تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

چگونه مشکل اتصال بلوتوث در مک را حل کنیم؟

حل مشکل اتصال بلوتوث در مک

استفاده از بلوتوث با اینکه مدت زمان زیادی از عمر آن می‌گذرد هنوز هم بین کاربران تکنولوژی رواج زیادی دارد. از مزیت‌های این فناوری قدیمی می‌توان به یک‌پارچگی آن با دیگر فناوری‌های روز اشاره کرد. بلوتوث به نحوی همیشه در دسترس و کاربردی بوده که تا زمان قطع شدن و عدم کارکرد، شاید کاربر متوجه بروز مشکل در آن نشود. مشکل قطع شدن بلوتوث در اکثر اوقات به راحتی مرتفع می‌شود، اما در برخی موارد هم نیاز به صرف زمان و تخصص بیشتری است. در کامپیوترهای مک نیز قطع شدن بلوتوث گاها به سادگی رفع نمی‌شود، در این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان راه‌های حل مشکل قطع شدن و اتصال بلوتوث در این کامپیوترها را مرور کنیم.

 • بازنشانی مجدد مک

قطعا اولین راهکاری که برای اکثر مشکلات در مک و سیستم‌های عامل دیگر پیشنهاد می‌شود، بازنشانی کامپیوتر است. این کار به دلایل گوناگون پیشنهاد می‌شود و اغلب نتایج اثربخشی هم دارد. درواقع بازنشانی کامپیوتر، مشکلات متعددی را برطرف می‌کند و بلوتوث هم جزو آن‌ها خواهد بود.

برای بازنشانی مک از منوی Apple و سپس Restart اقدام کنید. در اغلب موارد با بازنشانی، مشکل شما رفع خواهد شد. خصوصا زمان‌هایی که ماژول بلوتوث پاسخگویی مناسب ندارد و پیام هشدار مرتبطی هم دریافت نمی‌کنید، یک بار ریستارت کردن کامپیوتر، مفید خواهد بود. اپل هم پیشنهاد می‌دهد که دستگاه‌های USB را قطع کنید که شاید تاحدی کارساز باشد.

 • بررسی تنظیمات دستگاه‌های بلوتوثی

دستگاه‌های بلوتوثی برای ارتباط با مک باید روشن بوده و مقدار مشخصی شارژ داشته باشند. در نگاه اول چنین پیش‌نیازهایی ساده به‌نظر می‌رسد، اما به‌هرحال بررسی کردن آن‌ها پیش از مرور کردن صفحه‌ها راهکار و آموزش آنلاین، خالی از لطف نیست. به‌علاوه، از اتصال صحیح دستگاه و جفت شدن (Pair) آن هم مطمئن شوید.

اگر قصد اتصال اسپیکر بلوتوثی یا هر دستگاه صوتی دیگر به کامپیوتر مک دارید و پس از جفت کردن دستگاه‌ها، باز هم صدایی دریافت نمی‌کنید، شاید مشکل از انتخاب دستگاه پیش‌فرض پخش صدا باشد. برای بررسی این مشکل وارد مسیر System Preferences > Sound > Output شوید و دستگاه جدید جفت‌شده را به‌عنوان دستگاه اصلی پخش صدا انتخاب کنید.

تنظیمات بالای برای اتصال هدست‌ها و میکروفون‌های بلوتوثی هم کاربرد دارد. برای اطمینان از عملکرد آن‌ها باید در همان مسیر بالا وارد تب Input شوید و دستگاه بلوتوثی را به‌عنوان ورودی اصلی صدا انتخاب کنید. تنظیمات ورودی و خروجی با دستگاه‌های بلوتوثی، در مک ذخیره می‌شوند. درنتیجه در اتصال‌های بعدی نیازی به طی کردن مجدد مسیر نیست.

