تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

چگونه با دزدهای وایفای مقابله کنیم

دزدهای وایفای

دزدهای وایفای – مشکل استفاده غیر مجاز افراد ناشناس از اینترنت وایرلس یا دزدهای وایفای خانگی مشکلی است که بسیاری از افراد با این موضوع درگیر هستند و این موضوع برایشان سوال شده که چرا دائما حجم اینترنت مصرفی آنها سریعا به اتمام می‌رسد، در حالی که مصرف روزانه آنها فرقی با گذشته ندارد. متاسفانه افرادی هستند (دزد وایفای )که دائما در حال هک مودم‌های اطراف خود هستند و از حجم اینترنت دیگران استفاده می‌کنند . نمی‌توان در تمامی موارد جلوی این افراد را گرفت، اما به شما در تیک ست راه‌هایی را آموزش خواهیم داد که بتوانید حداقل دسترسی آنها به مودم خود را سخت و در مواردی هم ناممکن کنید.

پیدا کردن دزد وایفای

چگونه با دزدهای وایفای مقابله کنیم؟

برای پیدا کردن دزدهای وایفای اگر چند وسیله مختلف در خانه دارید که به شبکه وایفای وصل هستند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که اتصال همه آن‌ها به مودم را قطع کرده و یا همه خاموش کنید. سپس به چراغ مربوط به سیگنال بی سیم در مودم خود دقت کنید. اگر این چراغ همچنان در حال چشمک زدن بود، در این صورت تاحدود زیادی می‌توان مطمئن شد که دزد وایفای وجود دارد و شخص دیگری در حال استفاده از وایفای شما است.

چگونه با دزدهای وایفای مقابله کنیم؟
دزدهای وایفای مودم

با این حال، این روش تنها در صورتی جواب می‌دهد که مطمئن باشید هیچ یک از دستگاه‌های خودتان به اینترنت وایفای وصل نشده است که البته اطمینان حاصل کردن از این مسئله در برخی موارد ممکن است مشکل باشد. بنابراین، در ادامه دو روش دقیق‌تر را برای بررسی دزدی وایفای معرفی می‌کنیم.

روش اول: استفاده از اپلیکیشن‌ها

چگونه با دزدهای وایفای مقابله کنیم؟

با توجه به اینکه وجود دزدهای وایفای یکی از مشکلات رایج اغلب کاربران است، تعدادی برنامه برای جستجوی خودکار دستگاه‌های غیرمجاز تولید شده‌اند. بررسی نتایج حاصل از این برنامه‌ها می‌توان در شناسایی دزدی وایفای بسیار مؤثر باشد و به خصوص اگر متوجه برقراری اتصال اینترنت در زمان‌هایی عجیب و غریب از روز شدید، می‌تواند سرنخ ارزشمندی محسوب شود. در اینجا چند مورد از این برنامه‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم.

Wi-Fi Thief Detector extension: این افزونه گوگل به راحتی قابل دانلود است و به گونه‌ای طراحی شده که به سرعت نتایج مریوط به بررسی وایفای را ارائه کند. این اپ به شما نشان می‌دهد که در هر لحظه چه تعداد دستگاه به روتر یا مودم شما وصل شده و به این وسیله می توانید دستگاه هایی را که به شما تعلق ندارند شناسایی کنید. سپس برنامه شما را وارد تنظیمات روتر می‌کند تا بتوانید به سرعت تغییرات مورد نیاز را برای محافظت از وایفای خود انجام دهید (در ادامه و در بخش‌های بعدی به نحوه انجام این تنظیمات خواهیم پرداخت).

Paessler PRTG Router Monitoring: اپلیکیشن Paessler مجموعه کاملی از ابزارهای مدیریت روتر است؛ از جمله تشخیص خودکار ترافیک‌های غیرعادی، تجزیه و تحلیل نحوه استفاده از شبکه و سایر ابزارهای دقیق. این برنامه ممکن است برای استفاده خانگی و کسانی که تنها نگران استفاده غیرمجاز همسایگان خود از وایفای هستند، کمی بیش از حد پیچیده و گیج کننده به نظر برسد، اما یک ابزار عالی برای مشاغل کوچکی است که نگران اتصال افراد غیرمجاز به شبکه خود هستند. این برنامه به صورت پولی ارائه شده اما می‌توانید به مدت 30 روز به صورت رایگان آن را آزمایش کنید که همین مدت یک ماهه هم می‌تواند برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات وایفای کافی باشد.

