تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟

تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10

ویندوز 10 – شرکت مایکروسافت در آخرین سیستم‌عامل ارائه شده‌ی خود، روش‌های مختلفی را برای تقسیم کردن صفحه نمایش در ویندوز 10 در اختیار کاربران خود قرار داده است. با استفاده از این روش‌ها و تقسیم بندی صفحه نمایش، کاربر قادر خواهد بود تا به راحتی چند کار را به صورت همزمان انجام دهد و نرم‌افزارهای مختلف را همزمان اجرا و مدیریت کند.

باید این نکته را عنوان کرد که استفاده از این ویژگی با وضوح بالا در اختیار کاربران ویندوز 10 می‌باشد، همچنین این قابلیت از چند مانیتور نیز پشتیبانی بهتری نسبت به سیستم‌عامل‌های گذشته‌ی مایکروسافت به عمل می‌آورد.

در ادامه‌ی این مطلب همراه شما عزیزان نحوه‌ی تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10 را مرور خواهیم کرد. البته باید توجه داشته باشید که این مطلب در مورد نسخه‌ی کامل ویندوز 10 که بر روی کامپیوترهای شخصی اجرا می‌شود، کارایی دارد.

تقسیم صفحه‌نمایش با استفاده از Snap Assist

Snap Assist در ویندوز 10 در واقع قابلیتی مهم و ضروری محسوب می‌شود که با استفاده از آن می‌توان به تقسیم کردن صفحه‌ی نمایش در این سیستم‌عامل پرداخت. برای انجام این منظور باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • پنجره موردنظر خود را گرفته و سپس آن را به سمت لبه‌ نمایشگر بکشید.

 

windows 10 snap assist 2 720x720 1 300x169 - چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟

 

 • در ادامه می‌بینید که کادری نیمه شفاف ایجاد شده و محل قرارگیری پنجره موردنظر را به شما نشان می‌دهد. اگر از نتیجه کار راضی هستید، آنگاه می‌توانید پنجره را رها کرده تا در محل جدید خود قرار گیرد. البته می‌توانید با فشردن کلید ویندوز و کلید جهت‌نمای راست یا چپ نیز، آخرین پنجره انتخاب شده را به یک طرف نمایشگر انتقال دهید.
 • اگر چندین برنامه و یا پنجره را باز کرده باشید، آنگاه در هنگام انتقال یکی از آن‌ها به لبه نمایشگر‌، می‌بینید که در نیمه بعدی، گزینه‌هایی جهت قرارگیری به شما نمایش داده شده و باید از میان آن‌ها به انتخاب بپردازید. بر روی گزینه مدنظر خود کلیک کنید تا به‌صورت خودکار در نیمه خالی صفحه‌نمایش قرار گیرد.

 

چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم

 

windows 10 side by side split resized 720x720 1 300x169 - چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟

 

پس از قرارگیری پنجره‌ها می‌توانید با کشیدن جدا کننده بین آن‌ها، به‌سادگی اندازه آن‌ها را تغییر دهید. البته در اینجا محدودیتی در رابطه با باریک بودن پنجره‌ها وجود دارد. در واقع این ویژگی باعث می‌شود تا پنجره‌ای بیش از حد کوچک نشده و در نتیجه بتوانند کارایی خود را حفظ کنند.

کار با بیش از دو پنجره

اگر از نمایشگری بزرگ و یا وضوحی بالا برخوردار هستید، آنگاه می‌توانید از فضای صفحه‌نمایش خود جهت مدیریت چندین پنجره استفاده کنید. قابلیت Corner Snap به شما این امکان را می‌دهد تا چهار پنجره را در یک نمایشگر جای دهید. به منظور استفاده از این ویژگی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • پنجره موردنظر خود را به یکی از گوشه‌ها بکشید. البته می‌توانید “کلید ویندوز + کلید جهت‌نمای راست یا چپ” را فشار داده و سپس یکی از “کلیدهای جهت‌ بالا یا پایین” را نیز فشار دهید.

 

windows 10 four screen split display first step 720x720 1 300x169 - چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟

 

 • حال باید اقدامی مشابه را نیز در همان طرف، و بر روی پنجره‌ای دیگر انجام دهید. بدین ترتیب در یک طرف صفحه‌نمایش، دو پنجره خواهید داشت. در واقع با این روش، ویژگی Corner Snap را فعال کرده‌اید و بدین ترتیب می‌توانید فضای خالی باقی مانده را با یک الی دو پنجره دیگر، پوشش دهید.

 

windows 10 four screen split display second step 2 720x720 1 300x169 - چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟

 

 • اگر بخواهید که یک آرایش 4 پنجره‌ای را ترتیب دهید، آنگاه باید پنجره سوم را به یکی از گوشه‌ها کشیده و سپس در Snap Assist، پنجره یا اپلیکیشن چهارم را نیز انتخاب کنید.

غیرفعال کردن Snap Assist

اگر بنا به دلایلی Snap Assist مزاحم کار شما می‌شود، می‌توانید آن را به‌سادگی غیرفعال کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 • واژه “Settings” را در کادر جست‌و‌جوی ویندوز وارد کرده و سپس نتیجه درست را انتخاب کنید.
 • آیکون “System” را انتخاب کرده و سپس در منوی سمت چپ، بر روی گزینه “Multitasking” کلیک کنید.

 

snap 3 768x768 1 300x223 - چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟

 

در اینجا امکان فعال و یا غیرفعال کردن چندین گزینه را خواهید داشت که یکی از آن‌ها، “When I snap a window, show what I can snap next to it” بوده و جهت غیرفعال کردن Snap Assist کاربرد دارد. سایر گزینه‌های دیگر شامل موارد زیر می‌شوند:

 • When I snap a window, automatically size it to fill available space: در هنگام چفت کردن یک پنجره، به‌صورت خودکار اندازه آن را تغییر بده تا فضای موجود را پر کند.
 • When I resize a snapped window, simultaneously resize any adjacent snapped window: در هنگام تغییر اندازه یک پنجره چفت شده، به‌صورت همزمان اندازه سایر پنجره‌های چفت شده دیگر را نیز تغییر بده.

همچنین بخوانید و بیشتر بدانید:

نصب و استفاده از ICloud در ویندوز 10 چگونه انجام می‌شود؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. […] چگونه صفحه نمایش را در ویندوز 10 تقسیم کنیم؟ […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.