تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

چگونه فایل‌های تکراری را در سیستم‌عامل ویندوز شناسایی و پاک کنیم؟

فایل‌های تکراری در سیستم‌عامل

شناسایی و پاک کردن فایل‌های تکراری در ویندوز از طریق نرم‌افزار‌های متعددی که در این زمینه وجود دارند امکان پذیر است. این فایل‌ها ممکن است فضای زیادی را در کامپیوتر ما به خود اختصاص داده باشند که شناسایی آن‌ها با استفاده از برنامه‌های متعددی که در این زمینه وجود دارد کار سختی نیست.

فایل‌های تکراری معمولا در اثر اشتباه در کپی و جای‌گذاری کردن فایل یا پوشه‌ای شخصی به وجود می‌آیند و البته برخی از آن‌ها در پوشه‌های سیستمی و مربوط به عملکرد پایه‌ای کامپیوتر هستند. باید به این نکته توجه داشت که برخی از نرم‌افزارهای شناسایی فایل‌های تکراری، یکسری از فایل‌های سیستمی را نیز به اشتباه تکراری تشخیص می‌دهند که در صورت پاک کردن آن‌ها ممکن است سیستم‌عامل شما در اجرا با مشکل مواجه شود. پس باید در زمان پاک کردن فایل‌های تکراری شناسایی شده نهایت دقت را به کار ببریم.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به همراه شما با برخی از برنامه‌های شناسایی و حذف فایل‌های تکراری و نحوه‌ی عملکردشان آشنا شویم.

نرم‌افزار کاربردی و حرفه‌ای Duplicate Cleaner Pro

نرم‌افزار مورد بحث از بهترین گزینه‌های شناسایی و حذف فایل‌های تکراری در سیستم‌عامل ویندوز است. نرم ‌افزار Duplicate Cleaner Pro مطابق با تصویر زیر، محیط کاربری آسان و جذابی دارد و شما قادر خواهید بود پس از دانلود و نصب این برنامه، با اجرای آن روی سیستم‌عامل ویندوز خود به آسانی و سرعت فایل‌های تکراری خود را از طریق آن شناسایی و حذف کنید. البته باید این نکته را یادآور شویم که این نرم‌افزار رایگان نبود و شما فقط امکان استفاده از دوره‌ی رایگان و آزمایشی آن را خواهید داشت.

نرم‌افزار کاربردی و آسان Auslogics Duplicate File Finder

با استفاده از این نرم‌افزار کاربردی به راحتی قادر خواهید بود فایل‌های تکراری را شناسایی و حذف کنید، چرا که محیط ساده و روان این اپلیکیشن با رابط کاربری ساده، مراحل پیدا و حذف کردن فایل‌ها تکراری را انجام می‌دهد. البته این نرم‌افزار متهم به ارائه‌ی فایل‌ها و نرم‌افزارهای دیگر در کنار نرم‌‌افزار اصلی نیز بود که مدتی است دیگر این رویه انجام نمی‌شود ولی ممکن است در زمان نصب این نرم‌افزار، نرم‌افزار دیگر این شرکت با نام Driver Updater برای نصب به شما پیشنهاد شود که می‌توانید مانع نصب آن روی کامپیوتر خود شوید.

راه‌انداز این برنامه به سادگی و به صورت خودکار از محل‌های مدنظر کاربر، فایل‌های تکراری را شناسایی و حذف می‌کند. البته این برنامه قابلیت اسکن درایوهای سیستمی را به صورت پیش‌فرض ارائه نمی‌دهد و کاربر قادر خواهد با شخصی‌سازی فرآیند اسکن، شناسایی فایل‌های تکراری را در درایوهای مورد نظر خود انجام دهد. همچنین در این نرم‌افزار می‌توانید با انتخاب فرمت فایل مورد نظر خود فرآیند اسکن را انجام دهید، این اپلیکیشن به صورت خودکار و پیش‌فرض تمامی فرمت‌های صوتی و تصویری را به همراه آرشیوها و نرم‌افزارها اسکن می‌کند. همچنین شما قادر خواهید از بخش جستجوی فایل، فایل‌های اسکن شده را از نظر کاراکتر یا نام فیلتر کنید.