برای انتخاب دستگاه‌های صوتی به جز آدرس یالا می‌توانید از دکمه‌ی Volume در مک نیز استفاده کنید. با کلیک کردن روی دکمه‌ی مذکور، دستگاه‌های صوتی متصل به کامپیوتر نمایان می‌شوند و می‌توان از بین آن‌ها، دستگاه بلوتوثی مدنظر را انتخاب کرد. مجددا اگر گزینه‌ی دستگاه مدنظر را مشاهده نمی‌کنید، وارد مسیر System Preferences > Sound > Output بشوید و سپس گزینه‌ی Show volume in menue bar را انتخاب کنید.

 • جفت کردن مجدد دستگاه

اگر دستگاه بلوتوثی قبلا با مک جفت شده است و اکنون در پیدا کردن آن مشکل دارید، می‌توان این راهکار را امتحان کرد. ابتدا باید دستگاه را از فهرست دستگاه‌های جفت‌شده با سیستم حذف کرد. وارد مسیر System Preferences > Bluetooth شوید تا فهرستی از تمامی دستگاه‌های بلوتوثی جفت‌شده با مک مشاهده کنید. برای حذف هر دستگاه باید روی دکمه‌ی X کنار آن کلیک کرده و سپس پیام هشدار را با کلیک روی دکمه‌ی Remove تأیید کنید.

پس از حذف دستگاه از فهرست دستگاه‌های جفت‌شده با بلوتوث، باید مجددا آن را با مک جفت کنید. هر دستگاه بلوتوثی برای جفت شدن مجدد نیاز به انجام فرایندهای مخصوص به خود دارد. در اکثر آن‌ها با نگه داشتن یک دکمه و روشن شدن چراغ دستگاه و سپس وارد کردن یک شماره‌ی پیش‌فرض، فرایند جفت شدن انجام می‌شود.

چگونه مشکل اتصال بلوتوث در مک را حل کنیم؟

 • فعال‌سازی مجدد بلوتوث

به‌جای بارگذاری مجدد مک، می‌توانید بلوتوث را غیرفعال و فعال کنید. برای این‌ کار مسیر System Preferences > Bluetooth را دنبال کرده و روی Turn Off کلیک کنید. از همین مسیر یا آیکون موجود در منو می‌توانید بلوتوث را مجددا فعال کنید.

چگونه مشکل اتصال بلوتوث در مک را حل کنیم؟

 • تنظیم مجدد PRAM یا SMC

راهکارهای بالا همگی ساده و سریع بودند. ازطرفی همه‌ی مشکلات بلوتوث در مک به آسانی رفع نمی‌شود. راهکار کمی پیچیده‌تر در تنظیمات PRAM یا SMC مک وجود دارد که در اغلب موارد هم مشکل را حل می‌کند. البته SMC همیشه نسبت به PRAM یا NVRAM تأثیر کمتری روی اشکالات ارتباط با بلوتوث دارد. در مجموع تنظیم مجدد هردو بخش، خالی از لطف نیست. به‌هرحال شاید مشکل در اجرای یکی از بخش‌ها، موجب قطع شدن ارتباط بلوتوث شده باشد.

تنظیم مجدد PRAM و SMC معمولا در یک فرایند انجام شده و به همین دلیل در آموزش‌های متعدد، هر دو بخش درکنار هم پیشنهاد می‌شود. تنظیم مجدد بخش‌های مذکور در کامپیوترهای گوناگون مک با هم تفاوت دارد. در ادامه، مراحل تنظیم مجدد را برای هریک از دستگاه‌ها شرح می‌دهیم.