F-Secure Router Checker: برنامه F-Secure یک ابزار مبتنی بر وب است و برای کسانی که مایل به دانلود و نصب برنامه بر روی سیستم خود نیستند، گزینه مناسبی است. تمرکز اصلی این ابزار بر روی بررسی هک‌های جدی است و به دنبال علائمی می‌گردد که نشان دهنده دسترسی افراد غیرمجاز به شبکه هستند. به هر حال، F-Secure یکی از شرکت‌های شناخته شده در زمینه تولید برنامه‌ها و ابزارهای امنیتی است و استفاده از چک کننده روتر آن هم می‌تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد.

Wireless Network Watcher: این نرم افزار مستقل به منظور کمک به کاربران ویندوز و مک او اس برای نظارت بر فعالیت‌های مشکوک در شبکه وایفای و بررسی دقیق تمامی دستگاه‌هایی که در هر لحظه به شبکه متصل می‌شوند، طراحی شده است.

Fing: اپلیکیشن Fing برای دستگاه‌های مبتنی بر iOS اپل طراحی شده و هدف اصلی آن محافظت از شبکه از طریق گوشی همراه است. این برنامه به شما امکان می‌دهد تا تعداد تمامی دستگاه‌های متصل به شبکه وایفای، نوع آن‌ها و ماهیت اتصال‌شان را به همراه مک آدرس و جزئیات دیگر مشاهده کنید. همچنین می‌توانید وضعیت شبکه را در ساعات مختلف شبانه روز بررسی کنید تا در صورتی که در یک بازه زمانی ترافیک شبکه به شدت افزایش پیدا کند، متوجه وجود احتمالی دزدهای وایفای و سوء استفاده از شبکه خود در این ساعات شوید.

روش دوم: بررسی پرونده‌های رخداد مدیریتی از طریق مودم (Administrator Logs)

برای این کار شما باید وارد تنظیمات مودم خود شوید. ابتدا لازم است که یک مرورگر باز کنید و آدرس آی پی مودم خود را در مرورگر وارد کنید. آدرس آی پی برای مودم های مختلف فرق می کند اما معمولا به صورت زیر است:
اغلب 192.168.1.1 یا 192.168.2.1
در این مرحله از شما رمز ورود به تنظمیات مودم خواسته می‌شود که معمولا به صورت زیر است:
Username: admin
Password: admin
معمولا این اطلاعات در دفترچه راهنمای مودم یا پشت دستگاه نوشته شده است.

ما در اینجا برای نمونه مودم TP-Link را توضیح می‌دهیم. بقیه مودم ها هم کم و بیش مشابه هستند و با کمی جستجو در منوها می‌توان به محل‌های مورد نظر دست یافت.
پس از ورود به تنظیمات مودم به قسمت Status می‌رویم. در این بخش مشاهده می‌کنید که در قسمت
Current Connected Wireless Clients number is
آدرس مک دستگاه‌هایی که به صورت وایرلس به مودم شما وصل هستند لیست شده‌اند. آدرس مک (MAC) یک آدرس اختصاصی برای هر دستگاهی است که به اینترنت وصل می‌شود و معمولا غیر قابل تغییر است. به عنوان مثال ممکن است ببینید که سه دستگاه به مودم وایرلس وصل شده اند. اگر شما به همان تعداد دستگاه (لپ تاپ، گوشی، تبلت، تلویزیون، ریسیور و …) دارید که به مودم وصل هستند پس کسی به صورت غیر مجاز از وایفای شما استفاده نمی‌کند. برای اطمینان، می‌توانید وایفای تمام دستگاه‌ها را خاموش نمایید (البته غیر از سیستمی که در حال کار با آن هستید. البته اگر با وایفای به مودم وصل شده‌اید نه با کابل) و دکمه Refresh را بزنید. در این صورت لیست فقط باید شامل دستگاهی باشد که در حال کار با آن هستید. اگر هم با کابل به مودم وایفای خود وصل شده باشید، لیست باید خالی شود. اگر لیست خالی نشد، آدرس مکی که در لیست وجود دارد همانی است که به صورت غیر مجاز از وایفای شما استفاده می‌کند.

