وضوح یا همان رزولوشن نقش خود را در جزئیات تصویر ایفا می‌کند، میزان نور گرفته شده است که تعادل نوردهی دوربین، دامنه دینامیکی و حتی وضوح آن را تعیین می‌کند. به همین دلیل دوربین های 16 مگاپیکسلی و 20 مگاپیکسلی DSLR هنوز هم بهتر از گوشی‌های هوشمند 108 مگاپیکسلی امروزی به نظر می‌رسند.

سنسورهای بزرگ منجر به پویایی بالاتر عکس و ثبت تصاویر تمیزتر می‌شوند.

بیشتر سنسورهای گوشی‌های هوشمند معمولاً فقط 1/2.55 اینچ یا حدوداً 1 سانتی‌متر را اندازه می‌گیرند، اگرچه برخی از آنها بزرگتر از 1/1.7 اینچ و بالاتر هستند. در مقایسه، سنسورهای دوربین DSLR به راحتی آنها را 4 یا 5 پنج برابر اندازه می‌کنند. سنسورهای گوشی هوشمند از نظر مقایسه‌ای بسیار کوچک هستند، اگرچه برندهای دیگری هستند که اندازه سنسور آنها نسبتا بزرگ است. سری هوآوی P40 بزرگترین دوربین در صنعت تلفن همراه با اندازه 1 / 1.28 اینچ را دارد.

هرچه سنسور بزرگتر باشد، نور بیشتری برای تنظیم سرعت شاتر، ISO (حساسیت در معرض نور) و دیافراگم دریافت می‌کند. با این حال می‌توانید با استفاده از قرار گرفتن در معرض نور بیشتر، اشکالات در سنسورهای کوچک را جبران کنید. این مسئله باعث می‌شود تصاویر از تار شدن با لرزش دست و سوژه‌ی در حال حرکت در امان باشد. تاری صرف نظر از وضوح سنسور، کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد. با توجه به این توضیحات، ساخت لنزهای با دیافراگم وسیع تر دشوار است و همچنین این موضوع به معنای تغییر در میدان دید نیست. همانطور که احتمالاً حدس زده اید، نور بیشتر باعث می‌شود سنسورهای بزرگتر در عکاسی با نور کم عملکرد بهتری نسبت به سنسور‌های با اندازه کوچک دارند.

چرا اندازه سنسور دوربین از مگاپیکسل مهمتر است؟

عکس‌های دوربین، بیت های مسئول تبدیل یک صحنه به سیگنال های الکتریکی، عاشق نور هستند. بسته به سنسور می‌توانند به روش‌های مختلفی تنظیم شوند، اما در سنسورهای رایج در گوشی‌های هوشمند آنها یک پیکسل در هر عکس هستند. هرچه عکس‌ها تعداد نورهای بیشتری دریافت کنند، دامنه دینامیکی (مراحل قابل درک بین نور و تاریکی) بهتر می‌شود.

بسته به رزولوشن دوربین و اندازه سنسور، عکس‌ها با تغییر در اندازه متفاوت می‌شوند. ثابت نگه داشتن اندازه سنسور بدین معنی است که با افزایش وضوح اندازه، اندازه عکس‌ها کوچک می‌شود. از طرف دیگر، برای تنظیم وضوح، هرچه تعداد عکس‌ها بزرگتر شوند، سنسور بزرگتر می‌شود.

این نکته حائز اهمیت است که عکس‌ها در سنسور‌های کوچک دچار درهم تنیدگی می‌شوند. در هم فرورفتگی آنها به این معنی است که گاهی اوقات از یک پیکسل به یک پیکسل مجاور نشت می‌کند. این نویز حسگر است و غالباً در تصاویر کم نور و در رنگ‌های جامد مانند یک آسمان آبی کاملاً واضح نشان داده می‌شود. سنسورهای کوچکتر و عکس‌های کوچک باعث افزایش نویز و کاهش دامنه پویا می‌شوند.

