تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

آموزش گوگل پلی سرویس هر چیزی که لازم است بدانید

همه چیز راجع به گوگل پلی سرویس

آموزش گوگل پلی سرویس – سرویس های Google Play که به عنوان خدمات موبایل گوگل می‌شناسیم، یکی از مهمترین بخش های نرم افزاری گوشی های اندرویدی است و به طور پیش فرض بر روی گوشی های اندرویدی نصب شده است. بسیاری از برنامه های شما هر روز از سرویس های موبایل گوگل استفاده می کنند. بعضی از کاربران اطلاعات دقیقی از این بخش ندارند، حال آن که ممکن است بارها با این بخش رو به رو شده باشند. وقتی نوبت به بروزرسانی سرویس های Google Play می رسد، ممکن است برخی از افراد ندانند که چه کاری انجام دهند یا چرا باید آن را آپدیت کنند. در اینجا هر آنچه که لازم است تا در مورد سرویس های Google Play و آموزش گوگل پلی سرویس بدانید، گفته شده است.

گوگل پلی سرویس چیست؟

سرویس های گوگل پلی لایه ای از نرم افزار است که برنامه ها، سرویس های Google و Android شما را به هم متصل می کند. این برنامه همیشه در پس زمینه دستگاه اندروید شما اجرا می شود و مواردی مانند اعلانات را مدیریت می کند، هر زمان که برنامه ای موقعیت مکانی شما را بخواهد و موارد دیگری که در روزمره با آن سر و کار دارید. گوگل این سرویس را به بهترین نحو پیاده سازی کرده است، بنابراین هر توسعه دهنده برنامه می تواند از ابزارهای مشابه سایر توسعه دهندگان استفاده کند. این قسمت همچنین بخشی از Google Mobile Services یا GMS است.

سرویس های گوگل پلی اطلاعات حساس و مهم شما را از برنامه ها پنهان می کند و اساساً هر فعالیتی در پس زمینه‌ی گوشی را به دلیل بهره وری باتری مدیریت می کند. در واقع فقط به اپلیکیشن های فروشگاه گوگل پلی اجازه می دهد تا به API (عناصری که به برنامه‌نویسان کمک کرده و ارتباط ساده بین اپلیکیشن ‌های مختلف را ممکن می‌کنند) گوگل متصل شوند و به انجام بسیاری از کارها در پس زمینه کمک می کند. این مورد بسیار مهم است، زیرا شما نمی توانید که فقط فروشگاه Google Play را در دستگاه اندروید خود داشته باشید. برای مدیریت آن به خدمات Google Play نیز نیاز دارید.

بنابراین نه تنها داشتن سرویس های Google Play مهم است، بلکه بروزرسانی و آپدیت نگه داشتن آن هم اهمیت زیادی دارد.

رفع مشکل گوشی‌های هوآوی بدون اپلیکیشن‌های گوگل برای کاربران ایرانی

نحوه بروزرسانی گوگل پلی سرویس

در اکثر مواقع به طور خودکار و در پس زمینه بروزرسانی خدمات Google Play انجام می‌شود و در واقع به عنوان یک برنامه در فروشگاه Google Play موجود است. با کلیک روی اینجا می توانید آن را در فروشگاه گوگل پلی مشاهده کنید. بنابراین هر زمان که Play Store سایر برنامه ها را آپدیت می کند، سرویس های گوگل پلی یا سرویس های موبایل گوگل هم بروز خواهد شد.

روش سریع بروزرسانی

 • در گوشی، روی این لینک کلیک کنید تا وارد فروشگاه پلی استور شوید.
 • روی دکمه بروزرسانی (Update) در صفحه مربوط به خدمات گوگل پلی (Google Play Services) بزنید.
 • این روش ممکن است در هر گوشی هوشمندی کارساز نباشد.

روش رسمی بروزرسانی

 • به قسمت تنظیمات (Settings) گوشیتان بروید و روی تنظیمات برنامه ها و اعلان ها (Apps & notifications) ضربه بزنید. در بعضی از دستگاه ها ممکن است فقط برنامه ها (Apps) در منو وجود داشته باشد.
 • به سمت پایین بروید و روی Google Play services بزنید و سپس روی جزئیات برنامه (App Details) ضربه بزنید.
 • با زدن Update باید به راحتی بتوانید برنامه را از آنجا بروز کنید.
این روش در همه دستگاه ها کار نمی‌کند. اگر بروزرسانی را مشاهده نمی کنید، روش سریع بالا را امتحان کنید.

