تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

آموزش آپدیت سیستم عامل اندروید در گوشی های گوگل پیکسل

بروزرسانی اندروید در گوشی های گوگل پیکسل

یکی از بهترین قسمت های داشتن گوشی گوگل پیکسل مثل پیکسل ۵ و پیکسل 4a قیمت مناسب و بروزرسانی های منظم نرم افزاریست. گوگل هر ماه یک بروزرسانی برای گوشی های پیکسل خود منتشر می کند و حداقل به مدت دو سال با بروزرسانی های کامل پلتفرم از آنها پشتیبانی می کند و آخرین نسخه آن اندروید ۱۱ است. البته این آپدیت ها و بروزرسانی ها به صورت کاملاً خودکار اتفاق نمی افتند. در تیک ست آموزش آپدیت سیستم عامل اندروید در گوشی های گوگل پیکسل را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

نحوه بروزرسانی و آپدیت نرم افزار در گوگل پیکسل از طریق OTA

1. به قسمت تنظیمات (Settings) بروید.

2. به پایین صفحه تنظیمات بروید و روی سیستم (System) ضربه بزنید.

3. روی Advanced بزنید.

آپدیت گوشی پیکسل با اندروید ۱۰

4. روی بروزرسانی سیستم (System update) ضربه بزنید.

5. برای بررسی بروزرسانی (Check for update) در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید و منتظر بررسی شوید.

6. سیستم به شما گزارش بروز بودن یا در انتظار بروزرسانی را میدهد.

  • اگر از Wi-Fi استفاده می کنید، بروزرسانی به طور خودکار دانلود می شود.
  • اگر از داده تلفن همراه استفاده می کنید، بارگیری سریع بروزرسانی را باید انتخاب کنید.

7. پس از دانلود و نصب بروزرسانی در پس زمینه، اعلانی دریافت می کنید که برای نصب آپدیت باید گوشی خود را ریستارت کنید.

تا زمانی که پیکسل شما روشن باشد و به طور مرتب به Wi-Fi متصل باشد، گوشی شما به طور خودکار بروزرسانی ها را دانلود و نصب می کند و سپس از شما می خواهد برای اعمال آنها گوشی را مجددا راه اندازی کنید. اما اگر درباره آپدیت و بروزرسانی جدید گوگل پیکسل خبری شنیده اید و سریعتر آن را می خواهید داشته باشید و اگر هنوز از شما خواسته نشده است آن را نصب کنید، مراحل بالا به شما کمکی نمی کند.

دانلود نسخه جدید اندروید برای پیکسل

قبل از اینکه ما به مراحل دانلود بروزرسانی های اندروید بپردازیم، اکیداً توصیه می شود که دانش قبلی کار با Android SDK (کیت توسعه نرم افزار) و ترمینال macOS یا لینوکس یا Command Prompt ویندوز را داشته باشید. اگر در روند زیر مشکلی پیش بیاید، ممکن است به دستگاه خود آسیب برسانید. همچنین در حالی که اکنون روش هایی برای فلش كردن بی سیم گوشی با استفاده از برخی سوئیت ها وجود دارد، بهتر است یك كابل مطمئن USB-C بگیرید و آن را به برق وصل كنید.

نحوه نصب ADB در ویندوز و مک و لینوکس

اگر لازم است Android SDK را بارگیری کنید می توانید آن را از وب سایت Android Development بگیرید و دستورالعمل های مربوط به نحوه نصب صحیح آن را دنبال کنید. برای روند زیر تمام آنچه شما نیاز دارید فایلهای ADB و Fastboot است که در پوشه Platform Tools قرار دارند – شما به کل SDK نیازی ندارید.

علاوه بر این، تمام دستورات زیر مانند ترمینال در سیستم عامل Linux یا OS X نوشته می شوند. اگر این راهنما را دنبال می کنید و از دستگاه ویندوز استفاده می کنید، نیازی به استفاده از “./” در راهنما نخواهید داشت.

  • تنظیمات برنامه نویس و اشکال زدایی USB را فعال کنید
  • باز کردن قفل بوت لودر
  • فلش کردن فایل استوک ایمیج Pixel
  • فلش زدن فایل بروزرسانی ایمیج OTA

تنظیمات برنامه نویس و اشکال زدایی USB را فعال کنید

1. به قسمت تنظیمات (Settings) بروید. کمی پایینتر روی System بروید و درباره تلفن (About Phone) را لمس کنید.

2. بر روی Build number هفت بار ضربه بزنید تا پیغام “شما اکنون یک توسعه دهنده هستید” یا “you are now a developer” را ببینید.

3. به فهرست سیستم برگردید و گزینه جدید Developer options را پیدا کنید.

4. مطمئن شوید developer options روشن و USB debugging فعال است.

5. در صفحه گزینه های برنامه نویس،  OEM unlocking را روشن کنید.

6. دستگاه خود را به کامپیوتر متصل کرده و روی “OK” در کادر گفتگو کلیک کنید تا از شما بخواهد هنگام اتصال به کامپیوتر اجازه اشکال زدایی USB یا (Allow USB debugging ) را بدهید. همچنین می توانید انتخاب کنید تا دسترسی به کامپیوتر همیشه مجاز باشد.

