تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

چگونه در مرورگر گوگل ‌کروم از حالت دارک مود اجباری استفاده کنیم؟

حالت دارک مود در مرورگر گوگل‌کروم

مرورگر گوگل کروم در نسخه‌ی 78 خود قابلیت جذابی را ارائه می‌دهد که به صورت اجباری حالت دارک مود را در همه‌ی وب‌سایت‌ها فعال می‌کند. این مروگر جذاب و پرکاربرد از قبل هم قابلیت دارک مود را ارائه می‌داد اما فقط در وب‌سایت‌هایی می‌شد از این قابلیت استفاده کرد که از حالت دارک مود به صورت خودکار پشتیبانی می‌کردند. در صورتی که تقریبا بیشتر وب‌سایت‌ها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. در ادامه مطلب قصد داریم نحوه‌ی استفاده از قابلیت دارک مود به صورت اجباری را با شما مرور کنیم.

نکته‌ای که قبل از هرچیز نیاز به یادآوری آن است این است که قابلیت ارائه‌ شده در نسخه‌ی 78 گوگل ‌کروم مشکلات اساسی و جدی‌ای را در سیستم عامل کروم به وجود می‌آورد. پس در صورتی که از سیستم عامل کروم بهره می‌برید توصیه ما به شما این است که این قابلیت را فعال نکنید زیرا ممکن است مجبور شوید سیستم‌عامل خود را دوباره نصب کنید.

در قابلیت تازه‌ی ارائه شده در نسخه‌ی 78 گوگل کروم، دیگر نیازی نیست که وب‌سایت مورد نظر از حالت دارک مود پشتیبانی ‌کند یا خیر. گزینه‌ی جدید اضافه شده به گوگل‌ کروم یعنی “حالت تاریک اجباری برای همه وب‌سایت‌ها” همان‌طور که از عبارتش پیداست تمام وب‌سایت‌های با تم روشن را به حالت دارک مود درمی‌آورد.

نکته‌ی قابل ذکر دیگر راجع به این قابلیت این است که تنها با فعال کردن آن حالت دارک مود در مرورگر کروم فعال نمی‌شود و نیاز است تا حالت دارک مود را در کل سیستم‌عامل خود نیز فعال کنید. برای نمونه در ویندوز 10 باید با مراجعه به قسمت تنظیمات و سپس بخش شخصی‌سازی با انتخاب گزینه‌ی رنگ‌ها روی گزینه‌ی دارک کلیک کنید، درست مانند تصویری که در زیر مشاهده می‌کنید.

digiro 4610 1 600x339 1 300x170 - چگونه در مرورگر گوگل ‌کروم از حالت دارک مود اجباری استفاده کنیم؟

فعال کردن دارک‌ مود اجباری برای همه‌ی وب‌سایت‌ها

این قابلیت در نسخه‌ی 78 مرورگر گوگل کروم به عنوان یک پرچم یا فلگ (Flag) فعال می‌شود. باید توجه داشته باشید که فلگ‌ها به صورت کلی آزمایشی ارائه می‌شوند و با گذر زمان امکان حذف آن‌ها وجود دارد، همچنین ممکن است به عنوان گزینه‌ای مستقل و تکامل یافته وارد صفحه‌ی تنظیمات برنامه‌ی مورد نظر نیز شوند.

به منظور پیدا کردن قابلیت دارک مود در گوگل‌ کروم در نوار جستجوی این نرم‌افزار عبارت chrome://flags را بنویسید و سپس دکمه‌ی اینتر را فشار دهید. صفحه‌ای برای شما نمایش داده می‌شود که باید در کادری که بالای صفحه قرار دارد مطابق با تصویر زیر عبارت Dark Mode را جستجو کنید و اولین گزینه‌ای که نتیجه‌ی این جستجو نشان می‌دهد این قابلیت را برای شما ارائه خواهد داد.

digiro 4554 600x339 1 300x170 - چگونه در مرورگر گوگل ‌کروم از حالت دارک مود اجباری استفاده کنیم؟

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، روبه‌روی عبارت Force Dark Mode for Web Contents روی کادر مشخص شده کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Enabled را از بین گزینه‌های نمایش داده شده در داخل کادر انتخاب کنید.

digiro 4559 600x339 1 300x170 - چگونه در مرورگر گوگل ‌کروم از حالت دارک مود اجباری استفاده کنیم؟

در این مرحله نیاز است تا برای راه‌اندازی مجدد نرم‌افزار گوگل کروم روی گزینه‌ی Relaunch کلیک کنید. به این ترتیب تمام صفحات باز برنامه کروم بسته می‌شود و نرم‌افزار دوباره راه اندازی می‌شود.

digiro 4608 600x339 1 300x170 - چگونه در مرورگر گوگل ‌کروم از حالت دارک مود اجباری استفاده کنیم؟

با به پایان رسیدن مراحل بالا، قابلیت دارک مود اجباری وب‌سایت‌ها روی مرورگر گوگل کروم شما فعال خواهد شد. در صورتی که بخواهید مرورگر را به حالت سابق برگردانید، مراحل طی شده را به عقب برگردید و گزینه‌ی Default را در کادر روبه‌روی عبارت Force Dark Mode for Web Contents انتخاب کنید و مرورگر را دوباره راه‌اندازی کنید. همچنین در صورت تمایل قادر خواهید بود از گزینه‌های دیگری که روبه‌روی عبارت Force Dark Mode for Web Contents وجود دارند نیز استفاده کنید و شاهد نتایج متفاوتی در صفحات وبی که باز می‌کنید باشید.

همچنین بخوانید:

آشنایی با حالت وب‌گردی خصوصی مرورگر گوگل کروم در جهت افزایش امنیت حریم خصوصی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.