تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

سفارش شرکت اپل به TSMC برای تولید پردازنده های 3 نانومتری

شرکت اپل و پردازنده های 3 نانومتری

شرکت اپل از اولین شرکت هایی بود که در سال جاری از چیپست 5 نانومتری A14 Bionic رونمایی کرد. این تراشه قدرتمند که باعث کاهش انرژی مصرفی دستگاه به مقدار قابل توجهی میشود در هر چهار مدل از گوشی های iPhone 12 به کار گرفته شده است. تولید کنندگان گوشی های اندرویدی نیز با استفاده از تراشه های اگزینوس ۲۱۰۰ و ۱۰۸۰ و اسنپدراگون ۸۸۸ که با استفاده از فناوری پنج نانومتری تولید شده اند فعالیت خود را در این زمینه آغاز خواهند کرد، بر همین اساس شیائومی می ۱۱ اولین دستگاهی است که با SD888 راه اندازی میشود. به تازگی اما خبر میرسد، شرکت اپل سفارشات تولید پردازنده های 3 نانومتری را به TSMC ارائه کرده است.

شرکت اپل و پردازنده های 3 نانومتری

شرکت اپل پردازنده 3 نانومتری
Apple M1 Chips

مطابق با گزارش تازه منتشر شده پردازنده های 3 نانومتری شرکت اپل در سال آینده وارد بازار نخواهد شد و باید تا سال 2022 و شاید 2023 منتظر رونمایی از این تراشه ها با فناوری جدید باشیم که البته ارزشش را دارد. چیپست های آینده اپل که با فناوری سه نانومتری تولید میشوند در آیپدها و مک بوک های این شرکت مورد استفاده قرار میگیرند و اشاره ای به گوشی های آیفون نشده است.

به نظر میرسد شرکت اپل نیازی نمیبیند که تراشه 3 نانومتری Bionic برای گوشی های آیفون آینده تهیه کند، چرا که احتمالا این گوشی ها با استاندارد جدیدی از پردازنده ها رونمایی خواهند شد. این شرکت در سال جاری پردازنده M1 را معرفی کرد که نسخه ای قدرتمند از چیپست A14 Bionic است. این پردازنده با عملکرد قابل توجه خود، دوره ای جدید را برای کامپیوترهای مک اپل با معماری مبتنی بر ARM به وجود آورده است که احتمالا تولید کنندگان دیگر رایانه های شخصی در سال جدید این روند را به تبعیت از اپل دنبال میکنند.

انتظار میرود در سال 2021، غول مستقر در کوپرتینو تمرکز خود را روی بهبود تراشه های 5 نانومتری بگذارد و احتمال میرود شاهد رونمایی از تراشه های 5nm+ باشیم. شرکت TSMC در سال آینده وارد مرحله تولید آزمایشی پردازنده های سه نانومتری برای شرکت اپل خواهد شد، چرا که این شرکت تایوانی تقریبا آمادگی لازم برای گذراندن گواهینامه های مختلف را برای تولید فرآیند 3nm دارد و تولید انبود این تراشه ها را از سال 2022 آغاز خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.