تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

چگونه در ویندوز به زدن نیم فاصله بپردازیم؟

آموزش زدن نیم فاصله در ویندوز

نیم فاصله زدن در ویندوز و ورد – اگر از کاربران کامپیوترهای ویندوزی باشید و سروکارتان با تایپ کردن باشد، بعید است که اصطلاح نیم‌فاصله به گوشتان نخورده باشد. در تایپ فارسی نیاز است تا برخی کلمات با زدن نیم‌فاصله نوشته شوند. چرا که برخی از حروف فارسی وقتی در تایپ کنار یکدیگر قرار می‌گیرند فاصله‌ای بین آن‌ها بوجود نمی‌آیند و بهم می‌چسبند که از نظر نگارشی درست نیست.

برای مثال می‌توان به کلمه‌ی بچه‌ها اشاره کرد که اگر بدون نیم‌فاصله نوشته شود یا دو حرف “ه” به هم می‌چسبند یا ها از کلمه‌ی بچه با فاصله نوشته می‌شود. به همین منظور نیاز است تا در این موارد برای رعایت اصول نگارشی از نیم‌فاصه استفاده شود.

از نیم‌فاصله با عبارات دیگری چون فاصله‌ی جامد، فاصله‌ی مجازی یا فاصله‌ی صفر نیز یاد می‌شود و در استاندارد کدگذاری Unicode با کد U+200C شناسایی می‌شود. در سیستم‌عامل ویندوز برای زدن نیم‌فاصله می‌توان از کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+2 استفاده کرد. اما شاید گرفتن سه کلید همزمان کار آسانی برای کاربر نباشد، به خصوص اگر قصد تایپ متنی طولانی به فارسی را داشته باشد.

برای زدن نیم‌فاصله در سیستم‌عامل ویندوز اما راه‌ها و روش‌های دیگری نیز وجود دارد که ما قصد داریم در ادامه‌ی این مطلب به همراه شما عزیزان به مرور آن‌ها بپردازیم.

نیم‌فاصله در نرم‌افزار Word

برای تایپ نیم فاصله در برنامه ورد پس از اعمال تنظیماتی می‌توان از کلیدهای ترکیبی Space+Ctrl استفاده کرد. بدین منظور کافیست:

  • برنامه ورد را باز کرده و به مسیر options > customize Ribbon > customize > categories > all commands > ResetChar مراجعه نمایید.

 

F99D4B1A 51A8 4520 B3B6 0FC3CB3FB841 e1588236258345 300x164 - چگونه در ویندوز به زدن نیم فاصله بپردازیم؟

 

  • کلیه کلیدهای ترکیبی تعریف شده در پنجره Current Keys را انتخاب کرده و سپس بر روی دکمه Remove کلیک کنید. سپس پنجره را ببندید.
  • از طریق نوار ابزار برنامه به مسیر Insert > Symbols مراجعه نموده و روی گزینه more Symbols کلیک کنید. سپس با کلیک روی منوی کشویی Font، فونت فارسی مورد استفاده جهت تایپ را انتخاب کنید.
  • جهت یافتن نیم فاصله، عبارت 200C را در فیلد Character code تایپ نمایید.
  • اکنون بر روی دکمه shortcut key کلیک کرده و در فیلد تعبیه شده تحت‌عنوان “press new shortcut key” کلیدهای Ctrl+Space را فشار دهید. سپس جهت اعمال تنظیمات بر روی دکمه Assign کلیک نمایید.

 

862BA5BB 5D0F 492F 8A56 23E5FDC74B4E e1588236296539 300x137 - چگونه در ویندوز به زدن نیم فاصله بپردازیم؟

 

  • اکنون با مراجعه به پنجره Symbols و تب Special Characters از عدم تخصیص کلیدهای ترکیبی Ctrl+Space به سایر کاراکترها اطمینان حاصل نموده و در صورت تخصیص این میان‌بر آن‌را حذف کنید. اکنون با فشردن کلیدهای ترکیبی فوق در فونت موردنظر، نیم فاصله درج خواهد شد.

استفاده از کیبورد استاندارد فارسی

کارآیی روش فوق صرفا محدود به برنامه ورد بوده و این راهکار هنگام تایپ نیم فاصله در مرورگر وب یا سایر نرم‌افزارها کارآمد نیست. سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 و 10 مجهز به 2 قالب Persian و Persian standard برای زبان فارسی هستند که در مدل استاندارد، 3 کلید ترکیبی شامل Ctrl+Shift+2 ،Shift+B و Shift+Space جهت تایپ نیم فاصله تعریف شده است. اکنون بایستی با مراجعه به بخش تنظیمات زبان در Control Panel، کیبورد استاندارد را به‌عنوان قالب پیش‌فرض تعیین نموده و قالب قدیمی را حذف نمایید.

 

164C01FF D2E4 4F89 A804 E65CE1718D73 288x300 - چگونه در ویندوز به زدن نیم فاصله بپردازیم؟

 

چنان‌چه کاربر سیستم‌عامل‌های قدیمی‌تر مایکروسافت نظیر ویندوز 7 یا ورژن‌های قدیمی‌تر از آن هستید؛ در این‌صورت می‌توانید برنامه Standard Persian Keyboard را دانلود نموده و بر روی ویندوز نصب کنید.

اختصاص دادن یک دکمه‌ی بلا استفاده به نیم‌فاصله یا اصلاح قالب صفحه‌کلید

بدین منظور ابتدا برنامه Microsoft Keyboard Layout Creator را دانلود نموده و آن‌را بر روی ویندوز خود نصب کنید. سپس با کلیک روی تب File، گزینه Load existing keyboard را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده، صفحه‌کلید موردنظر (Persian standard) جهت ویرایش را انتخاب کرده و سپس روی دکمه OK کلیک کنید.

 

787CE974 824F 4A0C 8659 7FB59FE0061D 225x300 - چگونه در ویندوز به زدن نیم فاصله بپردازیم؟

 

بدین‌ترتیب تصویر کیبورد مقابل دیدگان شما نمایان می‌شود. برای یافتن نیم فاصله، کد U+200C را وارد نموده و سپس یکی از دکمه‌های بلااستفاده صفحه‌کلید (مثلا مطابق شکل فوق) را به نیم فاصله اختصاص دهید. نهایتا با مراجعه به تب Project و انتخاب گزینه Build DLL از صفحه‌کلید سفارشی خود خروجی قابل نصب تهیه نمایید. اکنون فایل خروجی بر روی کلیه ورژن‌های ویندوز قابل استفاده خواهد بود.

همچنین بخوانید وبیشتر بدانید:

 

آموزش تایپ سریع در گوشی اندرویدی با روش‌های ساده و کاربردی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.