در برخی موارد دیده شده که برنامه به بروزرسانی یا آپدیت نیاز دارد، اما به دلایلی در فروشگاه گوگل پلی نشان داده نمی‌شود. گوگل در این مواقع، انجام دادن موارد زیر را توصیه می کند. 

پاک کردن حافظه پنهان و داده ها (Clear cache and data)

 • به قسمت تنظیمات (Settings) گوشیتان بروید و روی تنظیمات برنامه ها و اعلان ها (Apps & notifications) ضربه بزنید. همانطور که در بالا گفتیم، در بعضی از دستگاه ها ممکن است فقط برنامه ها (Apps) در منو وجود داشته باشد.
 • به سمت پایین بروید و روی Google Play services بزنید. باید گزینه های پاک کردن داده ها و حافظه پنهان (clear data and cache) را در آنجا ببینید. روی آنها بزنید.
 • این روند را برای فروشگاه Google Play هم تکرار کنید.

پس از انجام این مراحل باید بروزرسانی را ببینید، در غیر اینصورت یکی دو روز به آن فرصت دهید، شاید نسخه جدید هنوز برای شما منتشر نشده است. این بروزرسانی گوگل به صورت گسترده منتشر می‌شود و ممکن است تا همه به یکباره آن را دریافت نکنند.

نسخه های Google Play Services در وبسایت apkmirror

دانلود کردن فایل نصبی google play services

به دلایل مختلفی توصیه می کنیم که برنامه سرویس های Google Play را از این طریق نصب نکنید. با این حال ممکن است مجبور به انجام این کار شده باشید.

فایل نصبی APK را دانلود و نصب کنید

 • برای دانلود فایل APK سرویس های Google Play فقط یک وبسایت واقعاً خوب وجود دارد و آن APKMirror است. برای دیدن نسخه های سرویس های Google Play روی لینک کلیک کنید.
 • یکی از موارد مورد نیاز خود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. سپس در صفحه، نسخه مورد نیاز خود را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید. برای دانلود APK باید یک دکمه دانلود قرمز رنگ وجود داشته باشد.
 • پساز دانلود، فایل APK را نصب کنید.
باز هم اکیداً توصیه می کنیم از طریق فروشگاه Google Play به روزرسانی کنید و از این روش استفاده نکنید، مگر اینکه دقیقاً بدانید چه کاری انجام می دهید. بارگیری و نصب APK اشتباه باعث بروز انواع مشکلات می شود و دستگاه های مختلف نیز ممکن است نسخه های مختلفی از خدمات Google Play داشته باشند. قبل از انجام این کار تحقیق کنید.

غیر فعال کردن برنامه Google Play Services

آموزش گوگل پلی سرویس

نحوه غیر فعال کردن برنامه Google Play Services

این مورد کمی مشکل است، چون که غیر فعال کردن سرویس های موبایل گوگل در هر گوشی هوشمندی ممکن نیست. گاهی اوقات و در بعضی از گوشی ها، گزینه غیر فعال کردن برنامه خاکستری می شود و شما قادر به انجام این کارنیستید. من هم در گوشی خودم که گلکسی +S10 است نتوانستم برنامه را غیرفعال کنم. در هر صورت نحوه انجام این کار در زیر گفته شده است:

غیر فعال کردن Google Play Services

 • به قسمت تنظیمات (Settings) گوشیتان بروید و روی تنظیمات برنامه ها و اعلان ها (Apps & notifications) ضربه بزنید. همانطور که در بالا گفتیم، در بعضی از دستگاه ها ممکن است فقط برنامه ها (Apps) در منو وجود داشته باشد.
 • به سمت پایین بروید و روی Google Play services بزنید.
 • گزینه های غیرفعال کردن (Disable) و بستن اجباری برنامه (Force Close) باید در بالای صفحه باشد. اگر گزینه غیرفعال کردن خاکستری نیست، به راحتی روی آن بزنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که این کار ممکن است قسمت قابل توجهی از عملکرد دستگاه شما را از بین ببرد.