با شناسایی فایل‌های تکراری توسط اپلیکیشن شما قادر خواهید بود آن‌ها را حذف کنید و یا اطلاعات دیگری مانند محتوا و مشخصات دیگر آن‌ها را ملاحظه فرمایید. همچنین گزینه‌ی فیلتر برای دسته‌بندی فایل‌ها از لحاظ تاریخ، فرمت و ابعاد آن‌ها در اختیار شما قرار دارد. در آخرین قدم نیاز است تا با انتخاب فایل‌هایی که قصد حذف کردن آن را دارید روی گزینه‌ی Delete Selected Files کلیک کرده و آن‌ها را سطل زباله کامپیوتر خود بفرستید.

نرم‌افزار کاربردی و محبوب CCleaner

این نرم‌افزار از محبوبیت و مقبولیت بالایی در بین کاربران سیستم‌عامل ویندوز برخوردار است و کارایی اصلی آن شناسایی و حذف فایل‌های بیهوده‌ای است که فضای کامپیوتر شما را اشغال کرده‌اند. این نرم‌افزار کاربرد‌های مختلفی دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به شناسایی و حذف فایل‌های تکراری اشاره کرد. به منظور استفاده از این قابلیت در CCleaner، باید از منوی Tools این برنامه‌ی گزینه‌ی Duplicate Finder را انتخاب کنید و سپس با انتخاب گزینه‌ی Add در بخش اسکن، می‌توانید پوشه‌ی مورد نظر خود را برای اسکن فایل‌های موجود در آن انتخاب کنید، همچنین گزینه‌ی Include files and subfolders را در هنگام اضافه کردن پوشه انتخاب کنید. این نرم‌افزار بدون در نظر گرفتن فایل‌های سیستمی و مخفی درایو C کامپیوتر شما را اسکن می‌کند.

CCleaner پس از پیدا کردن فایل‌های تکراری این امکان را به شما می‌دهد تا با انتخاب فایل‌های مورد نظر خود آن‌ها را حذف کنید. همچنین امکان خروجی گرفتن از لیست فایل‌های تکراری در این نرم‌افزار برای شما وجود دارد و علاوه بر این قادر خواهید بود با کلیک راست روی هر فایل و انتخاب گزینه‌ی Open containing folder فایل مورد نظر را در فولدر اصلی مشاهده کنید.

نرم‌افزار کاربردی و جذاب SearchMyFiles

این نرم‌افزار با ساختاری حرفه‌ای و جذاب، گزینه‌های متعدد و پیشرفته‌تری برای پیدا کردن فایل‌های تکراری به کاربران خود ارائه می‌دهد. این نرم‌افزار که به صورت پرتابل و بدون احتیاج به نصب ارائه می‌شود، امکان شخصی‌سازی انواع فیلترها را برای شناسایی فایل‌های تکراری به کاربر می‌دهد. همچنین شرکت ارائه دهنده‌ی این نرم‌افزار ابزارهای رایگان زیاد دیگری را برای استفاده کاربران خود ارائه می‌دهد که هیچ‌وقت شامل فایل‌ها و نرم‌افزارهای اضافی نیستند.

پس از اجرای SearchMyFiles از قسمت Search Mode گزینه‌ی Duplicate Search را انتخاب کنید و فولدر پیش‌فرض جست‌وجو را با کلیک روی گزینه‌ی Browse تعیین کنید. برای فیلتر کردن جست‌وجو گزینه‌های متعددی در اختیار شما قرار داردکه می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در مرحله‌ی بعدی و پس از انتخاب فیلتر‌های مورد نظر روی Start Search کلیک کنید. در این مرحله امکان مشاهده‌ی فایل‌ها به صورت دسته‌بندی شده برای شما فراهم است و شما می‌توانید با انتخاب فایل مورد نظر آن را از کامپیوتر خود پاک کنید.

در پایان این مطلب باید به این نکته اشاره کرد که برخی منابع از نرم‌افزاری با نام dupeGuru برای شناسایی و حذف فایل‌های تکراری یاد می‌کنند که این ابزار دیگر در سیستم‌عامل ویندوز کاربرد ندارد و همچنین باگ‌های زیادی در زمان استفاده از آن گزارش شده است. از این رو به هیچ‌وجه پیشنهاد استفاده از این نرم‌افزار را به شما عزیزان نمی‌دهیم.

همچنین بخوانید و بیشتر بدانید:

آموزش راه‌‌های دانلود از گوگل‌پلی با استفاده از کامپیوتر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.