 

چرا اندازه سنسور دوربین اهمیت دارد؟

با حرکت به رزولوشن بیشتر (اکنون بالاتر از 100 مگاپیکسل)، سنسورهای دوربین بزرگتر هرگز اهمیت بیشتری نداشته‌اند. منساب نگه داشتن اندازه‌ی سایز پیکسل برای به حداکثر رساندن پتانسیل وضوح دوربین‌های 48 ، 64 و 108 مگاپیکسلی ضروری است. اگرچه ما هنوز یک دوربین هوشمند را نمی‌بینیم که سطح کاملی از جزئیات مورد نظر را از این شماره‌ها استخراج می کند. با این وجود، این سنسورها در نورپردازی خوب، جزئیات بیشتری را از هر زمان دیگری ضبط می‌کنند.

یکی دیگر از فعالیت‌های اخیر در صنعت موبایل، فناوری binning pixel است که به سنسورهای با وضوح بالا امکان می‌دهد پیکسل‌ها را برای گرفتن نور بهتر ترکیب کنند. این سنسورهای بزرگتر با پیکسل‌های بزرگتر، عکاسی در نور کم را بهبود می‌بخشند. این امر باعث می‌شود نویز کمتر و رنگ‌های بسیار بهتری حتی در محیط های کم نور ایجاد شود.

سنسورهای بزرگتر نیز فراتر از رزولوشن بر ظاهر و کیفیت عکس‌های شما تأثیر می‌گذارند . همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، سرعت شاتر سریعتر و ISO پایینتر اطمینان حاصل می‌کند که تصاویر شما واضح و تمیز به نظر می‌رسند.

سنسورهای بزرگتر نیروی محرکه‌ای برای ثبت عکس‌های بهتر در نور کم هستند.

سنسورهای بزرگ می‌توانند از دیافراگم‌های سریعتر (بالاتر) و لنزهای زاویه بازتر استفاده کنند تا همان اثر حسگرهای کوچکتر را بدست آورند، یا از دیافراگم های مشابه و لنزهای باریک تر برای جلوه ای قوی تر بهره ببرند. در حالی که سنسورهای کوچک گوشی‌های هوشمند نمی‌توانند با اثر موجود از DSLR رقابت کنند، سنسورهای بزرگتر به پر کردن این شکاف کمک می‌کنند.

 

مقایسه سنسورهای تلفن هوشمند

برای نمایش طیف گسترده‌ای از سنسورهای تصویر موجود در فضای گوشی‌های هوشمند، اندازه‌های حسگر اصلی را در طیف وسیعی از تلفن های رده‌بالا بررسی کرده‌ایم.

تا سال 2020 تعداد زیادی از دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در نظر گرفته شده است تا از سنسور 1/1.5 اینچی ارائه شده توسط نوکیا Lumia 1020 2013، یک تایتان تاریخی عکاسی موبایل پیشی بگیرند. سنسورهای بزرگتر مطمئناً ایده جدیدی نیستند، اما شرکت‌ها اکنون آماده هستند تا سازش های زیبایی شناختی را که با سنسورهای بزرگتر همراه هستند، در آغوش بگیرند.

همچنین قابل توجه است که گوگل پیکسل 4 و آیفون 11 در رده‌های پایین سنسورهای پرچمدار مدرن قرار دارند، اما به عنوان برخی از بهترین گوشی‌های همراه در نظر گرفته می‌شوند. بدیهی است که اندازه سنسور هنگام عکس گرفتن همه چیز نیست.

 

یک قطعه از معما

سنسورهای بزرگتر تصویر تنها بخش مهمی از معمای عکاسی موبایل هستند، اما آنها تنها قطعه نیستند. یک دوربین با کیفیت عالی همچنین به یک لنز درخشان، یک زنجیره قدرتمند پردازش تصویر و نرم افزاری نیاز دارد که به شما امکان می‌دهد تا حد ممکن از سخت افزار بیشترین استفاده را ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.