 • تنظیم مجدد SMC در مک‌بوک

مراحل زیر را برای تنظیم مجدد SMC در مدل‌های جدید مجهز به تراشه‌ی T2 انجام دهید (مدل‌های ۲۰۱۸ به بعد):

 1. کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. دکمه‌ی پاور را فشار دهید و برای ۱۰ ثانیه نگه دارید. بارگذاری مجدد انجام می‌شود.
 3. اگر مشکل رفع نشد، یک بار دیگر کامپیوتر را خاموش کنید.
 4. دکمه‌های Shift سمت راست، Option سمت چپ و Control سمت چپ را به مدت هفت ثانیه نگه دارید.
 5. هم‌زمان با نگه داشتن دکمه‌های بالا، دکمه‌ی پاور را فشار دهید و هفت ثانیه نگه دارید.
 6. همه‌ی دکمه‌ها را رها کنید و چند ثانیه منتظر بمانید.
 7. اکنون کامپیوتر را مجددا بارگذاری کنید.

برای مک‌بوک‌های مدل قدیمی‌تر از ۲۰۱۸ (با باتری غیرقابل تعویض)، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. دکمه‌های Shift و Control و Option را از سمت چپ نگه دارید. اکنون دکمه‌ی پاور را فشار دهید.
 3. همه‌ی دکمه‌ها را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 4. همه‌ی دکمه‌ها را رها کرده و مک‌بوک را روشن کنید.

برای مک‌بوک‌های قبل از سال ۲۰۱۵ (با باتری قابل تعویض)، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. باتری را خارج کنید.
 3. دکمه‌ی پاور را فشار دهید و پنج ثانیه نگه دارید.
 4. باتری را وارد کرده و کامپیوتر را روشن کنید.
 • تنظیم مجدد SMC در آی‌مک، مک‌‌مینی و مک‌پرو

برای تنظیم مجدد SMC در کامپیوترهای رومیزی مک مجهز به تراشه‌ی امنیتی T2 (مانند آی‌مک پرو)، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. دکمه‌ی پاور را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 3. دکمه‌ی پاور را رها کرده و کامپیوتر را مجددا بارگذاری کنید.
 4. اگر مشکل حل نشد، مجددا کامپیوتر را خاموش کنید.
 5. کابل منبع تغذیه را خارج کنید.
 6. ۱۵ ثانیه منتظر بمانید.
 7. کابل منبع تغذیه را متصل کنید و پنج ثانیه منتظر بمانید.
 8. کامپیوتر را روشن کنید.

برای تنظیم مجدد SMC در کامپیوترهای مک رومیزی قدیمی‌تر از مدل ۲۰۱۸، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. کابل منبع تغذیه را خارج کنید.
 3. ۱۵ ثانیه منتظر بمانید.
 4. کابل منبع تغذیه را متصل کنید و پنج ثانیه منتظر بمانید.
 5. کامپیوتر را روشن کنید.
 • تنظیم مجدد PRAM یا NVRAM در کامپیوترهای مک

برای تنظیم مجدد این پارامتر تفاوتی بین دستگاه‌های اپل وجود ندارد و مراحل زیر، هم برای تنظیم مجدد PRAM و هم NVRAM کاربرد دارند:

 1. کامپیوتر را خاموش کنید.
 2. دکمه‌ی پاور را فشار دهید.
 3. پیش از اینکه صفحه‌ی خاکستری نمایان شود، دکمه‌های Command و Option و P و R را به‌صورت هم‌زمان فشار دهید.
 4. دکمه‌ها را نگه دارید تا کامپیوتر مجددا بارگذاری شود و صدای بارگذاری را برای مرتبه‌ی دوم بشنوید (در کامپیوترهای مجهز به تراشه‌ی T2 باید دکمه‌ها را تا زمانی نگه دارید که لوگوی اپل برای دومین‌بار نمایان شده و سپس دیده نشود).
 5. دکمه‌ها را رها کنید.

پس از تنظیم PRAM قطعا برخی از تنظیمات مک به‌حالت پیش‌فرض باز می‌گردند که باید مجددا آن‌ها را پیکربندی کنید. تنظیماتی همچون زمان، حجم صدا و پیکربندی ماوس و کیبورد، نیاز به تنظیم مجدد پیدا می‌کنند.