اگر گزینه غیر فعال کردن Google Play Services خاموش است، حداقل می توانید این سرویس را محدود کنید تا به کمتر مصرف شدن باتری گوشی کمک کنید.

 

محدود کردن سرویس های Google Play

 • به قسمت تنظیمات (Settings) گوشیتان بروید و روی تنظیمات برنامه ها و اعلان ها (Apps & notifications) ضربه بزنید. به سمت پایین بروید و روی Google Play services بزنید.
 • روی گزینه مجوزها ضربه بزنید.
 • مجوزهایی را که نمی خواهید سرویس های Play Services داشته باشد انتخاب کنید و گزینه Deny را انتخاب کنید.

با حذف مجوزها، از انجام بسیاری از کارهای خدمات Google Play در پس زمینه جلوگیری می کنید.

آموزش گوگل پلی سرویس

برطرف کردن مشکلات رایج سرویس های موبایل گوگل

این برنامه علاوه بر مفید بودن و کارایی بالا، مشکلات زیادی هم ممکن است ایجاد کند، به ویژه پس از بروزرسانی نرم افزاری گوشی و یا زمانی که خود گوگل پلی سرویس به بروزرسانی نیاز دارد. یک سری مسائل بالقوه وجود دارد ، اما خوشبختانه فقط چند راه حل ممکن است و انجام همه آنها بسیار آسان است. اگر Google Play services مشکلی ایجاد کند، در این قسمت بهترین و موثرترین روش های عیب یابی را بررسی کرده‌ایم:

قدم اول

 • گوشیتان را ریستارت کنید. گاهی اوقات خدمات Google Play کمی پس از مواردی مانند بروزرسانی نرم افزاری دستگاه دچار اختلالاتی می شود که با یک ریستارت ساده قابل رفع خواهد بود.
 • برای اطمینان از بروز بودن خدمات Google Play در فروشگاه Google Play، از آموزش بالا استفاده کنید. نسخه قدیمی برنامه ممکن است با چیزی در گوشی سازگار نباشد.

اگر این مراحل کارساز نبود:

 • به قسمت تنظیمات (Settings) گوشیتان بروید و روی تنظیمات برنامه ها و اعلان ها (Apps & notifications) ضربه بزنید. به سمت پایین بروید و روی Google Play services بزنید.
 • حافظه پنهان و داده ها (cache and data) را حذف کنید.
 • این روند را برای فروشگاه Google Play هم تکرار کنید.
 • گوشیتان را ریستارت کنید. بروزرسانی خدمات Play را دوباره بررسی کنید.

استفاده از منابع شخص ثالث

 • به قسمت تنظیمات (Settings) گوشیتان بروید و روی تنظیمات برنامه ها و اعلان ها (Apps & notifications) ضربه بزنید. به سمت پایین بروید و روی Google Play services بزنید.
 • شماره ورژنی را که دارید بررسی کنید.
 • از آموزش بالا برای بارگیری نسخه مشابه خدمات Google Play از منبع شخص ثالث (وبسایت APKMirror) استفاده کنید.

اگر هنوز هم مشکل دارید

 • دستگاهتان را فلش یا فکتوری ریست کنید. نوعی مشکل بین یک برنامه، سیستم عامل و Play Services وجود دارد. تنظیم مجدد کارخانه دستگاه و شروع به کار آن بسیار راحت تر، سریعتر و کارآمدتر است.
 • هنگام نصب مجدد برنامه ها، مراقب مشکلات باشید تا مطمئن شوید این مسئله دوباره تکرار نمی شود یا در صورت بروز حداقل بدانید که چه چیزی باعث آن شده است.

مشکلات مربوط به خدمات گوگل پلی معمولا رایج نیستند. با این حال به طور کلی علت بروز این مشکلات معمولاً مسئله ای بین سیستم عامل گوشی شما و نسخه Play Services است که شما دارید و یا مشکلی بین Play Services و برنامه ای که نصب کرده اید وجود دارد.

امیدوارم از آموزش گوگل پلی سرویس ارائه شده توسط تیک ست راضی بوده باشید. پیشنهاد میکنم مطلب اجرای برنامه آیفون در اندروید رو هم بخونید.

دانلود برنامه بکاپ گیری از پیام کوتاه در اندروید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.