توجه: گوشی‌های تلفن همراه قدیمی، کنسول‌های بازی، دوربین‌های مجهز به وایفای و سایر دستگاه‌های استفاده کننده از اینترنت، ممکن است در لیست مک آدرس قرار بگیرند. اگر می‌خواهید بدانید که هر آدرس مک مربوط به چه دستگاهی است، می‌توانید از وب‌سایت‌هایی مانند macvendors.com که به همین منظور طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

 

نحوه مسدود کردن دزد وایفای

تغییر نام و رمز وایفای

اولین مرحله برای بالا بردن امنیت وایفای خود، تغییر رمز و تعیین یک رمز قوی برای برای شبکه بی‌سیم است. تغییر رمز وایفای و استفاده از رمزهای طولانی و پیچیده می‌تواند در امنیت وایفای شما تاثیر زیادی داشته باشد. اگر هنوز از نام کاربری و رمز عبور پیش فرض مودم استفاده می‌کنید، آن را هم به یک پسورد قوی تغییر دهید. برای ایجاد یا تغییر رمز عبور وایفای، باید در تنظیمات مودم و بخش بی‌سیم به دنبال گزینه‌ای تحت عنوان pre-shared key باشید. البته دقت داشته باشید که با تغییر کلمه عبور شبکه بی‌سیم، تمام دستگاه‌های فعلی (از جمله آنهایی که به صورت غیرمجاز متصل شده‌اند) اتصال خود را از دست خواهند داد و باید با وارد کردن پسورد جدید دوباره اقدام به برقراری ارتباط کنید.

سعی کنید رمزی شامل فاصله، حروف، اعداد و کاراکترهای ویژه برای وایفای خود تعیین کنید. مثال: 258!asdlkj%147963it$%

مخفی کردن نام وایفای

اقدام تکمیلی دیگر، مخفی کردن نام وایفای است. برای این کار در منوی Wireless قسمت Broadcast SSID را روی No قرار دهید. در این صورت، دستگاه‌ها، وایفای شما را نشان نمی‌دهند و باید به صورت دستی نام آن را وارد کنید. برای این کار در قسمت تشخیص و نمایش نام شبکه‌های وایفای، باید Other Networks یا “شبکه‌های دیگر” را بزنید و نام وایفای خود را به دقت وارد نمایید و سپس رمز خود را بدهید. یکی از موارد دیگری که باید انجام دهید این است که WPS مودم خود را به حالت NO قرار دهید تا دیگر کسی نتواند از این طریق مودم شما را هک کند. با این روش‌ها می‌توانید اطمینان داشته باشید که حداقل افراد عادی که دانش زیادی در زمینه آی تی ندارند نمی‌توانند به مودم شما دسترسی داشته باشند و در ضمن آن کار را برای هکرها هم بسیار سخت کرده اید.

حذف دستگاه‌های غیر مجاز را از شبکه وایفای

بعد از این که آدرس مک استفاده کننده غیر مجاز را پیدا کردیم تنظیمات مودم را باید به این صورت تغییر دهید که آدرس مک مورد نظر را در قسمت wireless Mac Address filter نوشته و روی Save کلیک کنید. البته باز تکرار می‌کنیم این تنظیمات در مودم‌های مختلف فرق می‌کند، اما با کمی جستجو در تنظیمات مربوط به Wireless مودم می‌توانید این تنظیمات را پیدا کنید.

رمز WPA2 خود را تغییر داده و از یک پسورد قوی‌تر استفاده کنید. با این حال، بدون تغییر رمز عبور هم می‌توانید دستگاه‌های غیرمجاز را از شبکه حذف کرده و دسترسی آن ها را قطع کنید. در بسیاری از موارد این کار کافی خواهد بود اما باید باز هم حواستان به دستگاه‌های متصل به وایفای باشد تا دستگاه دیگری دوباره به شبکه وصل نشود.

نحوه تغییر رمز عبور را در بالا توضیح دادیم، اما برای مسدود کردن یک دستگاه و قطع دسترسی آن به وایفای باید ابتدا وارد تنظیمات مودم شده و سپس وارد بخشی تحت عنوان MAC filtering یا MAC filtering یا هر نام مشابه دیگری، شوید. در این بخش می توانید با وارد کردن آدرس مک یک دستگاه، آن را در لیست سیاه قرار داده و دسترسی‌اش به وایفای را قطع کنید. در ضمن، همان طور که در بالا هم اشاره شد، آدرس مک دستگاه‌های غیرمجاز را هم می‌توانید در لیست آدرس های مک در تنظیمات مودم مشاهده کنید. با اینکه این روش به صورت صد در صد نمی تواند مانع اتصال دستگاه‌های غیرمجاز شود و راه‌هایی برای جعل آدرس مک وجود دارد، اما با این حال در اغلب موارد دزد وایفای آنقدر حرفه ای نیست که از چنین روش‌هایی استفاده کند. اما در مجموع، پیشنهاد ما به شما استفاده از یک پسورد قوی است تا اینکه بخواهید از طریق مک آدرس دسترسی دزدهای وایفای را قطع کنید.

آموزش بلاک کردن آدرس ایمیل در جیمیل به صورت کاربردی و آسان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.