تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل و تکنولوژی

پردازنده A15 Bionic اپل با استفاده از گره N5P تولید میشود

پردازنده A15 Bionic اپل

حدود یک ماه پیش شرکت اپل گوشی های جدید آیفون 12 را به صورت رسمی معرفی کرد. سری iPhone 12 در تمامی مدل های خود به چیپست 5 نانومتری و جدید A14 Bionic اپل مجهز شده اند. این پردازنده جز اولین پردازنده هایی است در دنیای گوشی های هوشمند با فناوری 5 نانومتری تولید شده است. به تازگی شنیده میشود پردازنده A15 Bionic اپل با استفاده از فناوری گره N5P تولید میشود.

پردازنده A15 Bionic اپل

پردازنده A15 Bionic اپل
Apple A15 Bionic

گزارش جدید به دست آمده حکایت از آن دارد که شرکت اپل برای ساخت و تولید چیپست نسل آینده خود مانند گذشته با شرکت TSMC همکاری میکند. پردازنده A15 Bionic اپل با استفاده از فناوری جدید 5 نانومتری شرکت TSMC با گره های کوچکتر تولید خواهد شد.

گزارشی که TrendForce منتشر کرده اشاره دارد که چیپست نسل بعدی اپل با استفاده از پردازنده 5nm+ ساخته میشود که توسط شرکت TSMC با نام گره N5P شناخته میشود. انتظار میرود نام تراشه نسل بعدی اپل با توجه به اسامی نسل های گذشته A15 Bionic باشد. بنابر ادعای TSMC فناوری تولید گره N5P همان فناوری نسخه 5nm است که با عملکردی بالا توسط این شرکت تایوانی ارائه میشود و از بازده انرژی مطلوب و بهبود عملکرد اضافی سود میبرد. این گزارش در واقع تایید کننده گزارشی از گذشته است که به تولید انبوه چیپست های این شرکت در سه ماهه سوم 2021 اشاره داشت.

در مورد تراشه های نسل آینده اپل اخبار بیشتری نیز شنیده میشود، بعد از پردازنده A15 Bionic احتمالا پردازنده بعدی A16 نام دارد که گفته میشود در سال 2022 و با استفاده از فناوری 4nm شرکت TSMC تولید خواهد شد که در حال حاضر تایوانی ها در حال کار روی فرآیند تولید 4 نانومتری تراشه های نسل بعدی هستند. اپل همکاری خود با تایوانی ها را محدود به گوشی های هوشمند نکرده و این شرکت در حال تولید چیپست M1 اپل نیز هست. به غیر از فرآیند تولید 5 نانومتری چیپست، شرکت های سامسونگ الکترونیک و TSMC در حال کار روی فرآیندهای 3 و 2 نانومتری برای تولید تراشه هستند که احتمالا تا سال 2025 میلادی وارد مرحله تولید انبوه خواهد شد. با تیک ست همراه باشید تا جدیدترین و کاملترین اخبار را در مورد تراشه های نسل بعدی اپل با شما در میان بگذاریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.