تیک ست
تیک ست - اخبار تکنولوژی آموزش موبایل

نحوه حذف برنامه ‌های از پیش نصب شده دستگاه های اندروید بدون روت

حذف برنامه ‌های از پیش نصب شده روی دستگاه های اندروید

اکثر دستگاه‌های اندرویدی مربوط به برند های مختلف، در هنگام انتشار با تعدادی از نرم افزارهای از پیش نصب شده و ناخواسته که معمولا هم کاربردی نیستند به بازار عرضه می‌شوند. Google Play Movies ، Netflix ، Facebook و برنامه های دیگری که معمولا خیلی از کاربران از آن استفاده نمی‌کنند ولی از قبل در گوشی های هوشمند نصب شده‌اند. در تیک ست قصد داریم به نحوه حذف برنامه ‌های از پیش نصب شده دستگاه های اندروید بدون روت بپردازیم.

برخی از کمپانی‌های سازنده دستگاه‌های اندرویدی به کاربران خود این اجازه را می‌دهند که به راحتی این برنامه‌ها را از گوشی خود پاک کنند ولی در اسمارت فون های متعلق به برخی از برند‌ها، امکان حذف یا Unistall کردن این برنامه ها وجود ندارد، زیرا این نرم افزار های از پیش نصب شده به صورت برنامه‌های سیستمی بر روی دستگاه نصب شده‌اند. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا ما می‌توانیم برنامه های سیستمی دستگاه اندرویدی را حذف کنیم؟

پاسخ مثبت است! ما می‌توانیم با استفاده از دستورات ADB برنامه های سیستمی را از دستگاه خود حذف نصب کنیم. برنامه ها در پس زمینه متوقف شده و در منو دستگاه نیز ناپدید می‌شوند. با این وجود پکیج برنامه موجود در پارتیشن سیستم، به حیات خود ادامه خواهد داد. این بدان معناست که حجم مصرفی برنامه apk. اشغال شده همچنان وجود دارد و شما نمی‌توانید این فضا را آزاد کنید.

در برخی از برند ها گزینه “غیرفعال کردن” یا “Disable” برنامه های سیستمی وجود دارد ولی امکان حذف نه!

متأسفانه برنامه های غیر فعال شده ممکن است برخی از خدمات خود را ادامه دهند. بنابراین، استفاده از روش adb برای حذف برنامه‌های سیستمی گزینه‌ی قابل اطمینان تری است. در اینجا نحوه انجام این کار را توضیح خواهیم داد.

برای حذف برنامه های سیستمی در گوشی های اندروید از ADB استفاده کنید

دستورات موجود در مراحل زیر حالتی کلی و عمومی دارند. بنابراین، این روش در هر دستگاه اندروید بدون توجه به سازنده دستگاه کار خواهد کرد. می‌توانید مراحل مربوط به Samsung ، Nokia ، OnePlus ، Huawei ، LG ، OPPO و سایر موارد را برای حذف برنامه ‌های از پیش نصب شده دنبال کنید.

توجه : برنامه هایی را که از آنها شناخت کافی ندارید، حذف نصب یا Unistall نکنید. بساری از برنامه ‌های سیستمی غیر قابل حذف، برای کارکرد دستگاه ضروری هستند. لطفاً بدون دانش کافی هدف هیچ برنامه‌ای را حذف نصب نکنید. برخی از برنامه های مهم ممکن است حتی هنگام استفاده از این روش حذف نصب را قبول نکنند.

زمان تقریبی استفاده از این روش ۱۰ دقیقه است.

1. USB debuging را فعال کنید

به تنظیمات (Settings) بروید و در پایین صفحه تنظیمات روی درباره تلفن (About phone) بزنید.

September 3 2020 50000 PM GMT0430 - نحوه نصب ADB در ویندوز ، مک و لینوکس

پس از ورود به قسمت درباره تلفن (About phone)، روی گزینه‌ی اطلاعات نرم‌افزار (Software information) بزنید. در صفحه اطلاعات نرم‌افزار بر روی قسمت شماره ساخت (Buil number) هفت بار ضربه بزنید. پس از این کار دستگاه از شما پین را درخواست می‌کند و با وارد کردن پین گوشی خود با پیغام ”حالت برنامه‌نویس فعال شده است” _ ”Developre mode has been turned on” مواجه خواهید شد.

September 3 2020 63236 PM GMT0430 - نحوه نصب ADB در ویندوز ، مک و لینوکس

اکنون در صفحه تنطیمات (Settings) و زیر قسمت درباره تلفن (About phone)، قسمت جدید گزینه‌های تهیه کننده (Developer options) را مشاهده خواهید کرد. با رفتن به این صفحه و زدن تیک گزینه‌ی اشکال زدایی USB یا (USB debuging)، این گزینه را فعال کنید.

September 16 2020 121916 PM GMT0430 - نحوه نصب ADB در ویندوز ، مک و لینوکس

2. ابزار Platform را دانلود کنید

ابزارهای پلت فرم (ADB و fastboot) را در کامپیوتر ویندوز دانلود کنید. در صورت استفاده از لینوکس یا Mac می‌توانید از این قسمت صرف نظر کنید.

3. نام برنامه مورد نظرتان برای حذف نصب را پیدا کنید

پنجره فرمان یا Terminal را در پوشه platform-tools خود باز کنید. سپس مجموعه دستورات زیر را اجرا کنید تا لیستی از نام پکیج برنامه های فعلی نصب شده روی گوشی خود را بدست آورید.

برای باز کردن ADB

  • adb shell

پکیج برنامه های فعلی نصب شده

  • pm list packages

اسم برنامه‌ای را که می خواهید حذف کنید کپی کنید و سپس ادامه دهید. اگر در تشخیص اسم برنامه مورد نظر مشکل دارید، می‌توانید از برنامه  “Package Name Viewer”  در گوشی خود برای مشخص شدن اسم پکیج برنامه های نصب شده استفاده کنید.

4. برنامه یا برنامه ها را حذف نصب یا Unistall کنید

در آخر، دستور زیر را در پوسته adb اجرا کنید تا برنامه حذف نصب شود. فراموش نکنید که به جای package name ، باید اسم پکیج مورد نظرتان را که در مرحله 3 به دست آوردید جایگزین کنید.

pm uninstall -k --user 0 package name

به عنوان مثال اگر می‌خواهید برنامه YouTube را حذف کنید (مانند تصویر بالا)، دستور زیر را اجرا کنید:

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.youtube

تأیید حذف نصب موفقیت آمیز را در قالب پاسخ “Success” دریافت خواهید کرد.

5. با استفاده از ADB برنامه‌ای را که حذف کرده‌اید دوباره نصب کنید

به شرطی که نام پکیج (های) برنامه را بخاطر بسپارید، می‌توانید هرکدام از برنامه‌های حذف شده را به راحتی نصب کنید. به سادگی دستور (های) زیر را اجرا کنید.

adb shell

pm install-existing package-name

برای مثال برای نصب برنامه YouTube کافیست دستور زیر را وارد کنید:

pm install-existing com.google.android.youtube

این تمام کاری است که شما برای حذف نصب یا نصب مجدد یک برنامه سیستمی باید انجام دهید. درصورتی که برنامه حذف شده یک برنامه سیستمی نباشد، بسته کاملاً حذف خواهد شد. در چنین شرایطی نمی‌توانید از دستور install-existing برای نصب آن استفاده کنید زیرا بسته دیگر روی دیسک نخواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.