باز کردن قفل بوت لودر

گوشی های پیکسل Google مستقیماً دارای بوت لودر هستند که می توانید قفل آنها را باز کنید. اگر می خواهید به صورت دستی نرم افزار را فلش کنید، باید این کار را انجام دهید.

برای انجام این کار ابتدا باید دستگاه را به حالت bootloader ببرید. شما می توانید به صورت دستی گوشی خود را خاموش کرده و دکمه روشن/خاموش و دکمه کاهش صدا را نگه دارید تا وارد منوی بوت لودر دستگاه خود شوید یا می توانید دستورات زیر را در ترمینال یا خط فرمان وارد کنید.

برای اطمینان از اتصال صحیح دستگاه به کامپیوتر، دستور زیر را اجرا کنید. اگر رشته ای از نویسه ها را برگرداند، به این معنی است که دستگاه برای بروزرسانی آماده است.

adb devices/.

اکنون برای ورود به منوی Bootloader دستور زیر را اجرا کنید.

adb reboot bootloader/.

در پایین صفحه موارد مختلفی از جمله حالت قفل دستگاه وجود دارد. این باید قفل شده باشد مگر اینکه در گذشته قفل بوت لودر خود را باز کرده باشید و هرگز دوباره آن را قفل نکرده باشید.

برای باز کردن قفل بوت لودر خود که فقط در هنگام فلش زدن فایل ایمیج استوک مورد نیاز است، باید دستورات زیر را وارد کنید. به یاد داشته باشید که هنگام باز کردن قفل بوت لودر Pixel، تمامی اطلاعات دستگاه شما پاک می شود. اگر هنوز از موارد مهم در دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه نکرده اید، می توانید دکمه روشن / خاموش را فشار دهید در حالی که Start در منوی بوت لودر برجسته شده است و با این کار مانند حالت عادی مجدداً وارد دستگاه می شوید. اکنون به باز کردن قفل بوت لودر خود برگردید.

اکنون تایپ کنید:

fastboot flashing unlock/.

پیغامی در دستگاه نشان داده می شود که آیا از باز کردن قفل مطمئن هستید یا خیر. این کار دستگاه شما را مجدداً ریست فکتوری می کند، بنابراین اگر می خواهید از روند کار خود خارج شوید ، فقط باید با دکمه روشن / خاموش گزینه No را انتخاب کنید. اگر آماده باز کردن بوت لودر خود هستید ، دکمه افزایش صدا و سپس دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا تأیید کنید که می خواهید قفل بوت لودر خود را باز کنید.

fastboot reboot-bootloader/.

بوت لودر را مجدداً راه اندازی کنید تا قبل از رفتن به مرحله بعدی، چک کنید تا مطمئن شوید همه کارها به درستی انجام شده است.

فلش کردن فایل فلش ایمیج استوک روی دستگاه

اکنون که بوت لودر آنلاک شده است، وقت آن است که سیستم عامل جدید را فلش کنید. برای یافتن فایل ایمیج سیستم، به صفحه Factory Images بروید، دستگاه خود را پیدا کرده و آخرین فایل ایمیج را دانلود کنید. راحت ترین حالت این است که فایل را در پوشه Platform Tools که پرونده های ADB و Fastboot در آن قرار دارد از حالت فشرده خارج کنید تا در هنگام فلش زدن سیستم عامل مجبور نشوید مسیر فایل های مختلف را تایپ کنید.

برای شروع ، مطمئن شوید که هنوز در منوی بوت لودر دستگاه خود هستید و بررسی کنید که بوت لودر شما در واقع آنلاک شده است و اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر شما به درستی به گوشی شما وصل شده است. 

fastboot devices/.

اکنون وقت آن است که بوت لودر بروز شده را با دستور زیر فلش کنید:

fastboot flash bootloader [bootloader file].img/.

در صفحه دستگاه خود چیزی مشاهده نخواهید کرد اما باید در ترمینال یا خط فرمان گفتگویی وجود داشته باشد. پس از اتمام فلش بوت لودر، باید دوباره بوت لودر را راه اندازی کنید تا مطمئن شوید همه چیز هنوز به درستی کار می کند.

fastboot reboot-bootloader/.

fastboot flash radio [radio file].img/.

fastboot reboot-bootloader/.

زمان آن فرا رسیده که فایل ایمیج سیستم را روی گوشی خود فلش کنید.

هشدار: دستور زیر دستگاه شما را پاک می کند. اگر نمی خواهید دستگاهتان پاک شود، “w-” را از دستور حذف کنید. بروزرسانی باید کاملاً خوب انجام شود و داده های کاربر را پاک نکند.

fastboot -w update [image file].zip/.

پس از اتمام این کار، گوشی شما ریستارت شده و به طور معمولی راه اندازی می شود. از آنجا که این فرآیند تمام داده ها را از دستگاه شما پاک می کند، بارگیری دستگاه شما کمی بیشتر طول می کشد. امیدواریم آموزش آپدیت سیستم عامل اندروید در گوشی های گوگل پیکسل مورد استفاده و توجه شما قرار گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.