تیک ست
تیک ست - بروز ترین و جدید ترین اطلاعات دنیای موبایل

iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

iOS 14

شرکت اپل کنفرانس توسعه دهندگان جهانی خود را برگزار کرد که معمولاً به آن WWDC نیز گفته می‌شود. WWDC امسال جایی است که اپل iOS 14 را به نمایش گذاشت که به نظر می‌رسد یکی از مهمترین بروزرسانی iOS در مدت زمان کمی است. صفحه اصلی قابل تنظیم‌تر از گذشته است. ویجت‌ها، کتابخانه برنامه و  قابلیت تصویر در تصویر از مهم‌ترین ویژگی‌های سیستم‌عامل iOS 14 است.

امسال اپل iOS 14 را راه اندازی کرده است و بیشتر قسمت‌های اصلی Apple WWDC 2020 را صرف صحبت کردن در مورد ویژگی‌های جدید و بروزرسانی‌های سیستم‌عامل iOS کرده است.

جالب اینجاست که بیش از چند مورد از این ویژگی‌ها برای بسیاری از افراد که از دستگاه های اندرویدی استفاده می‌کنند و این مطلب را می‌خوانند، جدید به نظر نمی‌رسد، زیرا سالهاست که این ویژگی‌ها جزء اصلی سیستم‌عامل اندروید هستند.

 

iOS 14 : رویداد اصلی Apple WWDC 2020

 

ویجت‌های صفحه اصلی (Home screen widgets)

Untitledهکههخک - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

بزرگترین تغییر iOS 14 در صفحه اصلی نسبت به iOS قبلی، اولین بخش این انقلاب در قالب ویجت‌های صفحه اصلی است.

ویجت‌ها برای مدتی در iOS وجود داشته است، اما تاکنون آن‌ها به سمت چپ صفحه محدود می‌شدند. نه تنها ویجت‌ها به طور کامل طراحی مجدد شده اند، بلکه اکنون می‌توانید آن‌ها را در صفحه نمایش‌ خود اضافه کنید. ویجت‌ها می‌توانند اندازه‌های مختلفی داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که شما مقدار مناسبی از اطلاعات مورد نظر خود را بدست می‌آورید و می‌توانید تعداد زیاد و یا تعداد کمی از آن‌ها را در صفحه اصلی خود قرار دهید.

با استفاده از این ویحت‌ها به راحتی می‌توانید صفحه آیفون خود را شخصی سازی کنید. با تغییر مکان و اندازه‌ی این ویجت‌ها سلیقه‌ی دلخواه خود را در آرایش صفحه اصلی گوشی به کار ببرید.

اپل همچنین ویجت جدید “Smart Stack” را ایجاد کرد که براساس زمان روزانه، ویجت‌های برنامه‌های مختلف را به طور خودکار نمایش می‌دهد و  این مورد چیزی است که قبلاً در اندروید ندیده‌ایم. ایده ویجت‌های صفحه اصلی همان چیزی است که از ابتدا در اندروید وجود داشته است.

 

کتابخانه برنامه‌ (App Library)

Untitledلخع۸خع۸ - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

با صحبت از صفحه‌ی اصلی، قابلیت جدید دیگری که به iOS 14 اضافه شده است، کتابخانه‌ی برنامه هاست.

کتابخانه برنامه در سمت راست صفحه نمایش iOS 14 شما قرار دارد و همه برنامه‌های نصب شده شما را در پوشه‌های هوشمند گروه بندی می‌کند. اگر احساس می‌کنید که از طریق گروه بندی‌های از پیش ساخته شده برنامه ای را پیدا نمی‌کنید، می‌توانید از نوار جستجو استفاده کنید.

این همچنین بدان معنی است که iOS 14 اکنون به شما امکان می‌دهد تا برنامه‌ها را روی صفحه نمایش خود مخفی کنید. قابلیتی که برای کاربران اندرویدی از قبل وجود داشته است.

 

تصویر در تصویر (Picture-in-picture)

Untitledوهوت - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

اگر دستگاه اندرویدی دارید، احتمالاً با قابلیت تصویر در تصویر آشنا هستید. توانایی داشتن یک بازی ویدیویی در یک پنجره کوچک در صفحه اصلی چیزی است که کاربران اندرویدی از قبل تجربه‌ی کار کردن با آن را دارند.

در iOS 14 سرانجام قابلیت تصویر در تصویر به آیفون اضافه شده است و به شما امکان می‌دهد ویدیوی خود را در صفحه اصلی یا در صفحه برنامه دیگر به آسانی تماشا کنید. اگر می‌خواهید پخش صوتی را حفظ کنید اما فیلم را مخفی کنید، می‌توانید پخش کننده PiP را در نوار کناری پنهان کنید.

شاید اپل این قابلیت را طراحی نکرده باشد، اما در حال بهبود و توسعه‌ی آن است تا اجرای آن را به یکی از بهترین موارد موجود تبدیل کند. iOS 14 به شما امکان می‌دهد با کشیدن گوشه‌ی برنامه‌ی پلیر، به راحتی اندازه‌ی برنامه پخش کننده را تنظیم کنید.

 

برنامه‌های پیش فرض را تنظیم کنید

فغبغبیفغیغف - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

یکی از شکایات دیرینه در مورد iOS عدم امکان تعیین برنامه‌های شخص ثالث به عنوان یک برنامه پیش فرض است. به عنوان مثال حتی اگر گوگل کروم را به عنوان مرورگر وب ترجیح ‌دهید، با ضربه زدن به یک لینک آیفون شما این لینک را در سافاری (Safari) باز می‌کند و هیچ راهی برای تغییر آن وجود ندارد.

