تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

چرا بروزرسانی‌های اندروید برای گوشی‌های سامسونگ بیش از حد شده است؟

بروزرسانی‌ اندروید

همیشه در بروزرسانی‌های سیستم‌عامل اندروید هیجان زیادی وجود دارد. این شرکت هر سال با ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید، بروزرسانی اصلی سیستم‌عامل را منتشر می‌کند. همیشه یک برنامه بتا برای دستگاه های منتخب وجود دارد و گوشی‌های هوشمند پیکسل گوگل، همیشه اولین نسخه بروزرسانی جدید را دریافت می‌کنند. OEM های شخص ثالث که فروشنده‌ی دستگاه‌های اندرویدی هستند، پس از گوگل، بروزرسانی اندروید را برای کاربران خود منتشر می‌کنند.

درک این مسئله  آسان است که چرا بسیاری از مردم مایل هستند هر چه سریعتر نسخه بروزرسانی جدید را دریافت کنند. آنها می‌خواهند همه ویژگی‌های جدید را امتحان کرده و قابلیت‌های دستگاه خود را بهبود بخشند. با این حال، این واقعیت را باید در نظر بگیریم که اکثریت قریب به اتفاق کاربران حتی نمی‌دانند و یا اهمیتی نمی‌دهند که نسخه اندرویدی دستگاهشان در چه حالی است.

گوگل همیشه به سازندگان اندرویدی اجازه داده است تا پوسته‌های سفارشی خود را با استفاده از سیستم‌عامل اصلی طراحی کنند. این امر به OEM ها اجازه می‌دهد تا ظاهر و احساس دستگاه‌های خود را سفارشی کنند.

سامسونگ هم از این قاعده مستثنی نیست. مدت‌هاست که اندروید را با رابط کاربری سفارشی خود که در ده سال گذشته با اسامی متفاوت که توسط بسیاری از افراد شناخته شده است، در صدر قرار داده است. سامسونگ چند سال پیش آن را به One UI واگذار کرد و از آن زمان تاکنون چندین نسخه را مطابق با بروزرسانی‌های عمده اندرویدی منتشر کرده است.

این سیستم‌عامل اکنون بسیار ساده‌تر است، سرعت دستگاه را پایین نمی‌آورد و به طور قابل توجهی تمرکزش بر روی نرم افزارهای خبری کاهش یافته است. در سالهای اخیر سامسونگ کار بزرگی را برای اضافه کردن قابلیت‌های معنی‌دار به دستگاه‌های خود مستقل از هر سیستم‌عامل اندرویدی انجام داده است.

بروزرسانی سیستم‌عامل اندروید گوگل، اکنون برای گوشی‌های سامسونگ بسیار زیاد است. درست است که این بروزرسانی‌ها برای ارتقا در سطح سیستم و پیشرفت‌های حریم خصوصی مفید هستند، اما تا آنجا که به ویژگی‌ها و عملکردها مربوط می‌شود، سامسونگ به سیستم‌عامل اندرویدی وابستگی خیلی زیادی ندارد. سامسونگ می‌تواند بدون نیاز به انتظار برای بروزرسانی سیستم‌عامل، ویژگی‌هایی را که می‌خواهد به دستگاه‌های خود اضافه کند.

سامسونگ ویژگی‌هایی جدید و مستقل از نسخه اندرویدی به ما می‌دهد

پیشرفت‌های بصری که گوگل در سیستم‌عامل اندروید انجام می‌دهد، در این سناریو مهم نیست. سامسونگ رابط کاربری مخصوص به خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، بنابراین هیچ یک از موارد تعبیه شده در گوگل از بین نمی‌رود. این امر همچنین شرکت سامسونگ را قادر می‌سازد تا ویژگی‌های جدیدی را که سیستم‌عامل اندروید در اختیار ندارد، با انتشار نسخه‌ی مخصوص خود ارائه دهد.

به عنوان مثال حالت تاریک یا دارک مود را در نظر بگیرید؛ دستگاه‌های سامسونگ در سال گذشته این قابلیت را قبل از سیستم‌عامل اندرویدی دریافت کردند. بیشتر گوشی‌های پرچمدار و میان‌رده سامسونگ نیز دارای برنامه‌ی ضبط صفحه نمایش بومی هستند، ویژگی‌ای که در نهایت گوگل با بروزرسانی اندروید 11 قصد ارائه آن را دارد.

Quick Share نمونه دیگری از ویژگی‌هایی است که در اندروید موجود نیست، اما در حال حاضر توسط سامسونگ به عنوان بخشی از یک به روز رسانی One UI منتشر شده است. این یک ویژگی مانند ایردراپ (AirDrop) در آیفون است که به کاربران امکان می‌دهد تا پرونده‌ها و رسانه‌ها را با افراد در مجاورت خود به اشتراک بگذارند. گوگل این ویژگی را با نام Nearby Sharing ایجاد کرده است و آن را با اندروید 11 ارائه می‌دهد.

همین ویژگی در رابط کاربری One UI 2.1 با عنوان Music Share نیز وجود دارد که این امکان را به شما می‌دهد تا از اتصال بلوتوثی دستگاهی مشخص خاموش شوید تا آهنگ‌هایی را در بلندگوهای اتومبیل خود پخش کنید.

بسیاری از ویژگی‌ها و پیشرفت‌های دیگری نیز وجود دارد که سامسونگ از طریق بروزرسانی‌های One UI خود که در سیستم‌عامل اصلی وجود ندارد در دسترس کاربران قرار داده است. برای افرادی که گوشی‌های هوشمند سامسونگ را خریداری می‌کنند و با بروزرسانی‌های One UI سامسونگ آشنایی دارند، بروزرسانی خود سامسونگ خیلی بیشتر از بروز شدن نسخه‌ی اندروید قابل توجه است. با دریافت یک نسخه‌ی جدید One UI در مقابل دریافت نسخه اندروید، بروزتر هستید.

این به این معنی نیست که هیچ فایده‌ای در بروزرسانی‌های سیستم‌عامل اندروید وجود ندارد. از آنجایی که گوگل دارای سیستم عامل اصلی است، پیشرفت‌هایی در سطح سیستم وجود دارد که فقط گوگل می‌تواند انجام دهد. بنابراین، وقتی صحبت از پیشرفت‌های اصلی و افزایش سطح امنیتی مانند ارائه مجوزهای برنامه کاربردی می‌شود، جایی است که این بروزرسانی‌ها می‌درخشند.

نکته جالب در مورد بروزرسانی‌های One UI این است که آنها به سیستم‌عامل اندروید بطور کامل وابسته نیستند. سامسونگ بروزرسانی‌های جدید One UI را با گوشی‌های پرچم‌دار خود منتشر می‌کند. One UI 2.1 با دستگاه‌های دارای نسخه جدید اندرویدی در ابتدا ارسال شده است، اما One UI 2.5 نیز با اندروید 10 عرضه می‌شود، نه با اندروید 11.

این مسئله به سامسونگ فرصتی دیگر می‌دهد تا با گلکسی نوت 20 و گلکسی فولد 2 ویژگی‌های جدیدی را ارائه دهد و باید منتظر بمانیم تا با رونمایی این دستگاه ها، اندروید 11 شروع به کار کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.