 • پاک کردن برخی از فایل‌های PLIST

سیستم‌عامل مک، اطلاعات مرتبط با دستگاه‌های بلوتوث را در دو فایل در هارد درایو ذخیره می‌کند. یکی از آن‌ها مخصوص کاربر کنونی و دیگری به‌صورت مشترک با همه‌ی کاربران سیستم‌عامل ساخته می‌شود. پاک کردن فایل‌ها در بسیاری از مشکلات مرتبط با بلوتوث پیشنهاد می‌شود. با پاک شدن فایل‌‌ها، پس از بارگذاری مجدد مک، سیستم‌عامل آن‌ها را می‌سازد که حاوی تنظیمات جدید خواهند بود.

هر دو فایلی که برای نگه‌داری تنظیمات بلوتوث استفاده می‌شوند، از نوع PLIST هستند. این فایل‌ها در کل ساختار سیستم‌عامل برای نگه‌داری داده در فرمت XML استفاده می‌شوند. برای پاک کردن و ساخت مجدد فایل‌ها، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. سرویس Finder را اجرا و سپس از نوار منو روی Go > Go to Folder کلیک کنید.
 2. دستور /Library/Peferences را وارد کنید.
 3. به‌دنبال فایلی به‌نام com.apple.Bluetooth.plist بگردید و آن را به Trash منتقل کنید.
 4. مجددا به مسیر Go > Go to Folder بروید و دستور /Library/Preferences/ByHost/~ را وارد کنید.
 5. به‌دنبال فایلی بگردید که با عبارت com.apple.Bluetooth شروع شود و در ادامه پس از چند حرف و عدد، در انتهای فایل، عبارت plist. را ببینید. این فایل را هم به Trash منتقل کنید.
 6. همه‌ی دستگاه‌های USB را قطع کرده و کامپیوتر را خاموش کنید.
 7. دستگاه بلوتوثی خود را خاموش کرده و کامپیوتر مک را روشن کنید.
 8. مجددا بلوتوث را در دستگاه‌ها فعال کرده و برای جفت شدن و اتصال، اقدام کنید.
 • تنظیم مجدد ماژول بلوتوث

اگر هیچ‌یک از راهکارهای بالا، مشکل اتصال بلوتوثی را برطرف نکرد، شاید تنظیم مجدد ماژول بلوتوث به تنظیمات کارخانه، مفید واقع شود. با این کار، تمامی دستگاه‌های جفت‌شده از فهرست حذف می‌شوند. به‌هرحال از دست دادن دستگاه‌ها و جفت کردن مجدد، به حل مشکل ارتباطی می‌ارزد.

چگونه مشکل اتصال بلوتوث در مک را حل کنیم؟

اگر آیکون بلوتوث را در نوار منو نمی‌بینید، به آدرس System Preferences > Bluetooth بروید و گزینه‌ی Show Bluetooth in menu bar را فعال کنید. سپس دکمه‌های Shift و Option را نگه دارید و روی آیکون بلوتوث در نوار منو کلیک کنید. در منویی که باز می‌شود، مسیر Debug > Reset the Bluetooth module را دنبال کنید. پس از تنظیم مجدد، می‌توان دستگاه‌ها را جفت کرد. نکته‌ی کوچک در مرحله‌ی پایانی اینکه دستگاه‌ها را به‌ترتیب اولویت جفت کنید.

حتی با انجام تمامی مراحل بالا هنوز این احتمال وجود دارد که مشکل اتصال بلوتوث شما رفع نشود. در چنین مواقعی احتمالا یک مشکل سخت‌افزاری دارید و حتی شاید به نصب نسخه‌ی تازه‌ی macOS نیاز پیدا کنید. اگر مشکل سخت‌افزاری جدی بود و توانایی تعمیر نداشتید، می‌توانید از دانگل‌های USB موجود در بازار برای اتصال بلوتوثی استفاده کنید.

همچنین بخوانید وبیشتر بدانید:

آموزش کامل رفع مشکلات اتصال بلوتوث در ویندوز 10

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.