این مورد نهایتا در iOS 14 تغییر کرده است و کاربران اکنون می‌توانند برنامه‌های پیش فرض ایمیل و مرورگر خود را تنظیم کنند.

اپل به طرز حیرت انگیزی این موضوع را به عنوان یک گرافیک کوچک در هنگام ارائه WWDC به جای گفتن صریح در مورد آن، مورد استفاده قرار می‌دهد، بنابراین حتی اگر کمی شرمنده این شرکت باشید که در نهایت از غرق شدن برای اضافه کردن این ویژگی، شرمنده باشد. این یک لمس عالی است که برای بسیاری از کاربران سود خواهد برد.

 

برنامه ترجمه (Translate app)

ios 14 translate app - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

گوگل بسیاری از برنامه‌ها و خدمات عالی را در خود جا داده است، اما یکی از مفیدترین آن‌ها گوگل ترنسلیت (Google Translate) است. این برنامه ابزاری بسیار مناسب برای برقراری ارتباط با افرادی است که به زبان شما صحبت نمی‌کنند.

اپل از iOS 14 برای معرفی برنامه ترجمه خاص خود استفاده می‌کند که اساساً به همین روش عمل می‌کند. شما زبانی را که می‌خواهید صحبت کنید با زبانی که می‌خواهید ترجمه شود انتخاب می‌کنید و سپس شروع به صحبت می‌کنید. وقتی کارتان تمام شد، پیام شما را خوانده و متن ترجمه شده را نیز روی صفحه نمایش نشان می‌دهد.

این برنامه به نظر خوب می‌رسد اما در عمل تفاوت زیادی در مقایسه با آنچه گوگل ارائه می‌دهد وجود دارد. برنامه ترجمه اپل با فقط 11 زبان پشتیبانی شده آغاز به کار کرده است، در حالی که گوگل ترنسلیت با بیش از 100 زبان متفاوت کار می‌کند.

 

کلیپ‌های برنامه (App Clips)

ios 14 app clips - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

در سال 2017  گوگل آزمایش اولیه برنامه‌های فوری اندرویدی را آغاز کرد. راهی برای اجرای برنامه‌ها و بازی‌های سبک و کم حجم، بدون نیاز به نصب آن‌ها. فقط کافی است روی یک دکمه ضربه بزنید و به نسخه سبک وزن یک برنامه کاملاً کاربردی دسترسی سریع داشته باشید. حدود یک سال بعد در ماه می 2018، برنامه های فوری اندرویدی با نام “Google Play Instant” در دسترس همه توسعه دهندگان قرار گرفت.

این قابلیت به شما امکان می‌دهد نسخه سبک وزن یک برنامه iOS را بدون نیاز به نصب آن اجرا کنید. با اسکن کردن یک بارکد یا با استفاده از برچسب NFC تنها بخشی از یک برنامه‌ی مشخص را اجرا کنید و در حافظه‌ی دستگاه خود صرفه‌جویی کنید.

برای مثال شما می‌توانید در یک کافی شاپ جدید باشید و بخواهید از برنامه رستوران برای پرداخت نوشیدنی خود استفاده کنید. به جای بارگیری کل برنامه، میتوانید آیفون خود را مقابل یک پد NFC نگه دارید، App Clip را بارگیری کنید، با Apple Pay وارد شوید و حساب خود را پرداخت کنید.

برنامه App Clips در برنامه‌ی جدید کتابخانه برنامه‌ (App Library) نمایش داده می‌شود و در صورت تمایل، یک میان‌بر برای بارگیری کامل برنامه دریافت می‌کنید.

 

طراحی جدید Siri

ios 14 siri - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

قبل از iOS 14، هنگام استفاده از Siri به عنوان یک دستیار صوتی، تمام صفحه اصلی آیفون شما اشغال می‌شد. این دستیار خوب عمل می‌کرد، اما کاملاً شما را از کارهایی که قبلاً انجام می‌دادید بیرون می‌کشید.

اکنون سیری در پایین صفحه با یک نشانگر کوچک ظاهر می‌شود که شما را در برنامه فعلی یا وب‌سایتی که قبلاً با آنها تعامل داشتید، نگه می‌دارد. این ویژگی عمل‌کردی بسیار شبیه به آنچه که قبلا در اندروید دیده‌ایم دارد.

 

مجوزهای برنامه در App Store

ios 14 app store permissions - iOS 14 این 8 ویژگی مفید را از اندروید دزدید!

اندروید طی چند سال گذشته بر روی اصلاح مجوزهای برنامه متمرکز شده است و در نتیجه سیستم‌عامل از قبل دوستانه‌تر و از نظر حفظ حریم خصوصی عمل کرد بهتری دارد. عجیب به نظر می‌رسد که چرا این ویژگی به تازگی در دسترس قرار گرفته است.

هنگامی که یک برنامه را در App Store و در iOS 14 مشاهده می‌کنید، در نهایت خواهید دید که از شما مجوزهای برنامه را درخواست می‌کند. یک قابلیت بسیار اساسی که قبلاً در iOS ارائه نشده بود.

 

این مطلب را هم بخوانید :

 

iOS 14 قابل دریافت برای دستگاه‌های آیفون دارای iOS 13

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.